Ako ste ikad osjetili napast da ostanete malo duže ili da odete još dublje, tehničko ronjenje je vjerojatno za vas.
Tehničko ronjenje je pomicanje granica; ako vidite nešto malo dublje od vaše planirane dubine, možete se vratiti i odraditi tehnički zaron kako biste u potpunosti istražili ono što ste vidjeli. U konačnici, tehničko ronjenje je istraživanje i pomicanje granica pod vodom. Omogućuje nam da odemo na nova mjesta i doživimo još više stvari koje u granicama rekreativnog ronjenja nismo vidjeli.
Što je tehničko ronjenje?
Tehničko ronjenje se definira kao ronjenje izvan granica rekreativnog ronjenja. Dakle, svaki zaron dublji od 40 metara tretira se kao ulazak u domenu tehničkog ronjenja. Ako želite zaroniti na dubinu od 50 ili 60 metara, možete, ali morate imati odgovarajuću obuku i opremu za takav zaron jer je to izvan dometa rekreativnog ronjenja. Općenito govoreći, tehničko ronjenje odnosi se i na prekoračenje ograničenja dekompresije zbog vremena ili dubine zarona jer se rekreativno ronjenje odvija unutar granica bezdekompresijskog režima ronjenja.
Oprema za tehničko ronjenje
Oprema i konfiguracije za tehničko ronjenje prvenstveno se bave redundancijom i načinom na koji sigurno završiti ronjenje. Kad god je to moguće tehnički ronioci će imati dva komada svega u slučaju da dođe do kvara dijela opreme pod vodom. Što je najočiglednije, tehnički ronioci najčešće koriste dvobocnike, a u posljednje vrijeme mnogi koriste dvije neovisne ronilačke boce u sidemount konfiguraciji. Naravno, tehničko ronjenje znači korištenje dva prva stupnja (i dva druga stupnja) regulatora, ali tehnički ronioci najčešće nose sa sobom i dvije maske, kolutove, barem dvije ronilačke lampe…
Glavni problem s tehničkim ronjenjem je da morate dovršiti svoj plan ronjenja da biste sigurno izronili. Većina obuke bavi se ovim, bilo da dovršenje vašeg plana znači dosezanje određene točke ili dovršenje vaše dekompresije.
Što se događa kad neki dio opreme zakaže? Uzmite u obzir da kod tehničkog ronjenje nema opreme koja nije kritična za sigurnost; svaki dio kompleta je kritičan za sigurnost. Obuka pokriva redundanciju, a za svaku predvidivu situaciju postoji procedura.
Upravljanje i planiranje
Još jedan značajan aspekt obuke za tehničko ronjenje je upravljanje plinovima i planiranje. Dakle, tehničko ronjenje uključuje i ronjenje s raznim mješavinama plinova za disanje (najpoznatiji je trimix) pa tehnički ronioci izračunavaju za svaki zaron koliko će im i kojeg plina trebati te na kojim dubinama će što disati. To je prilično zahtjevna i kritična faza plana ronjenja pa je za sve to potrebna ozbiljna obuka. Tehničko ronjenje uključuje i planiranje dekompresijskih urona pa ronioci uče kako koristiti zrak i nitrox za dekompresiju. Također uče kako različiti plinovi utječu na njihov raspored dekompresije i kako koristiti nitrox za ubrzavanje dekompresije.
Obuka također uključuje planiranje u nepredviđenim okolnostima, pokrivanje scenarija gubitka nekog plina i osiguravanje da imate dovoljne količine alternativnog plina da dovršite svoje, u tom slučaju prilagođene obveze dekompresije i sigurno završite zaron.
Sigurnost i planiranje tehničkog zarona
Planiranje tehničkog ronjenja gotovo je u potpunosti usmjereno na sigurnost. Mnogo toga može poći po zlu, a mogući rezultati su katastrofalni. Mnogi aspekti planiranja tehničkog ronjenja vrte se oko upravljanja rizikom i ublažavanja posljedica neželjenih situacija radi poboljšanja sigurnosti.
Kod tehničkog ronjenja postoje mnogi čimbenici koje treba uzeti u obzir pri planiranju ronjenja, uključujući protokole evakuacije u hitnim slučajevima, gdje je najbliža barokomora i je li u pripravnosti, dovoljno površinskog kisika za više od jednog ronioca i cijeli tim s planom na brodu (ili kopnu). Veći projekti tehničkog ronjenja zapravo nalikuju velikim ekspedicijama pa zahtijevaju znatnu logistiku i planiranje.
Dakle, ako želite unaprijediti svoje znanje i vještine, roniti još dulje i dublje te poboljšati svoje tehnike ronjenja i roniti s novim konfiguracijama opreme, počnite razmišljati o tehničkom ronjenju.