Biševo je (još uvijek) naseljeni otok jugozapadno od Visa i od Komiže na Visu dijeli ga oko četiri milje.

Otočić je površine oko šest kilometara kvadratnih, najviši vrh na njemu je 240 metara visoka Straženica, a poznat je po Modroj špilji, Medvidinoj špilji, Biševskom plavcu, ali i pješčanim plažama. Legendarne su i priče lokalnih ribara o trpkom suživotu i stalnoj borbi sa sredozemnom medvjedicom koja je ovdje u većem broju obitavala u nekim prošlim vremenima. Još prije Drugog svjetskog rata na Biševu je živjelo preko dvije stotine ljudi u nekoliko manjih naselja sa školom i crkvicom Svetog Silvestra u najvećem naselju imena Poje. Danas na Biševu živi tek desetak ljudi, ali otok naglo oživljava tijekom turističke sezone, pogotovo masovnim pohodima turista na Modru špilju kada lučica Mezuporat doslovno naliči na dubrovački Stradun.

U ronilačkom kontekstu Biševo je itekako zanimljivo jer imate priliku roniti na različitim lokacijama i na (relativno) jednostavan način jer su ronilačke lokacije oko Biševa u ponudi komiških, a i ostalih ronilačkih centara na otoku Visu. Vremenske prilike ipak moraju biti bar donekle povoljne jer je Biševski kanal poznat po nepredvidivim, jakim strujama i valovima. Ronilačkih lokacija ima zaista mnogo; od već spomenutih špilja pa do prekrasnih terena na sjevernoj i južnoj strani. Također, u novije vrijeme Biševo postaje raj i za tehničke ronioce, pogotovo nakon recentnih otkrića olupina nekoliko aviona iz Drugog svjetskog rata. Od lokacija koje svakako treba spomenuti izdvajaju se okolica Modre špilje, Medvidina špilja, rt Kobila, rt Gatula, a ima ih još mnogo.

Modra špilja

Modra špilja je najpoznatija biševska lokacija, iako je u samoj špilji ronjenje radi najezde turista (to jest zbog koncesijskog ugovora organizatora posjeta špilji) zabranjeno.

Dno otvora desetak metara širine nalazi se na dubini od 18 metara, a nakon desetak metara tunela skreće se desno i ulazi u glavnu dvoranu spilje. Glavna dvorana  spilje je visoka desetak, a široka petnaest metara.

Ulaz u spilju je nekada bio uzak i nizak pa je proširen eksplozivom 1884. godine, a na sjevernom kraju špilje još je jedan izlazni kanal.

Toćac (Totac)

Područje izvan zone koncesije Modre špilje na Biševu i dalje je vrlo zanimljivo roniocima, posebice oko otočića Toćac (lokalno “Totac”) gdje se nalaze zanimljivi tuneli i zidovi.

Kako sada stvari stoje, ipak je velika šteta da se ne pokuša pronaći modalitet između koncesionara, Županijskog zavoda za zaštitu prirode i ronilačkih centara da se ronjenje u špilji pokuša organizirati barem u poslijepodnevnim satima kada navale turista na špilju više nema.

Medvidina špilja

Medvidina se nalazi na južnom dijelu Biševa prema otvorenom moru.

Kosa usjeklina u vertikalnim stijenama jasno ukazuje na duboko usječenu špilju koja završava uskim hodnikom sve do malog žala gdje je davno obitavala sredozemna medvjedica.

Ronjenje je zanimljivo i u samoj špilji zbog nezaboravnih kadrova plavetnila pri izlasku, ali i na stijenskom masivu neposredno izvan špilje.

Rt Kobila

Rt Kobila jedna je od najljepših ronilačkih lokacija na Biševu. Ovaj rt je točka Biševa najbliža Visu i pronalazi se jednostavno zbog istoimenog svjetionika. Ovisno o vremenskim prilikama sidrenje je moguće neposredno i istočno i zapadno od lokacije.

Kobila je karakterizirana razvedenim stijenskim masivom oblika raznih piramida, usjeka i vertikalnog ambisa bogato ukrašenog crvenim i žutim gorgonijama pa je zbog toga zaista spektakularna.

Zidovi dopiru i na sedamdesetak metara, a u dubljim dijelovima još uvijek se mogu pronaći male kolonije crvenog koralja.

Rt Gatula

Brzinski pregled biševskih ronilačkih lokacija završit ćemo najjužnijim – rtom Gatula i njegovim spektakularnim zidom. Oprezno sidrenje je moguće na samom rtu i već s brodice se ukazuje oštro odsječen zid koji pada duboko u plavetnilo.

U podmorju je mnoštvo kamenih grota i procjepa obraslih bujnom vegetacijom, a susrest ćete i dosta riba koje će vam ronjenje učiniti zanimljivim.  

Ako imate mogućnosti, drugi zaron isplati se napraviti u labirintu stijenja na obližnjoj hridi Kamik u čijoj  blizini morsko dno ponire do dubine od stotinjak metara. Oko hridi ćete pronaći mnogo velikih riba koje baš i ne susrećemo često.  

Ostale ronilačke lokacije na Biševu te opširnije opise spomenutih možete pronaći u knjizi Ronilački vodič po Jadranu.

goran.butajla@scubalife.hr | + posts

Goran Butajla je glavni urednik SCUBAlife magazina od prvog broja, prekaljeni ronilac (instruktor trener) koji je u svojoj ronilačkoj karijeri proputovao gotovo čitav svijet. On je i autor najvećeg broja tekstova i fotografija iz svih dijelova svijeta koje možete vidjeti u SCUBAlifeu.