Od svih mjesta na svijetu koja bi mogla imati probleme s morskim psima, Rusiju sigurno ne biste smjestili visoko na ljestvici. Usporedbe radi, više od trećine dokumentiranih napada morskih pasa na ljude od 2000. do 2010. godine dogodili su se na Floridi, njih 17 posto u Australiji, a u Rusiji – niti jedan.
No, u posljednja dva tjedna morski su psi u Rusiji napali i umalo usmrtili dvoje ljudi. Zbog toga su odmah reagirale tamošnje vlasti, koje se inače suočavaju sa serijskim napadima kopnenih “predatora” poput medvjeda, vukova pa čak i tigrova.
Tako je u vrijeme kada mnoge države zabranjuju izlov morskih pasa, Rusija proglasila sezonu otvorenog lova na ove morske grabežljivce. Kako prenosi internetski portal državne televizije RT.com u dalekoistočnoj pokrajini Primorje, guverner Sergej Darkin osnovao je posebnu operativnu skupinu koja će loviti i ubijati morske pse.
“Planiramo uzeti brojne ribarske brodice i u njima krenuti u lov na morske pse”” izjavio je Darkin za RT.com, koji prenosi i da policijski brodovi i brodovi ministarstva za izvanredna stanja patroliraju istočnim obalama Rusije i upozoravaju ljude na opasnost. Prema agenciji Itar-Tass, veliko jato morskih pasa zapaženo je u Japanskom moru blizu otoka Russky, a svi stanovnici i turisti u toj regiji pozvani su da se suzdrže od plivanja.
Ovakva snažna reakcija nije neuobičajena u turističkim regijama koje nisu navikle na napade morskih pasa. Slična je situacija zimus zabilježena u Egiptu, iako je kasnije otkriveno da su morske pse privukle lešine ovaca koje su bacane s jednog teretnog broda. Također, napadi su zabilježeni i nakon što su turistički vodiči ilegalno mamili morske pse mamcima od mesa kako bi svojim gostima pružili zabavnije ronjenje.
Što se tiče povećane agresivnosti morskih pasa u istočnoj Rusiji, znanstvenici smatraju da je doseljavanje ljudi u područja u kojima su tradicionalno nastanjeni morski psi, kao i podizanje temperature mora uz smanjenje ribljeg fonda moglo nagnati morske pse u područja nastanjena ljudima, koja su prethodno izbjegavali.
No, štogod je pokrenulo “otvorenu sezonu” lova na morske pse u istočnoj Rusiji, masovno ubijanje tih životinja sigurno neće samo za sebe riješiti problem. Isto tako valja priznati da niti besmislena odmazda nad ovim predatorima neće narušiti strašnu statistiku izlova morskih pasa. Naime, svjetska industrija izlova ovih grabežljivaca odgovorna je za smrt milijuna morskih pasa svake godine, zbog čega je brojnost pojedinih podvrsta pala za čak 90 posto! Više o ovom predatoru mogli ste čitati u trećem broju SCUBAlife magazina.
U svakom slučaju, ostaje nam vidjeti hoće li ruski premijer Vladimir Putin nakon pronalaska antičkih artefakata prilikom posljednjeg urona, uspavljivanja tigrova i vožnje mlaznim vojnim zrakoplovima na brzinu smisliti rješenja i za razularene morske pse.