Znate li da stranci polažu tečajeve po hrvatskom certifikatu IRTDA?

212

Kada se početnik, odnosno entuzijast željan uživanja u morskom plavetnilu i odluči upisati na tečaj ronjenja, pred njim je uistinu pravo more raznih mogućnosti.

Pri tome naravno mislimo na velik broj asocijacija, škola i klubova između kojih može birati. Da bismo njima, ali i već iskusnim roniocima koji se žele usavršavati donekle olakšali izbor odlučili smo vam ukratko predstaviti jednu ronilačku organizaciju nastalu u Hrvatskoj prije 15 godina, a koja je u kratkom vremenu uspjela postaviti visoke standarde i nametnuti se kao ozbiljna alternativa razvikanijim asocijacijama. Radi se o IRTDA, punim nazivom International Recreational and Technical Diving Association, pokrenutoj 1997. godine, a kojoj je glavno sjedište u Hrvatskoj. Kako nam je kazao Branko Gašpar, osnivač IRTDA, on i grupa njegovih kolega, iskusnih ronilačkih instruktora, na taj korak odlučili su se nakon što su u svom radu došli do točke gdje su uvidjeli da više ne ide po uobičajenom načinu rada, već su pokrenuli ronilačku školu u kojoj je ronilac, a ne novac na prvom mjestu. “Naši programi izvode se po internacionalnom standardu, a razlikujemo se po tome što smo prva asocijacija koja je pod jednim krovom objedinila rekreativno i tehničko ronjenje te je prvi puta stvoren put iz rekreativnog u tehničko ronjenje (redoslijed polaganja tečajeva i minimum standard uvjeta koje ronilac na tom putu mora zadovoljiti). Danas je to standard i uobičajeni način poslovanja, ali u to vrijeme nije bilo tako”, kaže Gašpar.  IRTDA je u svojim programima uskladila prelazak iz rekreativnog u tehničko ronjenje, čime pruža kompletnu obuku od početnika do instruktora rekreacijskog ili tehničkog ronjenja. Naglašava kako je od početka razvoja IRTDA najviše pažnje posvećeno sigurnosti u ronjenju te se nastava održava na modularnom sustavu učenja kako bi polaznicima bilo jednostavnije i zanimljivije učiti.

Drugačiji je i sam postupak obuke te stupnjevitost učenja ronjenja. Tako je primjerice moguće upisati tečaj imena Scuba Diver u kojem se obučava za urone do 10 metara i do 40 minuta trajanja urona, a koji zahtijeva stalan nadzor instruktora tijekom urona. Tu je naravno i Open Water certifikat u kojem se pruža obuka za ronjenje do 15 metara. “Nakon teorijskog djela slijede praksa u kojoj se obavljaju najprije četiri urona, no potom ide ono po čemu se razlikujemo od ostalih koji uglavnom staju na klasičnim uronima i polaganjima vježbi. Mi pak radimo i peti uron u kojem zahtijevamo da polaznik potpuno sam isplanira čitav uron sa svim sigurnosnim komponentama i planovima u nuždi kako bismo se uvjerili da uistinu jest osposobljen za samostalno ronjenje”, kaže Gašpar.
Nakon Open Watera može se polagati niz specijaliziranih tečajeva, ali da bi se išlo na stupanj Advanced Diver u IRTDA-u zahtijevaju da se prethodno polože i tečajevi Prva pomoć i Oxygen Provider. Tek nakon toga, kada je osoba osposobljena da može uistinu pomoći kolegi u nevolji može se ići na Advanced gdje se vrši sedam urona. Naša je filozofija da je svaki tečaj i stupanj odgovornosti više i tu se ne radi samo o praktičnim dijelovima u vodi, nego i ukupno odgovornosti prema čovjeku (prema buddyu, gostu, prijatelju, ali i sasvim nepoznatoj osobi, roniocu).

To je ponešto drugačija filozofija i pogled na ronjenje te uvijek naglašavamo i definiramo ronjenje kao aktivnost koju ljudi rade s partnerom, a ne kao individualci”, kaže Gašpar. U Rescue tečaju najviše se razlikuje početni dio koji se odnosi na samospašavanje. IRTDA polazi od toga da ronilac najprije mora znati pomoći sebi da bi mogao pomoći drugom roniocu u nevolji. Divemastere IRTDA upisuje u tečaj tek sa 70 logiranih urona i u svojem školovanju prolaze tehnički seminar (voditelj ronjenja mora u praksi rješavati probleme koji se događaju u radnom sustavu ronilačkog centra), prolaze i praktičan rad u prijemnom (uredskom) dijelu ronilačkog centra kako bi bolje razumjeli svrhu praćenja svih evidencija, prodaje, suradnje s partnerima i dr. Tečaj za voditelje ronjenja traje i oni su nakon toga teorijski i praktično osposobljeni za ono što im struka nalaže – a to je profesionalan rad u sklopu jednog ronilačkog centra. IRTDA je do sada izdala preko 20.000 međunarodno priznatih certifikata, a osim u Hrvatskoj prvenstveno posluje na području Njemačke, Austrije, Švicarske i zemalja Beneluksa. Napomenimo da je IRTDA aktivna i na obrazovanju u području širenja svjesnosti o važnosti očuvanja mora. U tu svrhu otvorila je na Krku morsko – biološki centar Mare Vivum.eu koji se bavi edukacijom kako odraslih tako i djece o važnosti očuvanja morskoga okoliša i života u oceanima.

+ posts