Devet nominiranih za ronilačku kuću slavnih

126

Na Kajmanskom otočju i ove će se godine, u utorak, 8. studenog, tradicionalno održati ceremonija Međunarodne ronilačke Kuće slavnih. To je 11. put da se održava ceremonija primanja u Kuću slavnih osoba koje su ponajviše doprinijele razvoju ronjenja u svijetu, a ove godine je osmero nominiranih.

“Ovo je velik događaj za ronilačku industriju. Dolaze novinari i gosti iz cijeloga svijeta te je ovo sjajan način da ugostimo ljude koji su ovu industriju učinili značajnom”, kazao je član organizacijskog odbora Rod McDowall. Ove su godine nominirani Howard i Michelle Hall, Andre Laban, Clemet Lee, Allan Power, Hugh Bradner, Bev Morgan, Louis de Corlieu i John Scott Haldane, a dan ranije održat će se i predstavljanje olupine nekadašnjeg broda Američke mornarice USS Kittiwake, koji je namjerno potopljen u siječnju ove godine u vodama Kajmana, kako bi se od njega kreirao umjetni podvodni greben. No, recimo koju riječ više o nekim od nominiranih ove godine.

-Howard i Michelle Hall su višestruko nagrađivani američki podvodni filmaši i fotografi, najpoznatiji po svojim filmovima rađenima u IMAX tehnologiji. Zajedno su radili na IMAX filmovima “U dubini” (Into thee Deep), “Otok morskih pasa” (Island of the Sharks), “Avantura na Koraljnom grebenu” (Coral Reef Adventure), “Duboko more 3D” (Deep Sea 3D), i najnovijem “Pod vodom 3D” (Under the Sea 3D), a Howard je surađivao i na još četiri IMAX naslova. Također, za svoje uratke na televiziji osvojili su čak sedam nagrada Emmy.

-André Laban je svjetski poznat francuski ronilac, fotograf, pisac i slikar. Bio je i dio pionirskog tima Calypso, legendarnog Jacques-Yvesa Cousteaua, u kojem je bio glavni inženjer i jedan od ronilaca. Razvio je neke od prvih podvodnih kamera kojima se snimao film Tihi svijet (The Silent World), koji je osvojio nagradu Oscar 1956. godine. Također, snimao je nekoliko filmova u Cousteaovom serijalu Odiseja, a bio je i koredatelj u tri takva filma.

-Bev Morgan Amerikanac je koji je započeo s ronjenjem i surfanjem 1949. godine kada je napustio srednju školu i postao spasilac na plaži u Los Angelesu. 1952. godine nabavio je opremu za ronjenje Aqua Lung i oformio je instruktorski program grada Los Angelesa, koji je bio prvi američki instruktorski program ronjenja otvoren za čitavu javnost. Napisao je i jedan od prvih ronilačkih priručnika na svijetu, koji je postao standardno djelo 1950-ih za sve koji su se bavili  ronjenjem.

Uz njih tu su i Allan Power, koji je imao više od golemih 15.000 urona na wreckove, Hugh Bradner, izumitelj mokrog odijela, Louis de Corlieu, kojeg se smatra izumiteljem klasičnih plivaćih peraja, Clement Lee, jedan od utemeljitelja ronilačke industrije u Maleziji te John Scott Haldane, koji je razvio dekompresijske tablice.

 

+ posts