Podvodna arheološka istraživanja u istočnom Egejskom moru oko otoka Kasos (između Krete i Rodosa) otkrila su 10 brodoloma koji odražavaju pet tisućljeća povijesti, objavilo je grčko Ministarstvo kulture.
Istraživanja podmorja koja su započela 2019. godine dovršio je tim Nacionalne helenske istraživačke zaklade kombinirajući arheološke dokaze koje su pronašli ronioci s onima iz grčke povijesti, uključujući događaje opisane u pričama poput Homerove Ilijade.
Olupine koje su otkrivene, zajedno s onim što je opisano kao značajni pojedinačni nalazi, nalaze se na dubinama od 20 do 47 metara pa su sve pogodne za ronjenje, a obuhvaćaju razdoblja od prapovijesti do Drugog svjetskog rata.
Drevni brodovi su prevozili terete iz današnje Španjolske, Italije, Afrike i Anatolije (azijska Turska), a njihovi ostaci pronađeni su zajedno s osobnim stvarima posade. Značajna nedavna otkrića na olupinama uključuju španjolsku amforu tipa Dressel 20 s pečatom na ručki koja datira između 150. i 170. godine nove ere, posude za piće, glinene posude tipa terra sigillata afričkog podrijetla koje datiraju iz rimskog razdoblja i drevno kameno sidro.
Greben Kasos-Karpathos i područje Karpatholimniona prvi su put kartografirani korištenjem bočnog skeniranja. Istraživači su također snimili više od 20.000 podvodnih fotografija kako bi digitalno rekreirali nalaze omogućujući stručnjacima iz različitih područja da izvrše detaljnu analizu. Detaljno izvješće o ovim arheološkim ostacima pod morem, uključujući procjene povjesničara, arheologa, konzervatora i drugih znanstvenika bit će objavljeno krajem 2024.