Politički su Kajmani također vrlo interesantni pa je čak i upitno možemo li ih i smatrati državom. Filmska industrija također je Kajmansko Otočje “čvrsto” postavila u žižu zanimanja jer su mnogi američki filmovi koji su snimani u tropskom okruženju snimani upravo ovdje. Sjetite se “Firme” iz devedesetih godina s Tomom Cruiseom gdje je prikazan čak i podvodni svijet Kajmana, ili “Into the blue” s Jessicom Albom i nedavno preminulim Paulom Walkerom u glavnim ulogama. Otočje je vrlo dobro avionskim linijama povezano s Amerikom pa čak i s Europom tako da se danas profiliralo u najznačajniji turistički centar na Karibima. Kajmani su također nezaobilazna točka na ruti svih “cruisera”, ogromnih plovećih hotela koji se ovdje gotovo svakodnevno zaustavljaju.

obavezna 8466949205 2d94c6de88 o

Kajmanski Otoci su grupa otoka u Karipskom moru i prekomorski posjed Ujedinjenog Kraljevstva, dakle imaju status vrlo sličan Gibraltaru ili Britanskim Djevičanskim Otocima, također britanski posjedi. Otoci su dobili ime po jednoj vrsti guštera koje su Europljani u početku zabunom smatrali kajmanima, potporodicom iz porodice aligatora.

obavezna Cyclura lewisi Queen Elizabeth II Botanic Park Grand Cayman Cayman Islands 8 1

Otočna se skupna sastoji od tri otoka: Veliki Kajman, Mali Kajman i Kajman Brac, a leži oko 750 kilometara južno od Miamija na Floridi (još južnije od Kube), odnosno oko 300 kilometara sjeverozapadno od Jamajke. Otoci se prostiru na površini od oko 260 kilometara četvornih pri čemu najveći dio otpada na Veliki Kajman. Otoci su zapravo vrhovi podvodnog grebena koji se proteže sve do Kube.

3388a2 67eb3f9cba8486c4417ac61054211a22

Vjerojatno ste nekada barem i samo načuli za veliki “Kajmanski jarak” (u originalu “Cayman trench”, ogromni podmorski usjek od gotovo sedam kilometara dubine koji predstavlja granicu između američke i karipske tektonske ploče), a Kajmansko Otočje leži na sjevernom rubu jarka. Karibi ovdje nude najbolje mogućnosti za ronjenje, rajske plaže i mogućnosti ribolova na otvorenom moru na najvišem nivou. Sva tri otoka imaju zračne luke. Oko 90% od ukupno 27.000 stanovnika žive na najvećem otoku Velikom Kajmanu. Stoljeća zajedničkog života na Otocima iznjedrila su šaroliko stanovništvo, vrlo ponosno na kvalitetan suživot bez obzira na različito porijeklo pojedinih grupa otočana. Običaji i navike stanovništva još su uvijek pod snažnim utjecajem useljenika iz 18. stoljeća koji su došli s Britanskih Otoka. Otočani su kršćani.

caymanIslandsmap 743257

Otočje je otkriveno još u 16. stoljeću kada su Kolumbovi brodovi 10. svibnja 1503. skrenuli sa željenog kursa i naišli na njih. Nazvani su “Las Tortugas” po jednoj vrsti kornjača koje su živjele na otocima. Međutim, otoci su naseljeni tek u 17. stoljeću, i to s Jamajke. Kad je veliki susjedni otok postao neovisan, stanovnici Kajmanskih Otoka odlučili su drugačije: postali su kolonija Britanske krune i dobili guvernera. Od 1962. Kajmanski Otoci imaju status Krunske kolonije s unutarnjom samoupravom. Kajmanske Otoke zovu još i “Karipska Švicarska” i sve svjetske banke imaju ovdje najmanje svoju ispostavu. Taj su status stekli kao područje bez poreza. Kao rezultat takve liberalne fiskalne politike financijsko tržište glavnoga grada George Towna postalo je peto po veličini u svijetu, a danas su Kajmani i najpoznatiji po tome što su porezna oaza. Glavni grad je George Town, a sve njegove znamenitosti mogu se obići u jednom popodnevu u ugodnoj šetnji.

