Na svega nekoliko mjesta na svijetu možete roniti s čekićarima (great hammerhead shark), a jedno od njih je čarobni otok Bimini na Bahamima.
Toplo i plitko more tirkizne boje, tropski raj na zemlji, odlična organizacija i prilika za ronjenje s jednima od najfascinantnijih morskih kreatura – velikim čekićarima (ili mlatovima, kako hoćete). Zvuči fenomenalno, a u današnje doba je postalo i itekako izvedivo. Uz jednu malu negativnu stranu, a ta je da se ovakvo putovanje mora organizirati i po više od godinu dana unaprijed. Sve zbog zaštite ovih prekrasnih životinja i limitiranog broja posjetitelja.
Ponekad komplicirani letovi iz Europe uglavnom završavaju u Miamiju, odakle ipak postoji direktna avionska veza s Biminijem, jednim od mnogobrojnih manjih otočića koji su sastavni dio Bahama. Na otoku djeluje nekoliko ronilačkih centara koji organiziraju ovakve ture za koje je potrebna specijalna dozvola bahamskih vlasti.
Ronjenja su u jednu ruku razmjerno jednostavna jer se odvijaju u uvjetima gotovo beskonačne vidljivosti, na plitkim platoima do maksimalno dvanaestak metara dubine, u toplom moru i uz malu potrošnju zraka pa je uobičajeno da zaron traje od devedeset minuta nadalje…
Pripreme za zaron ipak nisu toliko jednostavne jer se uvijek iznova upozorava na pravila interakcije s morskim psima, a i prije svakog ronjenja se “priprema” lokacija za ronjenje bacanjem komada riba da bi se čekićari privukli na baš određenu zonu.
Zaroni se uglavnom svode na klečanje na dnu, uz što tamniju opremu i polagana premještanja kada bi se neka zona previše zamutila. Naravno, ronjenja su spektakularna i podižu adrenalin u svakom roniocu.
Fotografske prigode su nebrojene, a čekićari dolaze veoma blizu, na doseg ruke. Iskusni vodiči tempiraju dramaturgiju zarona dozirajući intervale hranjenja pasa s onima bez njega kada psi kruže uokolo.
Osim čekićara, tu će se pojaviti i carribean reef sharkovi, nurse sharkovi, a uz malo sreće vidjet ćete i pokojeg dupina.
Obično se ugovaraju tjedni paketi ronjenja pa se u ovakvim turama odradi oko desetak ronjenja. Sva su na sličnim lokacijama i možda bi se nekome to učinilo previše jednolično, ali upravo je suprotno. Bez iznimke su svima koji zarone ovakva ronjenja predstavljala vrhunac ronilačkog doživljaja koji se može mjeriti malo s čim. Sama situacija u kojoj ostajete nijemi na pojavu elegantnog predatora oči u oči je neopisiva i ostavlja bez daha.
Great hammerhead psi se razlikuju od ostalih iz svoje porodice po izrazito visokoj i “oštroj” leđnoj peraji te gotovo pravocrtnom vanjskom rubu glave (“čekića”) te naravno, po dužini pa nisu rijetki slučajevi niti duljine od pet i više matara.
A kada se već nađete na Biminiju, bila bi prava šteta propustiti priliku da posjetite i poznati Bimini Shark Lab, znanstveno-istraživački centar kojeg vodi jedan od priznatijih autoriteta za morske pse (Dr. Gruber) gdje ćete u ugodnoj atmosferi produbiti svoja znanja o ovim neobičnim stvorenjima.