Tijekom proteklog vikenda na i oko otočja Brijuni provodila se velika akcija čišćenja podmorja “Eko patrola Brijuni 2024.”
U ovoj ronilačkoj ekološkoj akciji sudjelovali su ronioci Ronilačkog kluba HRVI Nemo-Adriatic i pripadnici ronilačke skupine Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite Republike Hrvatske (DIP RI i DIP ST).
Akcija se provodila u cilju ukazivanja na problem onečišćenja podmorja te smanjivanja negativnog utjecaja otpada na morska staništa i podizanja razine svijesti o važnosti očuvanja mora, okoliša i prirode te potrebe očuvanja flore i faune.
Eko patrolu Brijuni 2024. organizirao je ronilački klub HRVI Nemo-Adriatic u suradnji s JU Nacionalni park Brijuni, uz podršku Plave promocije, a pod pokroviteljstvom Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Tijekom trajanja akcije ronioci su čistili nekoliko lokacija, centralnu luku na Velikom Brijunu, plaže i područje Malog Brijuna, a iz mora su izvukli različiti krupni otpad, plastiku, boce i staklo…
“U NP Brijuni se redovito provode akcije čišćenja podmorja kako bi se sačuvao ekosustav i bioraznolikost, posebice jer 80 posto Nacionalnog parka čini podmorje. Ove akcije nisu samo čišćenje, već i monitoring trenutne situacije kako bismo procijenili razinu ugroze u akvatoriju, bilo da je uzrokovana lošim vremenom, vjetrom, olujama ili morskom strujom. Edukacija posjetitelja, lokalnog stanovništva, ali i zaposlenika JU NP Brijuni bitna je u očuvanju ovog fragilnog ekosustava kako bi zajedno doprinijeli boljem sutra”, istaknula je Reanna Relić, glasnogovornica JU NP Brijuni.
Veliku logističku podršku u provedbi ekološke akcije pružili su ronioci ronilačke skupine Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite Republike Hrvatske, a u eko akciji sudjelovao je i ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite dr.sc. Damir Trut koji je istaknuo kako je sudjelovanje pripadnika ronilačke skupine Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite jedna u nizu akcija kojima se priključilo Ravnateljstvo civilne zaštite te se, osim čišćenja podmorja, kroz ovakve akcije ujedno provodi organizirano uigravanje timova koji izlaze na intervencije.
U ovoj akciji sudjelovali su ronioci DIP Split i DIP Rijeka koji će ove godine u suradnji s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture kroz pilot projekt s Lučkim kapetanijama izlaziti na zajedničke intervencije.
Ronilačka skupina Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite Republike Hrvatske u svom sastavu broji više od 90 ronilaca s dugogodišnjim ronilačkim iskustvom koji su kroz svoj ronilački staž uglavnom radili individualno te je cilj te osobe involvirati kroz sustav i prilagoditi zahtjevnim ronjenjima koja se očekuju od njih.
Voditeljica projekta “Eko patrola Brijuni 2024.”, Andreja Vedrina, istaknula je važnost kontinuiranog i redovitog provođenja ekoloških akcija i izvlačenja otpada iz mora koji dolazi najčešće nakon velikih oluja, bura i juga, a otpad je predan stručnoj službi na daljnju obradu i adekvatno zbrinjavanje.
“Želim istaknuti važnost ovakvih akcija u zaštićenim područjima, a posebno prije početka turističke sezone zbog očuvanja flore i faune, a kroz veliku medijsku vidljivost ujedno ukazujemo na adekvatno zbrinjavanje otpada na za to predviđena mjesta. Osim ekološke akcije ovdje su se provodile i vježbe pripadnika ronilačke skupine DIP CZ RH s ciljem uigravanja timova za buduće intervencije”, rekao je Rene Cipovec, instruktor ronjenja i voditelj ronilačke skupine Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite Republike Hrvatske te zahvalio kolegama roniocima, članovima kluba, ratnim vojnim invalidima i gostima na pružanju podrške i sudjelovanju u provedbi eko akcije.
Nesebičnu pomoć u provedbi ove akcije pružili su Honda Marine Hrvatska (Fred Bobek d.o.o.) i SCUBAlife koji daju veliku podršku ekološkim akcijama čišćenja podmorja.
Ekološka akcija provedena je pod pokroviteljstvom Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Zajedno čuvajmo okoliš – sufinancirano sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.