20200223 112551

Svakako najpoznatija atrakcija Velikog Kajmana, a i Otočja u cjelini, je popularni Stingray City koji se nalazi na sjevernom dijelu otoka. Radi se o ovećem pješčanom platou na svega dva do pet metara dubine na kojem obitava brojna kolonija velikih “stingray” raža. Raže su toliko pitome da se približavaju ljudima na dodir očekujući hranu, dozvoljavaju držanje i maženje i uvijek su u velikom broju. Zbog toga su u Cityju svakodnevni prizori gomila turista koji rone s bocama ili samo s maskom i disalicom, a česte su i ture brodovima s prozirnim dnom. Baš svi posjetioci Kajmana odlaze i na ovu vrstu razonode jer ju je stvarno šteta propustiti.

Nažalost, sveukupni dojam iz Stingray Cityja je ipak takav da je to odličan primjer negativnog čovjekovog uplitanja u prirodu. Raže su debele i lijene s potpunim odsustvom ikakvog instinkta koji bi trebao krasiti životinje u divljini. Većina raža toliko je teška od “tovljenja” da se ne mogu ni odvojiti od pješčanog dna.

Groteskni su prizori u kojima vidite velike grupe turista svih godišta kako se brčkaju u plitkom moru okruženi s još većim grupama raža koje samo očekuju pokoji zalogaj komada riba serviranih od strane turista. No, kako smo i rekli, šteta je to propustiti, čak i ako ste gorljivi pobornik ekologije, barem da na licu mjesta uvidite kakav može biti neželjeni utjecaj čovjeka na okoliš.

Ipak, Kajmansko Otočje ima mnogo više i onih “pozitivnih” prirodnih znamenitosti u još uvijek relativno dobro zaštićenim područjima. Veliki je Kajman poznat po svojim izuzetnim koraljnim grebenima koji su od 1978. zakonski zaštićeni. Ovaj predivni podvodni svijet može se posjetiti, osim roneći, i s nekoliko podmornica. U svakom hotelskom kompleksu na Velikom Kajmanu nude se i druge mogućnosti aktivnoga odmora, a ne samo kupanje i sunčanje.

20200221 181809

Za one kojima ronjenje nije na listi prioriteta, Cayman pruža mnogo nezaboravnih prizora, a jedan od znamenitih je popularni Seven mile beach, nepregledna plaža s palmama, kristalno bijelim pijeskom i tirkiznim morem koja se nalazi na zapadnoj i sjeverozapadnoj strani najvećega otoka.

obavezna tropical beach cayman islands

Ljubitelji prirode ne bi smjeli propustiti odlazak na najmanji otok, Mali Kajman. To je jedno od zadnjih nedirnutih mjesta na Karibima, pribježište nesita i kormorana. Mali Kajman je također osobito pogodan za šetnje jer ima nedirnutu prirodu.

caymanislands 13

U blizini Maloga Kajmana je i Kajman Brac, sličnih karakteristika kao i Mali Kajman. Oba ova otoka su preko stotinu kilometara udaljeni od glavnoga otoka, što se u svakom slučaju pokazalo pozitivnim jer je ovdje čovjekov, a posebno turistički utjecaj, znatno manji. Kajman Brac, koji je oko 143 kilometra udaljen od Velikog Kajmana, posebno je privlačan za ronjenje. To je ravan otok s jednom liticom visokom 46 metara, mnogo poznatih nadzemnih i podvodnih spilja i spektakularnim podvodnim svijetom.

Pored Kajman Braca nalazi se godine 1996. potonuli ruski ratni brod prekršten u MV Capt. Keith Tibbetts, s četiri topa na palubi. Osim na kubanskim lokacijama, to je jedini ruski ratni brod na zapadnoj polutki do kojeg se može roniti, što dodatno obogaćuje ionako fantastični podvodni svijet Kajman Braca.

