Oceanske brazde i dalje su među najmanje istraženim staništima na Zemlji. Unatoč njihovom mračnom okolišu pod visokim pritiskom one skrivaju jedinstvene oblike života koji otkrivaju uvide u neke od najekstremnijih ekosustava na Zemlji. Nova istraživanja otkrila su vrstu koju su znanstvenici nazvali Dulcibella camanchaca, a radi se o brzom, sablasnom grabežljivcu koji živi duboko u brazdi Atacama blizu zapadne obale Južne Amerike.

Zanimljivo je i kako su znanstvenici otkrili da ovaj grabežljivac ne reagira na ribu kao mamac, ali reagira na piletinu! Stvorenje koje je ulovljeno savršeno je prilagođeno ekstremnom okruženju, odnosno ograničenoj vidljivosti i ogromnom pritisku, a za razliku od svojih rođaka koji skupljaju otpatke po oceanskom dnu, Dulcibella camanchaca ima specijalizirane gnatopode za lov na manje amfipode. S nešto manje od četiri centimetra dužine ovaj grabežljivac više je nego dvostruko veći od svojih najbližih rođaka te pokazuje okretnost neuobičajenu za njemu srodne vrste. Novootkriveno stvorenje je dakle amfipod, vrsta rakova poznata po skupljanju otpadaka, ali ovaj ne skuplja otpatke, već živi kao predatorski amfipod. Dulcibella camanchaca zapravo je brzo plivajući, vrlo okretan grabežljivac, a njegova sablasno blijeda boja u skladu je sa staništem – mračnim, dubokim oceanskim brazdama. 

Nakon provjere ustanovljeno je da DNK i morfološki podaci ukazuju na to da je ova vrsta novi rod, naglašavajući Brazdu Atacama kao endemsku žarišnu točku, a cijela studija naglašava ulogu oceanskih brazdi kao rezervoara neotkrivene bioraznolikosti.

scuba
+ posts