Ulysse Nardin predstavio je najlakši mehanički ronilački sat ikad napravljen -prozirni model 200m Diver [AIR].
Ronilački satovi obično su glomazniji od klasičnih satova, ali tehnološka dostignuća Ulysse Nardina imaju rješenje za taj “problem”, iako rješenje ima i svoju cijenu u eurima.
Ulysse Nardin napravio je svoj prvi vodootporni instrument davne 1893., svoj prvi ronilački sat 1964., a 2001. pojavio se Aqua Perpetual, jedini sat s deklariranom vodootpornošću do 200 metara koji ima vječni kalendar. Dvadeset godina kasnije predstavili su Diver X Skeleton, a na tom je modelu temeljena nova verzija za koju se tvrdi da je jača, a ipak uglađenija i upola lakša. Njihov ronilački sat promjera 44 milimetra iz 2019. težio 120,5 grama, Diver X Skeleton 106 grama, a Diver [AIR] teži poput pera lakih 52 grama s remenom (46 grama bez remena).
Ovaj lagani sat pokreće novi kalibar UN-374 koji koristi manje materijala nego Diver X Skeleton. Konstrukcija mu se temelji na vitkim šupljim mostovima koji se koriste za oblikovanje trokuta koji se odupiru savijanju, ali uz smanjenje mase za koje se kaže da je strukturu učinilo otpornijom. Novi kalibar ima snažnu rezervu snage od 90 sati.
Osamdeset posto prostora unutar sata sada se sastoji od zraka koji okružuje mehanizam za koji se tvrdi da može izdržati udar od pet kilograma. Žrtvovanjem mehanizma za automatsko navijanje moglo bi se izgubiti čak i više težine, ali zadržavanje te značajke bio je uvjet prema službenim standardima za ronjenje. Mehanizmi za satove obično se izrađuju od teške mesinga jer je aluminij previše mekan, a titan, iako lagan i izdržljiv, obično se smatra previše teškim za rukovanje, kao i da je zapaljiv tijekom strojne obrade. No, Ulysse Nardin je ipak pronašao način za korištenje titana, a osigurao je i visoko antimagnetski silikonski escapement, komponentu koja kontrolira preciznost mjerenja vremena te ovom slučaju teži upola manje od standardne.
Novo modularno kućište od 44 milimetra kombinira titan s karbonskim vlaknima za dodatnu uštedu težine. Budući da ugljična vlakna nisu osobito vodootporna, mehanizam je uklopljen u središnje kućište od titana. Ovaj titan je 90% recikliran, a bočni dijelovi kućišta izrađeni su od još jednog laganog kompozita od karbonskih vlakana, Nylo-Foil, dobivenog iz obnovljenih ribarskih mreža.
Svjetleći umetak okvira izrađen je od CarbonFoil – recikliranih ugljičnih vlakana, dok je izljev izrađen od reciklirane silikonske pločice. Diver [AIR] ima kupolasto safirno staklo i minimalni kosturni brojčanik s crnim indeksima i kazaljkama obloženim bijelom Superluminova bojom.
Sat upotpunjuju dva izmjenjiva remena u narančastoj i bijeloj boji izrađena od elastične tkanine, a cijela ova lagana igra košta nešto manje od 40.000 eura.