Agencija Ministarstva obrane SAD-a odgovorna za razvoj novih tehnologija za američku vojsku DARPA traži tehnološka rješenja koja bi u potpunosti promijenila dosadašnji način ronjenja.
Ova Agencija financirala je projekte koji su dramatično promijenili odnose u svijetu, među ostalim ARPANET, preteču današnjeg interneta, GPS i bespilotne letjelice, a sada je u potrazi za integriranim ronilačkim sustavom za vojne ronioce koji bi omogućio brži i sigurniji izron i duži boravak pod vodom. Novi sustav trebao bi moći pratiti unutarnje fiziološko stanje ronioca i istovremeno ga opskrbljivati neophodnom mješavinom plinova. Zahtjevi koje je DARPA postavila takvi su da će se mnogim roniocima činiti suludim i samoubilačkim. Ovaj sustav trebao bi odgovoriti na potrebe “ekstremnog borbenog ronilačkog profila“, što znači da bi nova oprema trebala izdržati skok iz aviona s visine od šest milja i slobodan pad u more te omogućiti ronjenje do dubine od 60 metara u trajanju od najmanje 120 minuta. Osim toga, ronilac bi uz pomoć nove opreme mogao započeti drugi zaron neposredno nakon prvog, pomičući granice dubine do 60 metara uz trajanje zarona najmanje 20 minuta, ito bez potrebe za dekompresijskim zastancima prilikom izrona ili ulaska u dekompresijsku komoru nakon ronjenja.
Konačno, sustav bi trebao omogućiti roniocu da neposredno nakon izrona može bez posljedica sjesti u helikopter koji će ga prebaciti na novo odredište. Ono što DARPA traži je neka vrsta tehnološkog rješenja koje bi kombiniralo upravljačke algoritme te fiziološke i plinske senzore u integrirani mikrosustav koji bi omogućio ekstremno borbeno ronjenje s ograničenim rizikom od komplikacija. Ovi bi se ciljevi trebali postići kontinuiranim praćenjem eventualnog nastanka mjehurića u krvi ronioca uz pomoć malog ultrazvuka, a sustav bi zatim reagirao davanjem male količine dušikova monoksida u slučajevima kad se za to ukaže potreba. Agencija još uvijek nije specificirala točan izgled ovog sofisticiranog uređaja, budući da je još uvijek u fazi istraživanja, ali je poznato da mora biti malih dimenzija i lako prenosiv.
Iako nam se na prvi pogled čini da su znanstvenici iz Pentagona pred nemogućom misijom, prisjetimo se kako je javnost ne tako davno reagirala na ideju mobilne telefonije! Svjedoci smo nevjerojatne ekspanzije novih tehnoloških rješenja pa uopće nije nemoguće da u dogledno vrijeme netko uspije ispuniti ove zahtjeve američke vlade.