Vrhunski profesionalni ronioci usvojili su mnoge vještine koje ih čine dobrim i pouzdanim roniocima, a 10 njihovih navika možete usvojiti i vi kako biste poboljšali svoje vještine u vodi i izvan nje.
Provjerite ronilačku opremu
Prva stvar koju profesionalni ronioci rade je pedantno provjeravanje svoje opreme. Naši aparati za disanje i uređaji za kontrolu plovnosti jedino su što nas dijeli od ronilaca na dah. Jedna stvar koju svi vrhunski ronioci rade je provjera opreme i briga o svojoj ronilačkoj opremi. Ako ste mislili da su buddy provjere prije ronjenja duge, trebali biste isprobati HSE komercijalne provjere. Provjere prije ronjenja su tu kako biste vi i vaš buddy bili potpuno sigurni da sve radi kako treba puno prije nego što uopće zakoračite prema vodi.
Sve počinje ulaganjem u vlastitu opremu. Oprema koju ronilac koristi nadograđuje se kako stječe iskustvo. Svaki dio opreme pažljivo je odabran, ne samo zbog izgleda, već i zbog načina na koji radi, a kada ulažete u opremu, onda i brinete o njoj. Oprema traje puno dulje i radi bolje ako je dobro operete između urona. Pravilno je skladištite, dajte na odgovarajući servis i provjeravajte između ronjenja, neposredno prije ronjenja i nakon ronjenja. Ne postoji trenutak kada je provjera opreme loša ideja.
Iskrenost i odgovornost
Iskrenost je doista najbolja politika, posebno kada je riječ o ronjenju. Vjerojatno ste se već susreli s više ronilaca koji signaliziraju da je sve u redu kada njihov manometar kaže drugačije. Ako vam ponestaje zraka, onda vam ponestaje zraka i nema srama u tome, ali ako vaš buddy ili ostatak grupe vjeruju da imate mnogo više plina za disanje nego što zapravo imate, ako nešto pođe po zlu, svi ste u nevolji.
Slično tome, ako se ne osjećate spremni za ronjenje, najprofesionalniji ronilac možete ga prekinuti. Najbolji scenarij je da, ako se osjećate loše ili su uvjeti na moru loši, ne idete na zaron jer biste vi ili netko drugi mogli upasti u nevolju jer niste potpuno spremni za zaron u danom trenutku i uvjetima koji vladaju.
Ako vam se ne sviđa izgled nekog dijela opreme, spomenite to. Pokušajte ne držati ništa u sebi (osim ako ste u suhom odijelu i osjećate potrebu za mokrenjem). Ako ste zabrinuti zbog nečega, recite to nekome. Ronioci su ljubazni i pomoći će vam u većini slučajeva.
Jasna komunikacija
Pogrešna komunikacija može lako dovesti do pogrešaka i nezgoda. I u vodi i izvan vode, puno je bolje ako ste vrlo jasni i koncizni o tome što pokušavate reći. Ako pokazujete znak rukom, pokažite ga i držite ga sekundu ili dvije kako bi ga vaš prijatelj mogao vidjeti prije nego prijeđete na sljedeći znak.
Razmislite o tome što vaš prijatelj zapravo može vidjeti. Ako svoju crnu rukavicu držite ispred svog crnog ronilačkog odijela, možda neće ispravno vidjeti signal rukom. Ispružite ruku prema njima ili nabavite svjetlije rukavice koje su u kontrastu s onim što nosite.
Drugi aspekt je da primljene poruke treba ponoviti kako bi se osiguralo da ih je primatelj ispravno razumio. Kad vam netko kaže nešto važno, ponovite važan dio. Isto je sa signalima rukama: ponovite poruku koju vidite. Na taj način, ako je nešto krivo interpretirano, pošiljatelj zna da treba ponoviti ili se približiti kako biste zapravo mogli vidjeti signal. Ako ne znate ili ne razumijete signal nemojte samo pokazati OK i okrenuti se – recite “ne znam” i pokušajte ponoviti znak.
Priprema i planiranje
Kao ronioci nikad se ne možete previše pripremiti ili previše planirati. Ako nešto zaboravite, ne možete jednostavno iskočiti na površinu da to zgrabite. Morate nastaviti s ronjenjem bez toga, ili prekinuti ronjenje jer je kritično. Stoga dan-dva prije razmislite što će vam sve trebati i spakirajte to. Prođite kroz cijeli dan u mislima i razmislite o tome što biste mogli ponijeti za slučaj da se neka stvar pokvari. Planirajte svoje ronjenje i podijelite taj plan s grupom ili barem sa svojim buddy-jem. Stara ronilačka izreka je “planirajte ronjenje i ronite planski”!
