Tragedija koja se dogodila s ronilačkim brodom Sea Story u vlasništvu Dive Pro Liveaboarda u Crvenom moru blizu Marsa Alama polako dobiva svoj epilog.
Potraga za nestalim roniocima još traje, a prema dosadašnjim podacima 33 osobe su spašene, četiri tijela su izvučena, a sedmero ljudi i dalje se vodi kao nestalo. Pet putnika koji su pronađeni živi u utorak nakon potonuća ronilačkog broda Sea Story pronađeni su u svojim kabinama, a tijela četvero ronilaca koja su izvučena u utorak također su pronađena zarobljena u brodu koji se prevrnuo u ponedjeljak, 25. studenog ujutro nakon što ga je tijekom noći zapuhao jak vjetar. Preživjeli su proveli više od 24 sata zarobljeni u hladnoj vodi i potpunom mraku u svojim kabinama udišući zrak iz malih džepova zarobljenog zraka u kabinama (navodno velikim samo 20-ak centimetara). Egipatske vlasti još nisu objavile detalje o dosad spašenim roniocima, kao ni o onima koji su umrli ili se vode kao nestali, a neslužbeno doznajemo da su među nestalim roniocima dva Britanca i dva Poljaka.
Podsjetimo, Sea Story je isplovio iz luke Port Ghalib u Marsa Alamu s 31 putnikom i 13 članova posade u nedjelju 24. studenoga krećući na petodnevni ronilački safari Crvenim morem koji je trebao završiti u Hurghadi u petak 29.11. Poziv u pomoć uputio je u 5.30 ujutro u ponedjeljak, a onda je prekinuta sva komunikacija s brodom. Vjeruje se da je brod potonuo u roku od pet do sedam minuta nakon što ga je udario veliki val. Inače, egipatska meteorološka služba izdala je upozorenja na jake vjetrove prije isplovljavanja broda, iako su se uvjeti navodno malo poboljšali do trenutka kada je Sea Story isplovio.
Ronioci koji su preživjeli nakon tragedije spominju velike sigurnosne propuste na potonulom brodu. Jedan od njih naveo je da su ronioci na brodu Dive Pro Liveaboard Sea Pearl, sestrinskom brodu Sea Storyja, bili zabrinuti oko ‘standarda sigurnosti brodova’. Glavni među njima bili su nedostatak vježbi i uputa za slučaj nesreće te nedostatak prsluka za spašavanje. Također su primijetili kako na tim brodovima nema centraliziranog sustava dojave o opasnosti (uzbuna) i odgovarajuće komunikacije u slučaju opasnosti. Iako egipatska vlada ima stroge sigurnosne standarde, vrlo malo njih se provodi i gotovo da se uopće ne kontroliraju. Recimo, prilikom tragedije roniocima posada uopće nije rekla kako rasporediti splavi i čamac za spašavanje ili nešto slično, a od putnika se prije isplovljavanja nije tražilo da se upoznaju sa svojim prslucima za spašavanje. Neki čak navode kako se u kabini za dvije osobe nalazio samo jedan prsluk za spašavanje, a nakon što je jedan ronilac o tome obavijestio posadu, oni su mu odgovorili da je to u redu jer imaju dovoljno prsluka za spašavanje u prostorijama posade. Uglavnom, preživjeli ronioci ističu kako nije bilo nikakvog plana za spašavanje te da su sami pronalazili izlaze s tonućeg broda. Ogorčeni navode kako je bilo očito da tvrtki Dive Pro Liveaboard ništa osim naplate nije bilo važno, a na naš upit za komentar iz tvrtke nismo dobili nikakav odgovor.
Inače, Sea Story je drugi ronilački brod u vlasništvu Dive Pro Liveaboarda koja je potonuo u ovoj godini. Njihov ronilački brod MY Sea Legend zapalio se i potonuo u veljači ove godine pri čemu je nestala (smatra se poginulom) jedna njemačka državljanka. Osim ova dva spomenuta, u Egiptu su ove godine stradala još tri ronilačka broda pa se zaista nameće pitanja koliko su egipatski ronilački brodovi sigurni, a čini se i da možemo dati zabrinjavajuće odgovore na njih!