AIDA SP; Molchanova potvrdila rekordnih 101 metar

188
foto: Fred Buyle

Upravo se održava AIDA svjetsko prvenstvo u dubinskom ronjenju na dah u Grčkoj. Natjecanje je počelo u ponedjeljak s CNF disciplinom, odnosno constant no fins (bez peraja). U muškoj kategoriji, uvjerljivo je pobjedio kralj CNF discipline Novozelanđanin William Trubridge s 93 metra.

William inače drži svjetski rekord bez peraja 101 metar te je u povijesti ronjenja na dah zabilježen kao prvi čovjek koji je bez ikakvih pomagala (bez peraja, sleda, dakle isključivo na vlastitu snagu) zaronio na dubinu od preko 100 metara. Drugo mjesto osvojio je uporni Čeh Michail Riszian s fantastičnih 84 metra. Michail je prisustvovao zadnjih nekoliko godina i na našem bazenskom natjecanju u Zagrebu „Submania“, gdje je također ostvario zavidne rezultate. Treće mjesto osvojio je Francuz Morgan Bourcis s 80 metara. Voljela bih napomenuti da je mladi Slovenac Antonio Koderman (među najmlađim natjecateljima je), inače veliki prijatelj hrvatskih freedivera koji se pojavljuje na gotovo svim našim natjecanjima napravio fantastičan rezultat od 74 metra bez peraja i tako osvojio 5. mjesto! Bravo Antonio!

U ženskoj kategoriji vladala je poprilična konkurencija, nastupile su nove mlade snage, žene za koje će se u budućnosti još itekako čuti. Mlada Čehinja Alena Zabloudilova osvojila je prvo mjesto rezultatom 56 metara. To je uistinu fantastičan rezultat. Ženski svjetski rekord je 62 metra Natalie Molchanove, koja je na ovom svjetskom prvenstvu bezuspješno pokušala postaviti novi svjetski rekord od 64 metra, no u zadnjem trenutku joj rekord nije priznati zbog „pullinga“. U dubinskom ronjenju na dah nije dopušteno bilo kakvo povlačenje po konopu (osim u disciplini free immersion, koja je „povlačenje rukama po konopu“). No u disciplinama sa i bez peraja natjecatelj ne smije rukama povlačiti konop, u protivnom mu se oduzimaju metri od preronjene dubine te dobiva žuti karton, a u slučaju postavljanja nacionalnog ili svjetskog rekorda isti se ne priznaje. Tako je i Natalia ostala bez plasmana. Treće mjesto osvojila je Ruskinja Irina Karina s 48 metara. Napravljeni su fantastični ženski rezultati u disciplini bez peraja, koja je uvjerljivo najzahtjevnija disciplina u kojoj ronilac zaranja isključivo na vlastitu snagu. Napomenimo da je ženski hrvatski rekord u CNF disciplini rezultat Karle Fabrio 47 metara od prije nekoliko godina, a muški 57 metara iz 2009. Domagoja Jakovca.

Danas, upravo u ovim trenucima dok ovo pišem, najveće svjetske ronilačke face natječu se u „kraljevskoj disciplini“ CWT- constant weight s perajama. Za sada možemo objaviti samo neslužbene rezultate koje čelništvo AIDA-e (Pim Vermeulen) upravo objavljuje na svojim privatnim Facebook i twitter stranicama. Više ćemo znati kasnije.

Kako stvari stoje, nije oboren muški svjetski rekord. Svjetski prvak je Francuz Guillaume Nery sa 117 metara. William Turbridge najavio je 118 metara (najviše od svih natjecatelja), no nije mogao zaroniti do najavljene dubine, izgleda da je imao problema s bubnjićima još od ponedjeljka kada je radio CNF. Inače, svjetski rekord u CWT drži Herbert Nitsch sa 124 metra. Drugo mjesto osvojio je Carlos Coste sa 116 metara i tako postavio novi Panamerički rekord. Carlosa inače sponzorira „ORIS“ što možete pročitati u novom broju ScubaLifea u članku o ronilačkim satovima. Dok Herberta sponzorira „Breitling“, a on osim što je najtrofejniji ronilac na svijetu, za život zarađuje kao pilot.

Čini se da je Natalia Molchanova konačno uspjela potvrditi svoj uron s perajama od 101 metar i tako postaviti novi svjetski rekord! Na Bahamima jednostavno nije imala sreće u CWT disciplini, dan za danom je imala poteškoća: od površinskih protokola do blackouta, stoga joj rezultati nisu priznati. Pola godine kasnije, tj. danas u Grčkoj uspjela je bez greške napraviti svjetski rekord. U 50. godini života. Što reći!? Svaka čast!

Inače Martin Stepanek, češki freediver, također svjetski rekorder, ne natječe se u Grčkoj, nego se u ovim trenucima priprema u Egiptu u Sharm- el- Sheikhu. Najavio je obaranje svih dubinskih natjecateljskih rekorda krajem 10. mjeseca u Sharmu (CWT, CNF, FIM). Jedna zanimljivost, Martin je toliko popularan u svijetu kao freediver, da ga je čak i Tiger Woods osobno angažirao da ga poduči ronjenju na dah.

Sutra je dan odmora, tj. treninga za FIM disciplinu, a u subotu je posljednji dan natjecanja- nadmetanje u FIM disciplini (povlačenje rukama po konopu)? Tko će biti najbolji FIM freediver? Hoće li se oboriti svjetski rekord? Tko će biti ukupni pobjednik? Čitatelji ScubaLifea ne brinite se, prvi ćete znati rezultate u subotu!

 

+ posts