Karlovčani ronili pod ledom Mrežnice i Korane

203

Ledom potpuno okovana rijeka Mrežnica bila je dovoljan izazov članovima Kluba podvodnih aktivnosti Vodomar Duga Resa, koji su se upustili u nesvakidašnju avanturu ronjenja pod ledenim pokrovom rijeke.

Po uzoru na zapadno europske klubove koji zimu ne smatraju preprekom nastavku ronilačke sezone, domaći ronioci izveli su zaron koji nikada do sada na rijeci Mrežnici nije bio izveden, a mogao se vidjeti tek na austrijskim, njemačkim i nizozemskim jezerima i rijekama.

Radi se o kompleksom zaronu, a najzahtjevnijim ga čini činjenica što se izroniti može jedino kroz rupu u ledu na istome mjestu s kojeg je počeo uron. Uz spiljsko ronjenje, ovakvi zaroni smatraju se najekstremnijim dijelovima ronilačkog sporta. Valja napomenuti da se ronioci uz sve logističke komplikacije još nalaze i u iznimno hladnoj vodi – ove nedjelje Mrežnica je imala temperaturu od 1 stupanj Celzijus iznad ništice.

Već na jutarnjem brifingu ronioce je zatekla vijest da su nešto slično dan prije izveli i ronioci KPA Karlovac, ali na rijeci Korani, što znači da su ovog vikenda ronilački pokorene čak dvije od četiri veće županijske rijeke. Nakon završetka detaljnog profila ronjenja sakupljena je oprema, obzirom da ronjenje pod ledom ima neke posebnosti koje kod normalnog rekreativnog ronjenja djelomično ili uopće ne dolaze do izražaja. Zbog sigurnosti, a prvenstveno zbog povećane mogućnosti dezorijentacije ovakve urone potrebno je raditi s konopom, baterijskom lampom, veoma oštrim nožem pa čak i kompasom. Uron je bio organiziran u sustavu 2+1 te su u vodu ušla dva takva tima međusobno povezana konopcima koji su bili spojeni na glavnu, tzv. Arijadninu nit, koja ih je sigurno vodila k izlazu.

Ovo je bila dobra prilika da se pogleda stanje rijeke ispod ledenog pokrivača, s naglaskom na pokušaj pronalaska i snimanja invazivnih tzv “signalnih rakova” na koje su ih nedavno upozorili članovi novooformljenog ronilačkog kluba Žabac iz Karlovca. U tridesetominutnom uronu nisu pronađeni niti primjerci navedenog raka niti kakva neočekivana promjena eko-sustava. Vidljivost vode kretala se između 2,5 i 3,5 metra, poglavito zbog činjenice da sloj snijega onemogućuje prodor sunčevih zraka.

Ovo je bio jedan zanimljiv i nesvakidašnji način da se u kontinentu započne ronilačka sezona te se nadamo da će u budućnosti biti mjesta, vremena i volje za slične akcije. Iako je trenutna debljina leda na ciljanom dijelu rijeke bila 15 centimetara, ronioci KPA Vodomar mole sve građane da ipak ne isprobavaju njegovu čvrstoću, jer kupanje u veljači može biti iznimno neugodno bez ronilačke opreme.

 

 

+ posts