Putin je lagao u korist ruskog turizma i ronjenja

156

Nekoliko dana nakon što je objavljeno kako će se ipak kandidirati za predsjednika na sljedećim izborima, ruski premijer Vladimir Putin preko glasnogovornika je priznao da u svojoj ronilačkoj avanturi ipak nije uspio “slučajno” pronaći vrijedne amfore.

Uron tijekom kojeg je pronašao dvije amfore stare 15 stoljeća je bio nameštaljka, objavio je njegov glasnogovornik. Potvrdio je kako su amfore pronađene nekoliko tjedana ranije na toj istoj lokaciji, rekao je Dmitri Peskov.

“Putin nije na dnu Crnog mora pronašao amfore stare vijekovima. To je očigledno, pošto su one bile toliko očišćene da su gotovo postale sterilne. Eto, da znate, nije ih on pronašao”, rekao je Peskov u intervjuu za tv stanicu Dojd.

“Naravno da su bile ranije pronadjene, tijekom arheološke ekspedicije koja se tamo održavala. One su naknadno ponovo stavljene na dno kada je dolazio Putin, ali to je sasvim normalno i nema razloga da se neko tome podsmjehuje”, rekao je glasnogovornik ruskog premijera objašnjavajući trik kojim su željeli skrenuti pažnju na ljepote i važnost Crnog mora. Ipak, nije  htio odgovoriti tko je došao na ideju, pravdajući se da je bio na godišnjem odmoru.

Podsjetimo, Vladimir Putin je roneći u Crnom moru izronio s dvije drevne amfore koje je pronašao u ostacima starogrčkog grada Fanagorija. Bio je to Putinu tek treći zaron u ronilačkoj opremi u životu, pa su se svi “čudili” njegovom otkriću, jer su tu lokaciju prije njega detaljno pretražili i iskusni ronioci Instituta arheologije Ruske akademije znanosti. Oni su, kako je objavljeno, pronašli samo krhotine velikih amfora iz razdoblja od 6. do 8. stoljeća. 
”Prizor ispod površine mora ostavlja snažan dojam, a ronjenje s bocama puno je zanimljivije od urona batiskafom” izjavio je tada Putin, kojeg je u podmornici Mir na dno Bajkalskog jezera prethodno odveo ruski istraživač Anatolij Sagaljevič. Svima je odmah bilo sumnjivo što Putin nakon izrona u rukama drži amfore bez imalo naslaga, koje kao da su uzete s police muzeja, a ne s dna mora nakon 1500 godina.

Sada znamo i zašto je to napravio. Iako nije ljepo lagati, barem je to napravio za pravu stvar – popularizaciju podvodnog svijeta i ronjenja!

+ posts