Laboratorija za arheologiju pomorstva najbrže je rastući istraživački start-up Univerziteta Crne Gore.
Kapitalizacijom kapaciteta razvijenih implementacijom IPA projekta WRECKS4ALL Univerzitet Crne Gore osnovao je prvu istraživačku start-up jedinicu za arheologiju pomorstva i podvodnu kulturnu baštinu u okviru Centra za istraživanje, inovacije i poduzetništvo na Pomorskom fakultetu Kotor.
Infrastruktura Pomorskog fakulteta i Centra zaslužna je za prepoznatljivost rezultata inicijalne faze razvoja ove inovativne jedinice koja je za godinu dana rada postala član prestižne UNESCO UNITWIN mreže za podvodnu arheologiju.
Laboratorija za arheologiju pomorstva opremljena je najsuvremenijom opremom za podvodna istraživanja. Posjeduje ronilačko plovilo s dva motora, opremu za ronjenje, kamere za digitalizaciju podvodnih lokaliteta, laserski skener, BlueRov2 podvodni robot i kompjuterske radne stanice za obradu 3D i prostornih podataka. Podvodna kulturna baština skrivena ispod valova Jadranskog mora postala je dostupna javnosti kroz WRECKS4ALL sobu virtualne realnosti na Pomorskom fakultetu i WRECKS4ALL mobilnu aplikaciju, interaktivnu online mapu i 3D modele.
U okviru projekta Podvodni kulturni predjeli Crne Gore, u suradnji s hidrografskom jedinicom Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju i Upravom za zaštitu kulturnih dobara, Laboratorija je počela digitalizaciju podvodnih lokaliteta i formiranje institucionalne baze podataka. Metodama daljinske detekcije digitalizirani su podvodni predjeli, ali i olupine francuskog razarača Dag, britanskog aviona Spitfire, parobroda Tihany i Cetinje, torpednih čamaca Higins 78 i Golešnica 91 te patrolnog broda PBR 512.
Objedinjavanjem podataka prikupljenih različitim vrstama sonara stvorena je prva baza podataka koja institucijama olakšava donošenje odluka i upravljanje podvodnom kulturnom baštinom. Uz podršku Laboratorije za arheologiju pomorstva i institucija općine Kotor Pomorski muzej Crne Gore pokrenuo je manifestaciju Podvodnu kulturni predjeli Crne Gore koja ima za cilj da metode i rezultate istraživanja i digitalizacije približi građanima i turistima. Ostvarena je međunarodna zapaženost rezultata kroz kapitalizaciju na pozivu IPA South Adriatic koja će iskustva razvoja i viziju projekta WRECKS4ALL prenijeti na Albaniju i južnu Italiju.
Podvodna kulturna baština i povijest Crne Gore promovirat će se kroz inovativnu video igru u okviru projekta CreaMare, a Laboratoriji će za dalji razvoj koristiti iskustva s Horizon Europe projekta BCTHubs na kome je Laboratorija za arheologiju pomorstva kao najbrže rastući istraživački start up Univerziteta Crne Gore nastavlja istraživati i digitalizirati podvodnu kulturnu baštinu omogućavajući njezinu budućnost i dostupnost generacijama digitalnog doba. Time Laboratorija prati viziju razvoja Univerziteta Crne Gore koji ove godine obilježava pedesetogodišnjicu pod sloganom FuturUM.