Čolak prvi Hrvat s AIDA rekordom, Zoretić treća

194

U finalnim nastupima AIDA Svjetskog prvenstva u ronjenju na dah koje se od 07. do 16. listopada 2011. održava u Lignanu (Italija), u bazenskim disciplinama dinamika i dinamika bez peraja hrvatski reprezentativci Goran Čolak (RK Geronimo) i Dajana Zoretić (DPS Zagreb) osvojili su čak četiri medalje. Nevjerojatan uspjeh su hrvatski natjecatelji ovaj put postigli po organizaciji AIDA (najveća i najjača svjetska organizacija u ronjenju na dah), koja nije primarna organizacija po kojoj se hrvatski natjecatelji natječu. Naime, hrvatski ronioci na dah do nedavno su se smjeli isključivo natjecati na CMAS-ovim natjecanjima (dinamika s perajom), u protivnom, odnosno ako bi nastupali po AIDA natjecanjima u disciplini dinamika s perajom ne bi imali pravo nastupa za reprezentaciju ukoliko bi se u istu plasirali (HRS je u CMAS organizaciji).

To je značilo da bi naši natjecatelji nastupali po AIDA natjecanjima isključivo u disciplini bez peraja, kako ne bi ugrozili svoje plasmane u reprezentaciji. Ta iznimno nepravedna i degradirajuća odluka promijenila se nedavno, tako da se sada možemo bezbrižno natjecati u svim disciplinama po svim organizacijama.

Goran Čolak (RK Geronimo), Lidija Lijić Vulić (RK Submania) i Dajana Zoretić (DPS Zagreb) plasirali su se u samo finale svih triju disciplina (statika, dinamika sa i bez peraja). Goran i Dajana u disciplini bez peraja (Lidija se nije natjecala u ovoj disciplini) postigli su odlične rezultate: Goran srebro sa 194 metra, Dajana nažalost bronca s preronjenih 153 metra. Kažemo nažalost, jer je preronila najviše od svih djevojaka te bi bila prva da nije napravila grešku pri površinskom protokolu, tj. povukla se po zidu prije nego je izronila i tu je zaradila nekoliko negativnih poena koji su ju bacili dva mjesta iza. Francuz Fred Sessa osvojio je prvo mjesto s preronjenih 207 metara, dok je Australka Jody Fischer osvojila prvo mjesto sa 150 metara.

Idući dan u finalu discipline dinamika s perajom plasiralo se svo troje naših natjecatelja. Definitivan trijumf našeg Gorana Čolaka, novi svjetski rekord, nenadmašnih 273 metra preronjenih u samo jednom dahu! Ono što je zanimljivo je to što se Goran gotovo nikad nije natjecao u dinamici s perajom po AIDA organizaciji (zbog tradicije CMAS natjecanja), ovo mu je prvi nastup na svjetskom AIDA prvenstvu te je u iznimno jakoj konkurenciji najjačih svjetskih ronilaca na dah poput Alexeia Molchanova, Guy Brewa, Freda Sessa, Williama Trubridgea uspio otići daleko ispred njih. Srebro je osvojio Guy Brew s 251 metar, čak 22 metra manje od Gorana! Inače, do sadašnji svjetski rekord je držao Novozelanđanin Dave Mullins s 265 metara daljine.

U ženskoj konkurenciji Dajana Zoretić osvojila je treće mjesto s preronjenih 200 metara (hrvatski AIDA rekord), prvo mjesto osvojila je Čehinja Barbora Ivanska s preronjenih 206 metara. Lidija Lijić Vulić je osvojila peto mjesto, preronila je 189 metara, no napravila je istu tehničku grešku kao Dajana Zoretić dan ranije. Naime, povukla se prije nego je izronila te dobila negativne bodove.

Upravo u ovim trenutcima odvija se posljednje finale- statika. Više o rezultatima znat ćemo u poslijepodnevnim satima. Za sada su naši natjecatelji ukupno osvojili četiri medalje: jedno zlato, jedno srebro, dvije bronce te novi svjetski rekord. Držimo vam fige za statiku!

Podsjetimo, u finalu discipline dinamika bez peraja Goran Čolak osvojio je srebro preronom 194 metra daljine. Titulu svjetskog prvaka u toj disciplini ponio je Francuz Frederic Sessa s 207 metara.

Dajana Zoretić je u ženskoj kokurenciji ostvarila najdalji preron – preronila je bez peraja 153 metra, no uslijed tehničke pogreške u izvedbi i negativnih bodova, umjesto titule svjetske prvakinje, osvojila je brončanu medalju.

Prva je bila Australka Jody Fisher sa 150 metara daljine.

Zadnjeg dana natjecanja – 16. listopada finalni su nastupi u disciplini statika. Na Svjetskom prvenstvu sudjeluje oko 120 natjecatelja iz 25 zemalja s pet kontinenata. Hrvatska tročlana reprezentacija predvođena je trenerom reprezentacije mr.sc. Ivanom Drvišem, koji je izrazito zadovoljan postignutim rezultatima.

Cijeloj reprezentaciji i treneru mr.sc. Ivanu Drvišu čestitamo na još jednom izuzetnom uspjehu!