Zubna barotrauma (stiskanje zuba), klinički nazvana barodontalgija, nastaje kada je komprimirani plin zarobljen u osjetljivom zubu koji ima zračni prostor koji se ne izjednačava učinkovito.

Zarobljeni plin u zubu ponaša se u skladu s Boyle-Mariotteovim zakonom i može rezultirati lomom zuba i/ili oštećenjem desni. Kako se ronilac spušta u dubinu, tlak se povećava, a volumen plina se smanjuje. Uz značajan pritisak i povezano smanjenje volumena plina, stijenke zuba mogu početi implodirati i kolabirati. Kada ronilac izranja, događa se suprotno – smanjenje tlaka i povećanje volumena zarobljenog plina može dovesti do pucanja i eksplozije stijenki zuba.

Barotrauma zuba 2

Simptomi stiskanja zuba uključuju osjetljivost zuba, bol, krvarenje oko zubnog mesa ili slomljen ili razbijen zub. Stiskanje zuba može se dogoditi na više zubi odjednom i često se događa kod starijih ispuna ili stomatoloških radova, ali karijes i zubne infekcije također mogu biti faktori koji doprinose ovom problemu.

Barotrauma zuba

Prevencija zdravim zubima i desnima najbolji je način da se izbjegne barotrauma zuba. To se postiže redovitim stomatološkim pregledima, održavanjem dobrog oralnog zdravlja redovitim pranjem te izbjegavanjem ronjenja (i letenja) neposredno nakon stomatoloških radova. Recimo, ako ste u procesu liječenja korijenskih kanala ne smijete roniti jer postoji mogućnost od subkutanog emfizema, što znači da zrak koji je zaostao ispod privremenog ispuna može kroz kanal ući u periapikalno područje ispod korijena i izazvati oteklinu. Nakon izrade ispuna nije preporučljivo roniti najmanje 24 sata. Nakon kirurškog zahvata (vađenje zuba) zabranjeno je roniti minimalno sedam dana, a u slučaju komplikacija (otvoren sinus tijekom vađenja) i do dva tjedna (doktor dentalne medicine može procijeniti da je potrebna i duža pauza).

scuba
+ posts