Jordan se nalazi u srcu Bliskog istoka i poznat je po svom bogatom povijesnom i kulturnom blagu.

Zemlja je to koja ima zanimljiv zemljopisni i geopolitički položaj – okružena je Sirijom, Irakom, Saudijskom Arabijom, Izraelom i palestinskim teritorijima. Njegov južni dio nalazi se na samim ustima Aqabskog zaljeva gdje čak četiri zemlje imaju izlaz na more na relativno kratkom komadu crvenomorske obale. To su Egipat, Izrael (s poznatim ljetovalištem Eilat) pa zatim Jordan s nekoliko desetaka kilometara obale (i mjestom Aqaba) te Saudijska Arabija čija obala se nastavlja kompletnom istočnom stranom Crvenoga mora.

Da biste stigli do Aqabe, koja vam je ronilački cilj na ovakvom putovanju, treba najprije doletjeti do glavnoga grada Ammana koji je dostupan iz nekoliko europskih aerodroma te zatim zemaljskim prijevozom do Aqabe.

Turistički aranžmani u Aquabi su nešto skuplji nego oni egipatski, ali je i standard te nivo usluga na osjetno višoj razini.

Wadi Rum (Dolina Mjeseca)

Kad se već nađete u Jordanu, onda nikako ne smijete propustiti ture na pustinjsku visoravan Wadi Rum koju je proslavio Lawrence od Arabije. Nalazi se u srcu Jordana i očarat će vas svevremenskom ljepotom te posebno vrijednim arheološkim nalazištima.

Wadi Rum, često poznata i kao “Dolina Mjeseca”, predstavlja jedno od najuzbudljivijih prirodnih čuda Jordana. Ovaj izvanredan pustinjski krajolik smješten je u južnom dijelu zemlje i nudi posjetiteljima nevjerojatan spoj spektakularnih stijena, žutog pijeska i beskrajnih horizonta.

Wadi Rum karakterizira impresivna stjenovita formacija poznata kao džebel koja se uzdiže iz pustinje. Ovi stjenoviti masivi često su crvenkaste boje i stvaraju kontrast s plavim nebom i žutim pijeskom. Ovaj zapanjujući krajolik poslužio je kao pozadina za mnoge filmove uključujući i legendarni film “Lawrence od Arabije.”

Beduinska kultura duboko je ukorijenjena u ovom području. Beduini su nomadi koji tradicionalno žive u pustinjskim regijama Bliskog istoka. Posjetitelji Wadi Ruma često imaju priliku upoznati se s njihovim načinom života, kulturom i tradicionalnom hranom. Wadi Rum je 2011. godine upisan na UNESCO-ov popis svjetske baštine čime je priznata njegova izvanredna prirodna i kulturna važnost.

Wadi Rum nije samo pustinja, to je čarobno mjesto koje će vas očarati svojom ljepotom i poviješću. Istraživanje ovog jedinstvenog krajolika pružit će vam nezaboravno iskustvo i duboko razumijevanje jordanske prirodne i kulturne baštine.

Petra (Izgubljeni grad)

Ovaj povijesni grad gotovo u potpunosti uklesan u planinama nalazi se u južnom dijelu Jordana skriven crvenim stijenama planinskog krajolika i okružen spektakularnim pustinjskim pejzažem. Petra je nastala u četvrtom stoljeću prije Krista i bila je glavni grad Nabatejaca, drevnog pustinjskog plemena.

Grad je doživio svoj procvat kroz trgovinu i kontrolu karavanskih puteva čineći ga važnim središtem Bliskog istoka. Nabatejci su izgradili nevjerojatne hramove i grobnice uklesane u stijene, što je postalo simbolom Petre.

Dolazak u samu Petru kroz uski prolaz poznat kao Siq koji se otvara prema glavnoj atrakciji Khaznehu pruža nevjerojatan doživljaj te duboko razumijevanje povijesti i kulture drevnoga svijeta.