No, glavni razlog dolazaka velikog broja turista na Otočje je prvenstveno ronjenje pa makar to bio i obični snorkeling. Bilo da ste tek ronilac-početnik s netom završenim tečajem, ili pak iskusni tehnikalac željan “ozbiljnijeg” zarona, s Kajmana ćete otići s velikim osmijehom zadovoljstva na licu iako biste željeli ostati beskonačno dugo.

Kao što je to za očekivati, ipak debelo preteže broj onih ronilaca koji tek započinju svoju “životnu avanturu”. I uopće nije teško shvatiti zašto je to tako. Kajmansko Otočje kao da je stvoreno samo zato da pruži beskrajne ronilačke užitke, i to na vrlo jednostavan i siguran način, a bez ikakvih poteškoća. Naravno, to najviše dolazi do izražaja na glavnom otoku gdje je koncentracija turista i najveća.

7 mile

Nepregledne pješčane plaže s  nepreglednim plitkim koraljnim formacijama nalaze se doslovno posvuda, dakle lako su dostupne. U kombinaciji s uvijek vrlo prozirnim morem (na Kajmanima nema rijeka koje bi mogle mutiti more), uvijek ugodne temperature od barem 27 stupnjeva Celzija (pa i do 32 stupnja) te uglavnom povoljnom vremenu, Kajmani predstavljaju pravi ronilački magnet i za potpune početnike. Povremeni tropski uragani koji se formiraju u ljetno doba na nekoliko dana mogu prekinuti ovu idilu, ali srećom samo nakratko.

Većina lokacija na glavnom otoku dostupna je i s obale tako da je neograničeni “shore diving” vrlo popularan i prakticiraju ga baš svi, nešto slično kao na Malti. Pored toga Kajman se diči i s nekoliko zaista svjetski popularnih ronilačkih lokacija za koje važi uzrečica slična onoj o Rimu i Papi pa je jasno da ih se ne smije propustiti, ali će vam trebati organizirana brodska tura. Osim na Grand Caymanu, poznatih i popularnih lokaliteta ima i na Little Caymanu te na Cayman Bracu pa, ako ste u mogućnosti, ni njih ne valja propustiti. Sve ove lokacije su relativno lako dostupne jer na Otočju posluju bezbrojni ronilački centri, bilo u sklopu hotelskih resorta, bilo na “ulici”. Cijena ronilačkih izleta uglavnom ne odudara previše od nama bliskih europskih. Jedna stvar je ipak bitno različita od one u Europi ili drugdje, a to je da ronilački centri gotovo bez iznimke na izdani račun očekuju i “tip” ili napojnicu koja je duboko ukorijenjena u američku kulturu življenja što se reflektira i na svim karipskim lokacijama.  

obavezna img 1192

STINGRAY CITY

Stingray City predstavlja daleko najpoznatiju kajmansku ronilačku lokaciju, ne samo za scuba ronjenje, već i za najobičnije turističko, ili “obiteljsko” ronjenje na dah. Radi se o plitkom pješčanom platou kilometarskih dimenzija koji se nalazi na sjevernoj strani glavnoga otoka. Iako ćete rijetko gdje naići na dubinu veću od pet metara, City je jedna od onih lokacija koju se jednostavno ne smije propustiti.

Naravno, glavni magnet ove lokacije su stingray raže kojih ima nebrojeno i uglavnom su vrlo pitome. Glavna napomena vezana uz ovu lokaciju trebala bi biti ona da dobro izaberete vrijeme kada doći jer, ako primijetite veliki broj brodica u okolici, radije ju izbjegnite. Tada je vrlo vjerojatno da se u moru nalaze stotine kupača i znatiželjnika s maskom i disalicom koji hrane raže, što je ipak malo teško spojivo s istinskim ronilačkim užitkom.

Dakle, radije otiđite nešto ranije ujutro ili kasnije poslije podne kad se brojni turisti već vraćaju na cruisere. Iako, i u tijeku gužvi pojedini centri će vas odvesti na rubne dijelove platoa gdje ćete moći uživati u “svojem” komadiću ove nesvakidašnje atrakcije.