Samodostatnost
Profesionalni ronioci će uvijek roniti, ili biti spremni za ronjenje kao da će biti sami. Ako se nešto dogodi, profesionalni ronilac imat će sve što mu je potrebno da riješi problem bez oslanjanja na svog buddy-ja. To također znači nošenje niza dodatne i pomoćne opreme. Za neka se ronjenja može činiti pretjeranim nositi toliko opreme, ali trebate ponijeti ono što bi vam razumno moglo zatrebati i treba znati to pravilno koristiti. Recimo, ako je vaš buddy taj koji uvijek nosi ronilačku signalnu plutaču, to ne znači da ju vi ne trebate ponijeti na zaron.
Rutina
Rutine su zaista korisne za sastavljanje repertoara i sprječavaju da nešto propustite. Kada stvari radite automatski kao dio rutine, manja je vjerojatnost da ćete nešto propustiti. Ako ste osoba s popisom, zapišite taj popis i označite ga kad se pripremate za zaron. Olakšajte si život tako da usvojite što je više moguće nekih rutina (stalnih redoslijeda) prilikom pripreme ronilačke opreme.
Smirenost
Jedna od najčešćih karakteristika profesionalnih ronilaca je smirenost pod pritiskom. Ovo obično dolazi s iskustvom. Što više stvari pođe krivo, manja je vjerojatnost da ćete “poludjeti” sljedeći put kad se nešto takvo dogodi, osim ako ste vi taj koji uzrokuje sve probleme. Ali, ako ste vidjeli da O-prsten propušta nekoliko puta, manja je vjerojatnost da ćete se stresirati kad to ustanovite i jednostavno ćete riješiti problem rutinski. Ako možete raditi na tome da ostanete mirni kada nešto pođe po zlu, tada možete jasno razmišljati i razmotriti sve svoje mogućnosti, umjesto da žurite učiniti prvu stvar koja vam padne na pamet. Ostanite mirni i dijagnosticirajte što imate pred sobom kao problem i koji je najbolji način djelovanja.
Mirna glava najvažniji je alat ronioca, a mogućnost kontroliranja disanja učinit će veliku promjenu u ovome. Ako užurbano i jako dišete, morate usporiti kako ne biste došli u hiperkapniju.
Entuzijazam
Jedna stvar koja će vas neizravno učiniti boljim roniocem je malo entuzijazma (osobito ako planirate postati instruktor). Primijetit ćete da su mnogi instruktori ronjenja, ili barem oni koje učenici vole, zabavni i poletni, čak i ako je to pomalo gluma. Samo se ne zaboravite zabaviti dok ronite, to čini ta rana jutra i uvlačenje u ono mokro odijelo na drugom zaronu malo svjetlijim, ako ste entuzijastičniji.
Još uvijek se borimo s tim da se na ronilačku zajednicu gleda kao na starije tipove s bradama, što može odbiti neke nove ronioce. Ali ako novi ronioci dođu na ronilački brod i vide tamo hrpu zabavnih ljudi, veća je vjerojatnost da će se vratiti.
Frog kick
Korištenje peraja za “žablje plivanje” vjerojatno najpraktičniji i najučinkovitiji stil korištenja peraja za ronjenje. Za razliku od drugih udaraca perajama, frog kick vaše peraje drži zategnutim pa je izvrsno u skučenim prostorima. Taj stil smanjuje vjerojatnost da ćete uzburkati sediment na dnu, a također koristi snažne mišiće u vašim nogama i daje dovoljno potiska.
Jedna od boljih stvari kod žabljeg udarca je ta što vam daje dobru kontrolu u vodi pa se možete okretati na mjestu helikopterskim okretom i također roniti unatrag.
Većina ronilaca na početku koristi flutter-kick, najsličniji onome što vaše noge rade kada vas uče plivati. Možete pogledati skupinu ronilaca i prepoznati profesionalce jer profesionalci krstare izvodeći frog kick.
Znajte svoje granice
Profesionalni ronilac će znati svoje granice i držat će se svojih granica. Zaroniti samo malo dublje, učiniti vaše ronilačko računalo manje konzervativnim, izroniti čim se podigne tajmer na vašem računalu, roniti u špiljama ili unutar olupina bez odgovarajuće obuke ili opreme – ovo su stvarno jednostavni načini da se nađete u nevolji, a dobri ronioci znaju i poštuju vlastite granice.
Ako postoji nešto u čemu se ne osjećate ugodno, izrazite to odmah. Kad ste u vodi, ako vaš prijatelj iznenada odluči penetriratiu olupinu, iako to nije dio plana, slobodno mu recite “ne”. Mogli biste mu tako doslovno spasiti život.