Misteriozni svijetleći mekušac

50

Znanstvenici MBARI-ja opisali su novu vrstu bioluminiscentnih pelagičnih gološkržnjaka (Nudibranchia).

Istraživači s Istraživačkog instituta za akvarij Monterey Bay (MBARI) otkrili su novu vrstu nazvanu Bathydevius caudactylus kako pliva u dubokim vodama uz pacifičku obalu Sjeverne Amerike.

Prethodno nazvan “misteriozni mekušac” ovaj morski puž je prvi put primijećen u veljači 2024. tijekom ronjenja pomoću MBARI-jevog daljinski upravljanog podvodnog vozila (ROV) Tiburon na dubini od 2614 metara. Do sada je primijećeno više od 150 jedinki ove vrste od kojih su mnoge plivale u na dubinama između 1000 i 3300 metara (u zoni oceana poznatoj kao batipelagična ili ponoćna zona). Stvorenje sličnog izgleda uočila je NOAA tijekom ronjenja u 11 kilometara duboku Marijansku brazdu.

Znanstvenici su sada uspjeli prikupiti uzorke nepoznatog morskog puža (18 jedinki duljine od 56 do 145 milimetara) za analizu i sekvenciranje DNK, što je pokazalo značajne razlike u odnosu na druge vrste gološkržnjaka.

Inače, gološkržnjaci (puževi golaći) su većini ronilaca poznati uglavnom kao šarene životinje koje pužu po plitkim stijenama i koraljnim grebenima. Oni su vrsta morskih puževa, iako nisu svi morski puževi članovi obitelji gološkržnjaka. Samo mali broj ovih puževa sposoban je plivati, poput slavnog španjolskog plesača (Hexabranchus sanguineus) koji je može plivati na kratke udaljenosti ili plavog zmaja (Glaucus atlanticus) koji većinu svog života provede plivanje blizu površine.

Bathydevius caudactylus prva je poznata vrsta gološkržnjaka koja je primijećena kako pliva u batipelagičnoj zoni i ta sposobnost, drugačije ponašanje pri hranjenju i drugačiji genetski kod označavaju ga ne samo kao novu vrstu, već kao novi rod i potpuno novu obitelj gološkržnjaka. Za razliku od drugih gološkržnjaka koji koriste ‘jezik’ za hranjenje spužvama, hidroidima i drugim sesilnim životinjama (i međusobno u nekim slučajevima), ova nova vrsta ima veliku “kapuljaču” koju koristi za gutanje svog plijena. Poklopac (kapuljača) ovi puževi također mogu koristiti za generiranje brzog pulsa (sličnog zvonu meduze) kako bi pobjegli od neke opasnosti.

Inače, obrambeni mehanizam ovog tajanstvenog mekušca prilično je jednostavan – osim unutarnjih organa, tijelo mu je potpuno prozirno i u dubini ostaje gotovo nevidljivo. Ako se osjeća ugroženo, bioluminiscenciju koristi za osvjetljavanje jednog od nekoliko “prstolikih” dodataka koji mu strše iz repa, a onda taj svijetleći “prst” otpusti pa znanstvenici vjeruju da ga koristi kao mamac za zbunjivanje predatora, dok sam puž pobjegne u drugu stranu.

Znanstveno ime novoopisanog mekušca dano je kako bi odražavalo te razlike – ime roda “Bathydevius” kako bi opisalo “devijaciju dubokog života” i odražavalo njegovo odstupanje od evolucijskog puta srodnika u izgledu, molekularnom potpisu i prirodnoj povijesti, a i ime vrste “caudactylus” zbog spomenutih prstastih dodataka pričvršćenih na njegov stražnji kraj.

+ posts