Na dalekom horizontu u tišini jadranske pučine, čaroban i zaustavljen u vremenu, stoji jedan od najljepših hrvatskih otoka.
Zaštićen kao park prirode otok Lastovo nije izgubio gotovo ništa od onog svog iskonskoga, prirodnog i djevičanskog. S ljubavlju i brigom za svoj prekrasan škoj i “najlipše more na svitu”, u organizaciji javne ustanove “Park prirode Lastovo” i “Udruge dragovoljaca Hrvatske ratne mornarice” upriličena je krajem lipnja 2014. ekološka akcija čišćenja podmorja otoka Lastova, a u suradnji s članovima ronilačkog kluba Nautilus iz Splita te roniocima Odjela za obuku HRM. Odmah po dolasku na taj daleki otok, pedesetak nautičkih milja od Splita, na trajektnom pristaništu u Ublima sudionike akcije dočekao je ravnatelj Parka prirode gospodin Kristo Jovanović, istinski zaljubljenik u svoj otok, sjajan domaćin i izuzetan organizator koji je odmah nakon pozdrava i upoznavanja, prema planu i programu, roniocima podijelio vreće i gumene rukavice za prvu ekološku akciju koja je predviđena u dijelu pored trajektnog pristaništa u Ublima. Dio ronilaca koji je netom stigao trajektom Hanibal Lucić u tren se presvukao u ronilačka odijela i zajedno s roniocima Hrvatske ratne mornarice, koji su stigli sa svojim načelnikom kapetanom fregate Nevenom Katićem, u malo manje od sat vremena izvukli su popriličnu količinu raznog otpada.
Nakon uspješne akcije svi sudionici eko akcije smjestili su se u poznati lastovski hotel Solitudo u malom mjestu Pasadur gdje se spajaju dvije najljepše uvale u Ublima – Velji i Mali Lago. Uz večeru i druženje napravljen je dogovor za sljedeći dan, a kiša koja je započela u sumrak pokvarila je planove za večernju šetnju kroz mjesto pa su se ronioci, u duhu sportskog života, vrlo brzo povukli na spavanje.
Prvog jutra nakon doručka ispred ronilačkog centra Ronilački raj, koji vodi Boris Dmitrović, iskusni ronilac za kojega kažu da je jedan od najvećih poznavatelja lastovskog i sušačkog podmorja, a koji je stavio na raspolaganje svoj ronilački centar svojim kolegama roniocima, održan je kratki dogovor o odlasku na čišćenje podmorja čuvene Skrivene Luke, uvale na krajnjem južnom dijelu otoka.
Velika i zaklonjena uvala uvučena u otok odmah na prvi pogled opravdava ono “skrivena” u svom nazivu. Skrivena Luka, jedna od najvećih uvala na Lastovu, a ime je dobila zato jer je uvalu nemoguće vidjeti s otvorenog mora. Zaštićena od svih vjetrova uvala je kao sigurno sidrište odavno poznata nautičarima, a u uvali je postavljen i pontonski gat s tridesetak vezova i priključcima za struju i vodu.
Prema unaprijed dogovorenom planu obilaska i čišćenja terena pod morem ronioci su se odmah po dolasku rasporedili u grupe, a podršku na površini osigurali su mještani i djelatnici Parka prirode. Za jednu tako slabo naseljenu uvalu smještenu na dalekoj pučini na morskome dnu zatečeno je iznenađujuće mnogo otpada. Doista da se čovjek zapita:”Kakvi su to ljudi koji imaju srca i obraza baciti smeće u ovo tirkizno more? Kakav čovjek ne ustukne pred takvom savršenom prirodom i ne osjeti u sebi potrebu da je takvom i očuva?”
Naviknute već na svakakva iznenađenja na morskom dnu ovog našeg prekrasnog Jadranskog mora, ipak zadovoljne učinkom, ronioce i organizatore dočekao je ručak u poznatoj konobi. Odlučna domaća spiza, marinirana riba, matar na salatu, pečeni iglun i čuveni lastovski rukatac uz ugodno druženje s domaćinima ostat će kao jedna od ljepših uspomena na ovu eko-akciju.
Nakon ručka cijela ekipa posjetila je čuveni svjetionik Struga. Izgrađen 1839. godine jedan je od najstarijih svjetionika na Jadranu, a također i jedan od malobrojnih na kojima još žive i o kojima još brinu naši jadranski lanternisti. Lastovski svjetioničar, gospodin Jure Kvinta, ljubazan i susretljiv domaćin koji na lanterni živi sa svojom obitelji, proveo je neočekivane goste kroz cijelu lanternu s koje se pruža jedinstven pogled na pučinu i na Skrivenu Luku.
Sljedećeg dana na redu za čišćenje od otpada bila je druga čuvena lastovska uvala – Zaklopatica. Smještena sa sjeverne strane otoka prepoznatljiva je zahvaljujući svojoj specifičnoj konfiguraciji. Naime, ispred uvale smjestio se maleni otočić koji je doslovno “zaklopio” uvalu, ostavivši ipak prolaze sa istočne i zapadne strane uvale.
Atraktivna Zaklopatica s brojnim restoranima i uređenim vezovima za nautičare također je čuvena lastovska destinacija o čemu nam je posvjedočilo i golemom količinom otpada “ukrašeno” podmorje ove uvale. Ovu eko akciju predvodio je predsjednik Udruge dragovoljaca HRM Robert Kramarić, glavni organizator svih eko akcija čišćenja podmorja UDHRM.
Ono što što je u ovoj akciji bilo posebno dojmljivo nesebična je pomoć dvojice talijanskih turista koji su se sa svojom jedrilicom zatekli tog jutra u uvali te se odmah priključili akciji. Svojim gumenjakom pridružili su se djelatnicima Parka prirode u preuzimanju vreća s otpadom od ronilaca koje su potom prevozili na obalu gdje je kamion lastovskog komunalnog poduzeća odmah usitnjavao sav doneseni otpad, a nesebičnu pomoć i potporu pružili su i u ronilačkom centru Ankora.
Nakon uspješne akcije domaćin je ručak organizirao u konobi u mjestu Lastovu, dva kilometra udaljenom od Zaklopatice. Mjesto Lastovo, smješteno u unutrašnjosti ovog zelenog otoka, jedno je od najljepših starih naselja na Jadranu, a ono po čemu je ovo mjesto najprepoznatljivije svakako su čuveni lastovski “fumari” – raznoliki, nesvakidašnji dimnjaci na starim kamenim kućama. Saznali smo da su lastovski fumari nekada bili simbol statusa u društvu određenih obitelji, a kažu i da ne postoje dva jednaka dimnjaka – svaki je poseban na neki svoj način.
Za oproštaj od Lastova i čarobnog lastovskog podmorja jutro prije polaska organizirana je i posljednja ekološka akcija – čišćenja podmorja na Pasaduru, kojom su svi sudionici zahvalili gostoljubivim i dragim mještanima ovog jedinstvenog jadranskog otoka, a koji su pokazali da su veliki zaljubljenici i čuvari svog prekrasnog zelenog otoka koji kao jedan od rijetkih u Jadranu hrabro prkosi svim pošastima urbane civilizacije.