Ronjenje je sport (rekreacija) koji zahtijeva ozbiljnu i pouzdanu opremu; potrebni su vam spremnik komprimiranog plina za disanje, regulator za disanje, kompenzator plovnosti, maska, utezi, peraje, ronilački kompjuter…
A uz sve ove bitne (neophodne) dijelove ronilačke opreme, postoji nekoliko stvari koje je “lijepo imati”, a osmišljene su kako bi vaša ronjenja bila udobnija i ugodnija. Neki od tih predmeta jednostavno vam olakšavaju ronjenje, dok drugi mogu stvarno spasiti živote u slučaju nužde. Stoga vam SCUBAlife donosi popis neobaveznih, ali izuzetno potrebnih dijelova ronilačke opreme koje bi svaki ronilac trebao imati kad krene na ronjenje.
Dobra torba za opremu može značajno promijeniti način na koji organizirate, transportirate i skladištite svoju opremu. Komadi prtljage specifični za ronjenje izrađeni su kako bi zaštitili vašu ronilačku opremu i obično mogu jako dobro izdržati izlaganje sunčevim zrakama i slanoj vodi. Vaša glavna torba mora biti dovoljno velika i čvrsta da podnese teret vaše opreme. Provjerite je li izrađen od otporne tkanine s ojačanim šavovima i ima li pričvršćivače otporne na koroziju.
Vjerojatno ćete također željeti nekoliko sekundarnih torbi, kao što je lagana mrežasta torba za masku, peraje i disalicu ili podstavljena torba za regulator.
2. Suha torbica (mali dry bag)
Kako osigurati da vaš novčanik, dokumenti, elektronički uređaji i druge vrijedne stvari ostanu suhi dok ronite? Najbolji izbor je hermetička torbica koja će zadržati suh sadržaj čak i ako padne u vodu.
Postoji nekoliko različitih vrsta suhih torbica koje možete odabrati – najjeftinije su one koje se mogu prskati, ali će curiti ako se urone u vodu, malo skuplje su one koje se mogu privremeno umočiti, a najbolje su one podvodne koje se mogu potpuno uroniti u vodu bez da propuste.
Ronilački nož bitan je sigurnosni alat koji biste trebali nositi na svakom ronjenju. Pokazat će se korisnim u slučaju da se zapetljate u odbačene pecaljke, mreže, uža ili alge. Ronilački noževi dolaze u raznim oblicima i veličinama.
Možete odabrati onaj s oštricom od nehrđajućeg čelika, aluminija ili titana, odabrati tupi ili oštar vrh i odlučiti želite li ili ne želite ugrađeni nazubljeni rub i rezač linija. Ako vas nošenje ronilačkog noža brine ili vam se čini pretjeranim, umjesto toga možete nabaviti par ronilačkih škara ili mali alat za rezanje niti.
4. Oprema za površinsku signalizaciju
Površinska signalna oprema kao što su plutače za označavanje, signalna zrcala, zviždaljke i zračne sirene, također je neophodna za svakog ronioca. Pomoći će vam da se vidite i čujete kad izronite dalje od broda i/ili trebate pomoć.
Preporučljivo je nositi barem dva uređaja – jedan zvučni i jedan vizualni na svakom ronjenju. Većina njih je prilično malena i može uredno stati u džep kompenzatora ili se pričvrstiti na D-prsten. Pobrinite se i za posebno signalno svjetlo kad idete na noćno ronjenje.
Mnogi ronioci misle da je ronilačko svjetlo potrebno samo za noćno ronjenje. U stvarnosti, jednostavna džepna svjetiljka može biti korisna u raznim situacijama. Imajte na umu da se percepcija boja mijenja u dubini i nakon neke dubine sve postaje sivkasto-plavo, čak i danju, pa će vam nošenje kompaktnog sekundarnog svjetla pomoći da osvijetlite boje i cijenite ljepotu podvodnog svijeta.
Svjetlo će vam također dobro doći kad idete na ronjenje na olupine ili za zavirivanje u pukotine u bilo koje doba dana. Konačno, kompaktna, lako nosiva ronilačka lampa bit će neophodna za vaša noćna ronjenja.
6. Ronilački kompas
Mnoga današnja ronilačka računala dolaze s ugrađenim digitalnim kompasima, ali ako ih vaše računalo nema ili jednostavno želite izoštriti svoje navigacijske vještine, dobar analogni kompas pomoći će vam u usmjeravanju u vodi.
Pomoću kompasa možete brzo zabilježiti gdje se nalazite u odnosu na svoj brod, a da ne morate izranjati. Također možete postaviti azimut na bilo koji željeni podvodni objekt.
8. Mali komplet ronilačkog alata i rezervnih dijelova
Manji kvarovi na ronilačkoj opremi nisu rijetki i, ako imate mali komplet alata, ne bi trebali biti razlog za otkazivanje ronjenja. Ako sa sobom ponesete komplet ronilačkog alata s pravim rezervnim dijelovima, moći ćete izvršiti osnovni popravak opreme na licu mjesta i nastaviti s ronjenjem prema planu. Možete kupiti jedan od lako dostupnih kompleta za ronjenje ili sastaviti vlastiti set.
Točan sadržaj kompleta za spremanje ronjenja ovisit će o opremi koju nosite i ronjenju koje radite, ali neke stvari kao što su dodatne trake za peraje i masku, razni O-prstenovi, par nepovratnih vezica, rezervni usnik regulatora i kompaktni multi-alat trebali bi biti u opremi.
9. Komplet prve pomoći
Ogrebotine, uganuća, porezotine, žuljevi, ubodi… česte su ozljede na ronjenju (prije ili poslije zarona). Sve su to uglavnom bezazlene ozljede koje neće uzrokovati nikakav ozbiljan problem, ali su neugodne i smetaju. Ako imate sa sobom komplet prve pomoći, moći ćete sanirati takve ozljede i puno ugodnije nastaviti svoju ronilačku avanturu. U kompletu prve pomoći svakako treba imati flastere, elastični zavoj, sterilni zavoj, škarice, dezinfekcijsko sredstvo, iglicu, pincetu…
10. Medicinski priručnik za ronioce
Knjigu vjerojatno nećete nositi na ronjenje, ali ova bi zaista trebala biti dio vaše ronilačke opreme. U njoj ćete pronaći točne, jasne i razumljive odgovore na sva pitanja vezana uz medicinu ronjenja, prvu pomoć unesrećenim roniocima, konzumaciju lijekova i njihov utjecaj na ronjenje, ograničenja i pravila za ronioce s kroničnim ili akutnim oboljenjima te sve postupke i pravila kojih se ronioci trebaju pridržavati kako bi smanjili mogućnost incidenta na minimum.