EU – korak bliže potpunoj zaštiti morskih pasa

126

Okrutna praksa odsijecanja peraja morskim psima na ribarskim brodovima i bacanje natrag u more još živih životinja biti će strogo kažnjiva nakon prošlotjednog povijesnog glasovanja u Bruxellesu.

Europski su parlamentarci, unatoč protivljenju Španjolske i Portugala, nadmoćnom većinom od 566 nasuprot 47 glasova zatvorili pravnu rupu koja je postojala u dosadašnjem zakonu i zabranili tzv. „lov na peraje“ morskih pasa.
Ovaj, širom svijeta rasprostranjeni vid ribolova, okrutan je zbog načina na koji se ulovljenom psu odreže peraja, a potom ga se još živog baci natrag u more da iskrvari ili se utopi. Ribolovce zanimaju samo peraje, koje se koriste u pripremi delikatesne juhe, tradicionalnog specijaliteta azijske kuhinje, jer za kilogram peraja mogu zaraditi i do 700 dolara. Ostatak mesa najčešće se baci natrag u more kako bi se napravilo što više mjesta na brodu.
Europska unija, koja je ujedno i jedan od najvećih izvoznika ovih peraja na azijsko tržište, propisima iz 2003. godine zabranila je odsijecanje peraja morskim psima, ali i omogućila iznimke uz određene uvjete, tako da su propisi ostali neučinkoviti. Zakonska je rupa omogućila tvrtkama koje posjeduju ribarske brodove s hladnjačama da ishode tzv, „posebne ribolovne dozvole“ koje su im omogućile da nastave s ovom okrutnom praksom ukoliko istovaruju ulovljene pse odvojeno od peraja. Izdavanje ovakvih dozvola postalo je uobičajeno, a pomanjkanje financijskih sredstava za patrole koje bi kontrolirale more i pravnih tijela za suđenje prekršiteljima učinilo je da međunarodna zabrana ostane neprovediva. Ozbiljna ugroženost populacije morskih pasa posljednjih je godina postala alarmantna, stoga je aktivnost Bruxellesa u borbu protiv „lova na peraje“ obećavajuća i na globalnoj razini, posebno uzimajući u obzir utjecaj koji EU ima na međunarodna tijela u ribarstvu.

+ posts