Check dive je kratki zaron – provjera vaših ronilačkih sposobnosti i vještina na kojem neki ronilački centri inzistiraju kad prvi put dođete na ronjenje k njima.
Međunarodna asocijacija za standarde školovanja ronilaca (WRSTC – World Recreational Scuba Training Council) propisuju minimume znanja i vještina koje svaki ronilac mora usvojiti za određeni certifikat pa je svim ronilačkim asocijacijama zajedničko poštivanje tih standarda. Ronioci su obučeni (i certificirani) za ronjenje u uvjetima koji su jednaki ili bolji od onih u kojima je obuka izvođena.
Dakle, jasno vam je da se obuka za Open Water Divera u najvećem broju slučajeva izvodi u optimalnim (dobrim) uvjetima, a ne na jako valovitom moru u jakim morskim strujama, smanjenoj vidljivosti i sličnim remetećim faktorima. A ronilac koji dobije taj prvi ronilački brevet vrlo lako će se zateći na ronjenju u uvjetima koji su drastično teži od onih koje je doživio na ronilačkom tečaju i postavlja se pitanje kako će se nositi s tim. Naravno, neće se svi ronioci susresti sa svim mogućim uvjetima ronjenja. Zapravo, mnogi instruktori ni sami možda nisu iskusili sve raznolike uvjete dostupne roniocima, a neki uvjeti mogu biti manje privlačni nekim roniocima pa ni neće roniti kada vladaju takvi uvjeti na mjestu ronjenja.
No ključno je razumjeti da se učenje ronjenja u tropskim vodama prilično razlikuje od ronjenja u hladnim arktičkim ili sjevernim vodama pa čak i u našem Jadranu. Za ronilačke profesionalce koji pružaju ronilačke usluge ključno je prepoznavanje ovih ograničenja i savjetovanje ronilaca u skladu s tim. Na primjer, roniocu koji se nije susreo s jakim strujama, čak i ako je ronio u vodama sličnih temperatura, jake morske struje mogu biti izazovne i nakon nekoliko zarona. Slično je i s ronjenjm u mutnim vodama, rijekama ili jezerima – ako niste navikli, moglo bi biti prilično izazovno pa se preporučuje trening s nekim iskusnim u takvim uvjetima ronjenja. Instruktori ronjenja nisu izuzeti iz ove stvarnosti pa valja napomenuti da nije mudro i potencijalno je opasno voditi tečajce na ronjenje u uvjetima koje ni sam instruktor nije osobno iskusio. U slučaju nesreće instruktor bez odgovarajućeg iskustva mogao bi se suočiti sa značajnim pravnim problemima.
Stoga je nepopularni check dive na kojem neki ronilački centri inzistiraju potpuno opravdan. Naime, radi se o tom da se voditelj (ili instruktor) ronjenja iz ronilačkog centra s kojim ćete ići na ronjenje želi upoznati s vašim ronilačkim sposobnostima. Ne pokušava taj ronilački centar omalovažiti vaš ronilački brevet, već se želi uvjeriti da su vaše ronilačke sposobnosti adekvatne uvjetima koji vladaju na lokalnim ronjenjima budući da ne znaju u kakvim ste uvjetima do tada ronili. Ovaj se pristup smatra profesionalnim i nikako se ne biste trebali buniti kad vas traže da odradite (i platite) check dive prije “pravog” zarona. Ronilački centri nastoje uravnotežiti upravljanje rizikom s praktičnim stvarima privlačenja i zadržavanja ronilaca pa će vas evidentirati tako da, ako dođete ponovo u taj ronilački centar, vjerojatno vas neće slati na check dive jer imaju evidentirano da ste već ronili u uvjetima koji vladaju lokalno.