Potpuno nezahtjevan uron na nekoliko metara i u fantastičnoj vidljivosti zbog raža kojih uvijek ima mnogo postaje nezaboravan. Mnoge naslovnice ronilačkih časopisa nastale su upravo ovdje, a prelijepe fotografije u nestvarno tirkiznom moru moći ćete napraviti i s prosječnim aparatom.

Zbog toga nije ni malo čudno što se većina ronilaca ponovo vraća na ovu lokaciju, čak i unutar samo jednoga dana. Čak i konobar u hotelu ili djeca koja prodaju suvenire na ulici će vas najprije zapitati jeste li bili na Stingray Cityju.

USS KITTIWAKE

Uvjetno rečeno “najmlađa” ronilačka lokacija na Kajmanima se svjetlosnom brzinom učvrstila kao jedna od najpopularnijih na Karibima, i to zasluženo. Rashodovani brod koji je u Američkoj vojsci služio za spašavanje podmornica zahvaljujući donaciji dotegljen je iz Norfolka u Virginiji do Grand Caymana te je 2011. godine potopljen isključivo u svrhu ronilačkog turizma.

Lokacija olupine je na zapadnoj strani glavnoga otoka relativno blizu obale. Kittiwake je potopljen na pješčanom dnu te leži u uspravnom položaju, a dubina dna je tek 22 metra. Zbog toga je olupina vrlo atraktivna čak i za početnike, a nerijetko se mogu zapaziti i grupe ronilaca na dah.

Najviši dijelovi olupine (dimnjak) nalaze se na svega četiri metra dubine. Iako je brod dugačak čak nešto više od osamdeset metara, vrlo često se pogledom obuhvaća u potpunosti, što je zaista nesvakidašnji doživljaj.

Ulazak je moguć u gotovo sve prostorije olupine, a roniocima je posebno zanimljiva i baro-komora u utrobi. Danas je Kittiwake bez sumnje najatraktivnija lokacija na Grand Caymanu, ali je režim ronjenja razmjerno strog pa tako svaki ronilac mora kupiti posebnu ulaznicu za ronjenje (10 dolara) čiji prihod odlazi na očuvanje podmorskog okoliša Kajmana, ali i na lokaciji se može istovremeno nalaziti samo po jedan ronilački brod, uz vremenski najkraće moguće sidrenje.

Zato je moguće da na ovu lokaciju ne možete otići baš uvijek kad biste poželjeli. Uglavnom je potrebna najava i pažljivo planiranje rasporeda odlaska, ali vam je već jasno da je ovo jedna od onih lokacija koje se ne smiju propustiti.

EDEN ROCK – DEVIL ́S GROTTO

Na zapadnoj strani Grand Caymana, gotovo u samom Georgetownu, nalazi se nekoliko lokacija vrlo zanimljivih za ronjenje, a svima im je karakteristika da su dostupne s obale. Gotovo svaki ronilački centar ima “svoj” molo s kojih se odlazi na lokacije. Jedna od takvih je i Eden Rock koja se nalazi pored jednog od najstarijih i najpoznatijih kajmanskih ronilačkih centara – Abanks Dive centra.

Većinu lokacija na zapadnoj strani pa tako i Eden rock karakterizira uska pješčana zaravan nakon koje ubrzo slijedi koraljni greben sa zidom većih ili manjih dimenzija, ali u većini slučajeva dubina ne prelazi dvadesetak metara.

Eden Rock predstavlja “klasičnu” kajmansku lokaciju s gotovo okomitim zidom obraslim spužvama i gorgonijama te bogatstvom ribljeg svijeta od kojih su vrlo zanimljivi tarponi, ribe predatori karakteristične za ovdašnje lokacije (oblikom donekle podsjećaju na barakude, mada imaju izraženiju obliju glavu).

U blizini Eden Rocka te ustvari u istoj koraljnoj formaciji nalazi se i jedan od najljepših sistema kaverni na Kajmanu – “Devil ́s grotto”. Na dubini između deset i dvadeset metara nalaze se brojni kanali, prolazi i tuneli koji su zbog brojnih bočnih i vertikalnih otvora gotovo uvijek osvijetljeni dnevnom svjetlošću pa su zbog toga praktično posve sigurni za ronjenje.