Najpoznatija grobnica u Petri je Khazneh poznata i kao “Blagovalište.” Ova impozantna struktura uklesana u crvenu stijenu služila je kao grobnica i svetište. Khazneh se ističe svojom bogatom arhitekturom i prekrasnim reljefima.

Osim Khazneha, u Petri ćete pronaći mnoge druge zapanjujuće grobnice, hramove i amfiteatre uklesane u stijene što grad čini jedinstvenim i fascinantnim za istraživanje, a pješačenje do vidikovaca pružit će vam priliku da se divite spektakularnim pogledima na cijeli grad.

Petra je jedna od najimpresivnijih i najpoznatijih arheoloških destinacija na svijetu te je neosporno jedno od najvećih blaga Jordana

Aquaba

Čudesni Jordan također čuva tajnu ispod površine mora koja privlači ronioce iz cijeloga svijeta. Aqaba, jordanski primorski grad na obali Crvenog mora krije bogat podvodni ekosustav s koraljnim grebenima, raznolikim ribljim svijetom i impresivnim olupinama brodova. Ovdje se nalazi i Marine Protected Area (MPA), morski rezervat koji pruža zaštitu podvodnim ekosustavima uključujući koraljne grebene, biljne i životinjske vrste te olupine brodova.

Jordanski kralj Abdullah II i sam je strastveni ronilac pa je imao značajan utjecaj na razvoj ronjenja u Jordanu. Njegova potpora očuvanju morskog okoliša i promociji podvodnog turizma pridonijela je porastu interesa za ronjenjem u Aqabi i istraživanjem ostalih povijesnih i kulturnih znamenitosti Jordana. Kralj Abdullah II osobno sudjeluje u projektima očuvanja morskog okoliša i potiče svjetske ronioce da istraže ljepote jordanskog podvodnog svijeta.

More u Aqabi je čisto i toplo tijekom cijele godine, što roniocima omogućuje ronjenje gotovo kroz čitavu godinu. S obzirom na svoju iznimnu bioraznolikost Jordan je proglasio morski rezervat na tom području kako bi zaštitio svoje podvodne ljepote.

Hercules C-130

Potopljeni teretni vojni avion Hercules C-130 nalazi se 200-tinjak metara od obale i pod pokroviteljstvom je Kraljevske Mornarice Jordana, Aqaba Port korporacije i lokalnih vlasti Aqaba.

Već s površine možete uočiti obrise golemog trupa aviona čiji je raspon krila nekada iznosio 40 metara, a dužina samog aviona bila je 30 metara. Nažalost, snažna oluja koja je pogodila Aqabski zaljev prije par godine uništila je, osim obale, i ovu fascinantnu olupinu koja se doslovno raspala.

Zaron na ovaj avion je jednostavan jer je dubina nosa aviona samo 15-ak metara. U avion se može ući, a u kokpitu vas čeka pravo iznenađenje – ukrašen je umjetnim kosturom u letačkom odijelu i kacigi smještenim na pilotsko sjedalo!

Okoliš Herculesa ne obiluje životom, a olupina je tek djelomično prekrivena algama i mekim koraljima koji su se naselili ispod krila aviona.

Nakon kratkog istraživanja olupine u blizini možete obići i jednu olupinu tenka koja je obrasla mekim koraljima i nalazi se na svega šest metara dubine.  

Tristar Lockhead

Zrakoplov Lockheed Tristar krenuo je na svoje posljednje putovanje 26. kolovoza 2019. prema morskom dnu ispred stare fosfatne luke i sada miruje na dubini od 18 do 28 metara na pješčanom dnu blizu South Beacha.

Tristar, širokotrupni tromlazni avion srednjeg do dugog doleta za 300 putnika izgrađen je sedamdesetih godina. S njegovih 50 metara duljine i rasponom krila od 50 metara impresivan je prizor u podmorju, a ronjenje na olupini ovog aviona pruža nevjerojatno iskustvo.

Unutrašnjost aviona je oslobođena suvišnih sjedala u sredini što omogućuje roniocima slobodno kretanje unutar olupine.

