Cyclops otvara nove mogućnosti za istraživanje oceana

122

Istraživanje oceana tehnički je zahtjevno kao i istraživanje površine Marsa. 

Ustvari, ljudski rod ima, zahvaljujući svemirskim misijama, u nekim pogledima i više saznanja o Crvenom planetu negoli o tome što se događa ispod mora. No, zahvaljujući jednom novom proizvodu kompanije OceanGate, istraživanje podmorja mogli bi postati dostupnije i onima koji ne spadaju u bogate nacije koje trenutno imaju tehnologiju za tako nešto. 

Radi se o podmornici imena Cyclops koja može primiti do pet osoba, a može izvoditi zavidan raspon zadataka. Među njima su i istraživanje mogućih izvora minerala i plina, uzimanje bioloških uzoraka te operacije spašavanja, a sve to za relativno dostupan iznos. Cyclops ili Kiklop, ako vam je tako draže, dugačak je 5,5 metara, širine je 3,4 metra, a visine dva metra. Zahvaljujući jedinstvenoj oplati od karbonskih vlakana težak je tek nešto preko 8600 kilograma. 

Kako kaže glavni direktor i suosnivač OceanGatea, Stockton Rush, ova podmornica moći će ići do dubine od oko 3000 metara, što je doduše znatno manje od kineskog Jialonga koji ide do 7000 metara, ali to bi trebalo biti i više nego dovoljno za istraživanje offshore nalazišta energenata. 

Punjenje baterija dovoljno je da ovo podvodno vozilo operira osam sati u komadu koristeći normalan način rada, ali u slučaju da nešto pođe po zlu postoji sistem za spašavanje koji omogućava boravak i do 96 sati ispod površine. Iako će kupci biti u mogućnosti tražiti posebne zahtjeve što se opreme tiče, standardna verzija Kiklopa opremljena je sa svjetlom jačine 5000 lumena, parom petoosovinskih “ruku” za manipuliranje, 2D i 3D sonarom te HD kamerama u boji. 

Ipak, ono po čemu se ova naprava najviše izdvaja jest njegova dostupnost. Naime, cijena najma po danu Kiklopa trebala bi stajati 35.000 dolara, što je znatno manje od trenutno usporedivih alternativa. Inače, OceanGate najavio je da će komercijalno iznajmljivanje početi tijekom 2016. godine.