Kaverne su gotovo uvijek, a posebno u ljetnom periodu, prepune “silverside” ribica, pandanu glass ribicama iz Egipta koje žive u većim skupinama krijući se od dnevnog svjetla. “Silversides” privlače tarpone i druge predatore pa ste u Grottu nerijetko u prilici prisustvovati lovu jačih na slabije u režiji majke prirode.

ORANGE CANYON

Na zapadnoj strani Grand Caymana na samom sjeverozapadnom rubu nalazi se jedna od najstarijih i najpoznatijih lokacija – Orange Canyon. Ime je dobila po nepreglednim poljima narančastih spužvi oblika slonovog uha koje su jedan od zaštitnih znakova podmorja Kajmana.

Atrakcija lokacije je i poznati podvodni rascjep (canyon) kojim se roni u društvu tarpona, barakuda i silverside ribica. Dubina u kanjonu dopire i preko tridesetak metara.

Treba li napominjati da je ovo također jedna od lokacija koje se ne smiju propustiti? Lokacija možda nije toliko fascinantna kao što su Kittiwake ili Stingray City, ali ronjenje ovdje predstavlja i odu povijesti pionirskih istraživanja kajmanskih lokacija.

Upravo odavde je sve počelo prije kojih četrdesetak godina te je danas dovelo do točke da je ronjenje jedan od najprepoznatljivijih kajmanskih “proizvoda”.

BABYLON

Na sjevernom dijelu Velikog Kajmana, na takozvanom North Wallu, nalazi se također mnogo poznatih lokacija koje su razmjerno rjeđe posjećene, iako je termin “rijetko” vrlo diskutabilan na ovdašnjim lokacijama. I ovdje se roni gotovo svakodnevno, ali u nešto manjem obujmu u odnosu na zapadnu stranu otoka. Jedan od razloga mogu biti i ponekad nepovoljne vremenske prilike praćene jačim vjetrovima, mada rijetko.

Jedna od poznatijih lokacija je Babylon. Mada se može roniti i s obale, to nije preporučljivo zbog potrebe za ronjenjem po pješčanom platou do 250 metara udaljenog zida pa je ipak jednostavnije ronjenjem s brodice s nekim od obližnjih centara. Zid započinje na nekakvih desetak-petnaestak metara dubine, a nakon toga se pretvara u seriju kaskada do dubina od preko trideset metara.

Teren je prekriven mnogim narančastim spužvama, a na dubljim dijelovima i pravim šumama crnoga koralja. U ovom području obitavaju i mnoge Eagle rays – Orlovske raže koje su još ljepše od prije spominjanih Stingray raža. Osim njih, ovdje su nešto češći susreti i s brojnim pelagijskim vrstama pa tako ni susreti s Carribean reef morskim psima nisu rijetkost. Vjerojatno ćete susresti i pokoju veću kirnju, ali i Nurse morske pse.

LOKACIJE NA LITTLE CAYMANU I CAYMAN BRACU

Kajmanskom Otočju osim Grand Caymana pripadaju i Little Cayman i Cayman Brac, dva manja otoka koji se nalaze više od stotinjak kilometara istočnije. Iako su naizgled nešto teže dostupni, jer teško da ćete se odlučiti na jednodnevni izlet, ipak to nije tako jer oba otoka posjeduju i vlastite aerodrome za manje avione pa je moguć i čest dolazak i direktno iz američkih zračnih luka. Ronjenje je ovdje također najznačajnija turistička grana mada, već i pretpostavljate, u mnogo manjem obujmu nego što je slučaj na Grand Caymanu. To ni u kojem slučaju ne znači da je ronjenje ovdje lošije.

BLOODY BAY WALL, LITTLE CAYMAN

Iako već i na Grand Caymanu ima nekoliko vrlo lijepih lokacija čija glavna karakteristika su zidovi, ako stvarno želite vidjeti što je podmorski zid morate se zaputiti do Bloody Baya na Little Caymanu.

Na ovoj lokaciji nalazi se zid koji ne samo da se pruža stotinama metara po horizontali, već se nakon samo pet metara dubine u pravilnoj vertikali spušta na gotovo dva kilometra dubine. Cijeli zid je bogato obrastao različitim vrstama spužvi od kojih se ističu one cjevaste te fotogenične slonove uši. Pomalo i šteta pošto ćemo biti u prilici istraživati samo nekih jedan do dva postotka cijelog zida, zar ne?

Ono što posebno fascinira je, naravno, pogled u nepregledni bezdan koji je multipliciran odličnom vidljivošću pa stvarno možete dobiti dojam ambisa kao nigdje drugdje na svijetu. Gotovo svaki zaron bit će dodatno začinjen orlovskim ražama, jatima barakuda i jackova, a vrlo vjerojatno i morskim psima te kornjačama. Kao i na svim ostalim lokacijama na Little Caymanu, za ronjenje su nužne povoljne vremenske prilike.

ANCHOR WALL, CAYMAN BRAC

Poput lokacija na Little Caymanu i Cayman Brac nudi spektakularne zarone na zidovima s nepreglednim ambisom. Jedna od takvih mikrolokacija je Anchor Wall gdje se nalazi poveće admiralsko sidro doslovno uraslo u procijep u koraljnom grebenu.

Sidro je starosti dvjestotinjak godina pa su ga koralji tijekom vremena “zarobili” u strukturu samoga grebena. Odmah pored sidra nalazi se vrlo zanimljiva usjeklina poput vertikalnog tunela koja se prema dubini račva u dva smjera. Radi se o ponešto dubljem zaronu jer je kraj tunela na već gotovo četrdesetak metara dubine.

Treba napomenuti da su toliko duboki zaroni općenito na Kajmanima vrlo rijetki pa domicilni centri ovakav zaron smatraju ekstremnim te je potrebno iskustvo i napredna kategorija. No, prevedeno u “naše” uvjete, ovo je samo jedan od uobičajenih zarona (naravno, mislimo na dubinu). Morski psi, kornjače i raže samo će upotpuniti ovaj nesvakidašnji zaron.

MV CAPTAIN KEITH TIBBETTS

A kada se već nalazite na Cayman Bracu, stvarno bi bila šteta propustiti i interesantan zaron na “Tibbettsu”. Ova olupina danas nosi “amerikanizirano” ime u čast jednog od najstarijih domicilnih ronilaca, ali u stvarnosti se radi o otpisanom pa od strane Caymana otkupljenom ruskom ratnom brodu, fregati koja je namjerno potopljena 1996. godine.

Olupina se nalazi na svima dostupnih dvadesetak metara dubine, s najdubljom točkom na trideset metara, a najplići dijelovi dosižu do šest metara pod površinom. Impresivnih stotinjak metara dužine čini olupinu idealnom i za “full day” izlet s barem dva ronjenja. Na brodu se još uvijek nalaze kupole s topovima, a posebno je zanimljiva i osmatračnica na najplićem dijelu.

Nažalost je nakon razornog orkana 2004. godine sila prirode prepolovila brod pa otuda potiče i česta situacija s dva neovisna ronjenja. Na nekoliko mjesta može se relativno jednostavno ući i u unutrašnjost broda gdje ćete vrlo vjerojatno susresti dvije ogromne kirnje koje su se udomaćile u sjeni potpalublja. Iako na olupini još uvijek nema značajnog rasta koralja, susrest ćete i pokoju skupinu manjih riba, jastoge i pokoju murinu.

Više o o Kajmanskom otočju i ronjenju na ovoj fascinantnoj destinaciji možete pronaći u 16. te u 41. broju SCUBAlife magazina.

gbutajla
goran.butajla@scubalife.hr |  + posts

Goran Butajla je glavni urednik SCUBAlife magazina od prvog broja, prekaljeni ronilac (instruktor trener) koji je u svojoj ronilačkoj karijeri proputovao gotovo čitav svijet. On je i autor najvećeg broja tekstova i fotografija iz svih dijelova svijeta koje možete vidjeti u SCUBAlifeu.