Ronilačke zajednica i ekološke udruge Zapadne Australije šokiralo je saznanje da se australska vlada sprema udijeliti dozvole naftnim kompanijama Woodside i Shell za testna bušenja podmorja tek 10 kilometara od spektakularnih sprudova Rowley Shoels koje po ljepoti podmorja i koraljnim grebenima svrstavaju uz bok Velikom koraljnom grebenu.
List Australian objavio je da Woodside i Shell planiraju istraživačke radove u svrhu pronalaska plina i nafte vrlo blizu vrhunske ronilačke destinacije. Osim toga i vlada Zapadne Australije, ispred čijih se obala nalazi Rowley Shoals, u službenim dokumentima ga opisuje kao “jedno od najiskonskijih morskih područja na svijetu”.
Naftne kompanije će bušenja izvoditi na području veličine 10.000 kvadratnih kilometara u Timorskom moru. Aktivisti su pobjesnili, ustvrdivši da svako istraživanje blizu koraljnih atola nosi veliku opasnost zbog rizika od izlijevanja nafte i velikog utjecaja seizmičkih aktivnosti na podmorski život koji se očekuju tijekom istraživačkih bušenja. Problem Rowley Shoalsa je što su zbog nepristupačnosti malo poznata Australcima jer se nalaze 300 kilometara od obale, iako brojne udruge tvrde da bi ih zbog jedinstvene ljepote trebalo zaštititi u najmanju ruku kao i mnogo razvikaniji Veliki koraljni greben. Udaljenost, koja je do sada bila prednost jer je pomoglo u očuvanju, sada se pretvara u nedostatak koji bi mogao ugroziti ovaj ronilački raj. Direktor Svjetskog fonda za prirodu (WWF) za Australiju Paul Gambion stoga je izjavio da su dozvole za bušenje rezultat manjka svijesti javnosti.
Dodatno ulje na vatru protiv federalne vlade kojoj je na čelu Julia Gillard dolio je ministar okoliša Zapadne Australije Bill Marmion koji je izjavio da mu iz Canberre nitko uopće nije javio da su izdane dozvole za bušenja pred obalama njegove savezne države, a još manje mu je bilo poznato da će se bušiti tako blizu zaštićenog Parka prirode Rowley Shoals. Dodao je da je vrlo zabrinut za utjecaj na okoliš “iskonskih koraljnih grebena”, ali da ne može utjecati na izdavanje dozvola za bušenje, jer se vode na kojima se nalaze sprudovi nalaze u vodama pod federalnom jurisdikcijom.
Australska opozicija snažno se protivi planovima o istraživanju nafte i plina pred zaštićenim područjem, a iz federalne vlade umiruju strasti izjavama da će se naftne kompanije ipak trebati konzultirati sa “svim zainteresiranim stranama” o utjecaju na okoliš prije nego počnu s radovima. Javnost je posebno osjetljiva na ovakve zahvate nakon katastrofalnog izlijevanja nafte pred obalama Zapadne Australije s platforme Montara 2009. godine, što se smatra jednom od najvećih naftnih katastrofa u povijesti Australije. Kada se tome pribroji i nedavno izlijevanje nafte s platforme Deepwater Horizon u Meksičkom zaljevu, onda se ne treba čuditi reakcijama udruga, usprkos uvjeravanjima kompanije Woodside da ima dugu i uspješnu povijest u bušenju nafte uz strogo poštovanje standarda u zaštiti okoliša.
Ljepote Rowley Shoalsa pogledajte u videu: