U sklopu projekta “Pomorsko je dobro” tijekom ENTER konferencije Splitsko-dalmatinske županije koja je održana 10. i 11. prosinca u Spaladium Areni u Splitu postavljen je 10 metarski bazen Pogleda u plavo kako bi se promovirale ponude u ronjenju i ronjenje kao važne aktivnosti za očuvanje morskog okoliša.

“Naša želja je kroz ENTER konferenciju povezati s obrazovanjem sve projekte koje Splitsko-dalmatinska županija radi, a među njima je i ‘Pomorsko je dobro’ jer svi imaju jednu bitnu zajedničku komponentu, a to je edukacija i zaštita naše prirodne i kulturne baštine. S projektom ‘Pomorsko je dobro’ i kroz promociju ronjenja želimo ljude približiti moru i važnosti očuvanja našeg bitnog resursa kojega je potrebno zaštiti i za buduće generacije jer od mora i za more živimo.”, istaknuo je Stipe Čogelja, zamjenik župana Splitsko-dalmatinske županije.

6. Enter konferencija

Tijekom dva dana trajanja ENTER konferencije obrazovanja i povezanih industrija koja se provodi u organizaciji Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, a u cilju razvoja i unaprjeđenja odgojno-obrazovnog sustava i jačanja veza s povezanim industrijama, posjetitelji su imali jedinstvenu priliku okušati se u ronjenju s punom ronilačkom opremom u montažnom bazenu Pogleda u plavo, a ujedno i virtualno zaroniti na 30 metara dubine i razgledavati potopljeni brod putem VR (virtual reality) tehnologije.

VR Tehnologija scaled

Enter konferencija je namijenjena nastavnicima, ravnateljima i stručnjacima u obrazovanju i donositeljima odluka te tvrtkama koje daju dodatni doprinos razvoju odgojno-obrazovnog sustava popu IT tvrtki, izdavaštva i turističkih djelatnosti jer isključivo zajedničkim radom možemo napraviti dodatni doprinos u razvoju odgojno obrazovnog sustava”, istaknuo je Ivica Zelić, ravnatelj Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije.

Nakon ronjenja putem VR (virtual reality) tehnologije svi zainteresirani posjetitelji imali su priliku okušati se u pravom ronjenju zaronom u bazen s punom ronilačkom opremom uz stručni nadzor instruktora ronjenja koji su brinuli za sigurnost ronilaca početnika (Stijeg podvodnih radova, RK Giričić, RK Nemo-Brač, RK Solin te Nemo-Adria Rescue Team).

10. Matea Dorčić Tomislav Vidić RK Giričię RK Solin Stijeg

Tako se u ronjenju s ronilačkom opremom okušala i pročelnica Upravnog odjela za turizam i pomorstvo, Matea Dorčić te naglasila koliko je ronjenje važna aktivnost za zaštitu našeg podmorja i pozvala sugrađane da se odazovu i probaju zaroniti u splitskoj Spaladium Areni.

Nakon kraće poduke o osnovnim pravilima i tehnikama ronjenja zaronom u bazen  promotivno-edukativnog projekta Pogled u plavo koji je do sada mnogima približio čari i ljepote ronjenja diljem i izvan Republike Hrvatske, posjetitelji su razgledavali podvodnu izložbu fotografija poznatog hrvatskog podvodnog fotografa Marjana Radovića koja se nalazi na unutarnjim stranicama bazena te pridonosi stvarnom doživljaju dubine.

8. Andreja Vedrina Promocija ronjenja i Stipe Čogelja zamjenik župana Splitsko dalmatsinke županije

Projekt Pogled u plavo održava se pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske, dok su medijski pokrovitelji projekta – Narodni, SCUBAlife magazin, web portal Morski.hr i Gorgonija.

Posjetitelji su imali priliku roniti i uz glazbenu podlogu za što se je pobrinulo Hrvatsko društvo skladatelja i stručna služba ZAMP koji podržavaju projekt Pogled u plavo već niz godina. Besplatna probna ronjenja uz nadzor instruktora ronjenja provodila su se uz poštivanje svih epidemioloških mjera sigurnosti.

scuba
+ posts