Nevladino udruženje “Biospeleološko društvo Crne Gore” osnovano je s ciljem da djeluje na području znanstvenog i stručnog istraživanja, promocije i zaštite podzemnih spiljskih objekata i njihove faune.
Ovo društvo svoje aktivnosti prilagođava tehničkom razvoju i novim tendencijama u ronjenju i speleologiji. Trend koji je okupirao ronioce širom svijeta pojavljuje se jednostavno pod nazivom “podvodna fotogrametrija”. Tako lijepo zvuči, ekstremno primamljivo kao izazov za takozvani viši tip ronilaca, ali kao takva, ona donosi i mnoštvo problema. Istina je da suvremena tehnologija i umjetna inteligencija olakšava realizaciju, ali sve to samo pod uvjetom da se na površinu donese upotrebljiv foto i video materijal.
Ništa nije neobično da na svojim istraživanjima speleolozi nailaze na vodene barijere i da se moraju tome prilagođavati. Tako se dobri speleolozi najčešće moraju prekvalificirati u tehničke ronioce i speleoronioce. Dakle, dolazimo do trenutka kada oprema koju su koristili u suhim dijelovima špilja mora biti transformirana u nešto sasvim drugo. Većinu instrumenata koje su speleolozi koristili na površini, ne mogu koristiti u uvjetima ispod vode. U podvodnom svijetu se oprema mora prilagoditi ili zamijeniti novom koja je namijenjena za podvodna snimanja, a ta je oprema specifična i najčešće skupa!
Svjedoci smo da u speleologiji, a češće u podvodnoj speleologiji, na jako teškim i nepristupačnim terenima imamo situacije da izostaju precizni podaci i prikazi podvodnih kanala. To je čest slučaj jer sve prospekcije, inicijalne akcije i ekspedicije nisu organizirane s neograničenim trajanjem i neograničenim resursima. Zato često dobivamo relativno skromne informacije i 2D prikaze kanala s malo ili nimalo detalja, a sve to zbog najčešće vrlo složenih uvjeta u potopljenim speleo objektima i kanalima. I evo, napokon dolazimo do ključne riječi – fotogrametrija.
Photogrammetry je kao fenomen ušao u ronilačke krugove i predstavlja višu razinu angažiranja speleoronilaca koji su se bavili foto i video dokumentiranjem. Fotogrametrija je poznata metoda trodimenzionalnih prikaza određenih elemenata ili objekata koja stvara prikaz koristeći dvodimenzionalne slike. Spajanjem mnoštva slika po principu geodetskih ortofoto mozaičkih karata dobivamo vrlo upotrebljive podatke koji se odgovarajućim softverima povezuju u konačni 3D model. Eksperti su je koristili do sada na podvodnim arheološkim nalazištima za prikaz određenih specifičnih podvodnih struktura.
Ekspanzija fotogrametrije u speleoronjenju počela je prije nekoliko godina, ali iskustva “Biospeleološko društvo Crne Gore” datiraju s početka 2006. godine. U okviru tadašnjih aktivnosti podvodnih istraživanja ostataka stupova Trajanovog mosta /Kladovo – Turnu Severin korištene su različite tehnike snimanja pa su pokrenuta i eksperimentalna fotogrametrijska snimanja.
Udruženje, uvodeći nove metode mapiranja, sredinom 2020. godine ozbiljnije obraća pažnju na važan izvještaj u kome je i samo aktivno sudjelovalo – “Final survey of marine caves including Monk Seal habitats in Montenegro (Cape Voluica – Cape Đerdan)” u okviru koga imaju informacije o većini mapiranih spilja u navedenim zonama. Projekt je imao za cilj mapiranje i definiranje mogućih zona i spilja za nastanjivanje sredozemne medvjedice (Monk Seal – Monachus monachus). Biospeleološko udruženje je upravo na tom projektu Instituta za biologiju mora Crne gore, uz podršku domaćih i međunarodnih organizacija, lociralo, istražilo i izradilo speleološki nacrt za čak 43 objekta crnogorskog priobalja. Te iste 2020. godine pokreću se aktivnosti sistematskog terenskog rada i obilazak speleo objekata koji zahtijevaju podvodnu prospekciju i fotogrametrijsko snimanje, uz sve prateće ronilačko speleološke pripreme i logistiku. U narednim godinama ta problematika okuplja nekoliko udruženja i aktera sa sličnim oblastima djelovanja (Biospeleološko društvo Crne gore, Mediteranski Centar za ekološki monitoring i AquaEtArchaeologia).
Biospeleološko društvo Crne Gore metodu fotogrametrije počinje primjenjivati na svojim ronjenjima te tako realnije prikazuju preronjene speleoobjekte. Prikazi spilja i potopljenih kanala nalaze se u bazi podataka Udruženja, a neki prikazu dostupni su i javnosti. Speleološki podvodni objekti prikazani su na osnovu nekoliko tisuća fotografija koje su prikupljane u bazu podataka, a najčešće su nastajale u nekoliko faza ronjenja jer je rijetko kada moguće sve obaviti u jednom zaronu zbog kompleksnih situacija koje nameću podvodni spiljski sustavi. Princip preklapanja je poznata stvar u fotogrametriji te su, da bi se dobilo više detalja, pored rezolucije bitni i kutovi snimanja, rasvjeta, način snimanja, ronilačko okruženje i prozirnost vode. Naravno, pored fotografiranja u određenom modu postoji i opcija video zapisa. No, ako želite dobar rezultat, onda korištenje videa u fotogrametriji možemo prihvatiti i kao informativnu opciju.
Skup svih fotografija deponira se u jednu zajedničku datoteku, a po potrebi se izbalansiraju razine boja i ostali parametri koji trebaju ujednačiti fotografije u svakom segmentu. Postoji nekoliko softvera koji se koriste za fotogrametriju. Algoritam jednog od preferiranih programa od slika formira takozvani foto mozaik. Zahvaljujući prepoznavanju karakterističnih točaka na svakoj fotografiji program formira oblak zajedničkih točaka koji je u prvoj fazi obrade transparentan, a kasnije nastaje 3D prikaz.
Fotogrametrijskim pristupom dobivamo ozbiljne i detaljne mape nadvodnih i podvodnih speleoobjekata pa se ronioci mogu upoznati s okruženjem koje ih očekuje prije zarona i zahvaljujući tome adekvatno se pripremiti i planirati kompleksne zarone! Naravno, ova metoda korisna je i za mapiranje olupina, arheoloških nalazišta, koraljnih grebena, eksperimentalnih umjetnih grebena…