Svi još na početničkom ronilačkom tečaju nauče da je disalica obavezni dio ronilačke opreme za ronjenje s autonomnim aparatom, ali zašto?

Mnogi SCUBA ronioci uopće nemaju disalicu u svojoj opremi, a oni koji je imaju, najčešće ju ne nose na zaron. Neki jednostavno ne vide svrhu disalice, a mnogima i smeta. Naime, disalica može malo natezati remen maske, može “vijoriti” u jakim morskim strujama i tako ometati zaron, može zapinjati za inflator…

Ipak, disalica je važan dio ronilačke opreme za SCUBA ronioce, a sve nedaće s disalicom lako je eliminirati jer ju ne morate držati na remenu maske dok ju ne trebate, već ju možete spremiti u džep kompenzatora plovnosti ili zakvačiti na neki D-prsten kompenzatora.

Naime, lako se može dogoditi da nakon izrona imate jako malo zraka u boci jer ste ga morali dijeliti s nekim, ili su bile jake morske struje pa ste krivo procijenili potrošnju… Nakon toga, kako to obično biva, moguće je da puše vjetar ili su se digli valovi, a vi ste daleko od obale ili ronilačkog broda. U takvim okolnostima valovi nanose more i sitne kapljice mora u vaša usta pa morate imati regulator u ustima, a ako nema zraka u boci, ne možete disati kroz regulator pa je disalica spasonosno rješenje. Čak i ako imate dovoljno zraka u boci, moguće je da vas struje i valovi nose pa ćete i taj zrak uskoro potrošiti. Iako zvuči banalno, disalica je u takvim slučajevima zaista spasonosno rješenje jer se već nakon nekoliko udaha sitnih kapljica mora možete dovesti u veliku opasnost, a ako imate disalicu, moći ćete puno jednostavnije kontrolirati situaciju i vratiti se na brod ili kopno.

Naravno, postoje razne varijante disalica, a na vama je da izaberete koja vam najviše odgovara, ali je generalno pravilo da ne treba puno komplicirati oko jednostavnih stvari. Promjena meteoroloških uvjeta može se dogoditi bilo gdje u svijetu, a disalica štiti vaše dišne putove na površini.

scuba
+ posts