Tako kroz olupinu aviona ronioci mogu proći gotovo čitavom dužinom kroz pet ulaza i izlaza, a moguće je čak ući i u pilotsku kabinu što je, priznat ćete, zaista posebna atrakcija.

Unutar kabine letački instrumenti, komande i prekidači i dalje čekaju na svom mjestu kao da mame ronioce koji su ih spremni istražiti i malo se zabaviti s njima. Iskustvo je nevjerojatno jer još uvijek možete letjeti sličnim avionima.

Olupina Cedar Pride

Jedna od najboljih lokacija za ronjenje u Jordanu je Cedar Pride. Bivši libanonski teretnjak izgrađen 1964. godine pretrpio je veliku štetu tijekom požara 1982. Nakon zahtjeva kralja Abdullaha zlosretni brod je namjerno potopljen 1985. godine oko 130 metara od obale kao umjetni greben za ronioce.

Ležeći na lijevom boku na najvećoj dubini od 27 metara preko dva grebena, olupina se naselila brojnim tvrdim i mekim koraljima. Označava ga površinska bova. Cedar Prideu možete pristupiti brodom ili s obale.

Najgornja, desna strana broda je na 10 metara dubine pa je odlično mjesto za početnike, a i iskusne ronioce. Olupina je uglavnom netaknuta i duga je oko 74 metra, a i jedan mali dio broda omogućuje istraživanje olupine u unutrašnjosti broda.

Tu je i skupina razgranatih, mekih koralja koji izgledaju poput grmova nježno naslonjeni na metalne stupove olupine. Dok nastavljate dalje prema trupu prolazite pored gljivastih ventilacijskih otvora i glavnog jarbola.

U dubljem su koralji malo više raspršeni, ali su to uglavnom tvrdi koralji s jatima riba. Dok ronite natrag uz najgornju, desnu stranu možete pronaći mnoštvo tvrdih koralja i malih životinja. Stvorili su svoj dom na trupu, uključujući anemone i tanjuraste koralje. Ovo je odlična lokacija i za noćno ronjenje.

Japanski vrtovi

Japanski vrtovi (Japanese Garden) su područje grebena do dubine od 35 metara koji se prostire na širokom području. Prolazeći pored ogromnog koralja koji izgleda kao velika glava salate, pred vama se prostire veliki, valoviti greben.

Grebenske ribe su posvuda, jure između ogromnih, drevnih, tanjurastih koralja i grana crnoga koralja. Kornjače i raže krstare grebenom. Japanski vrtovi Aqabe su pravi kaleidoskop života i boja koji prikazuje Crveno more u njegovoj najboljoj formi, s kralješnjacima i beskralježnjacima prisutnim posvuda.

Greben se postupno spušta do 24 metra i tu dolazi do naglog pada prema istoku. Ovaj dio grebena je dom velikom broju vrsta tvrdih i mekih koralja, kao i jatima plavih riba. Nekoliko metara dublje, već smo na ulazu u Dolinu crnih koralja nevjerojatni primjerci nižu se duž zida i kosog dna između 26 i 30 metara.

Ako biste nastavili dalje iz Doline crnog koralja, napustili biste Japanske vrtove i stigli do olupine teretnog broda Taiyong koji je namjerno potopljen 1999. godine, nakon što je krak njegove dizalice doslovno ispao kroz dno trupa. Budući da je bilo preskupo spasiti ga, danas samo ronioci mogu uživati u golemim skladištima Taiyonga s maksimalnom dubinom od 57 metara na vrhu njegove krmene dizalice i 35-40 metara duž njegove lijeve ograde. Ovdje ćete vidjeti spužve jedinstvene za ovo područje, kao i mnoštvo mekih koralja oko dizalice broda.

Military Park (Vojni muzej)

Podvodni vojni muzej poznat i kao Morski Muzej Ratnih Vozila predstavlja jedinstvenu destinaciju za ronjenje u Aqabi. Osim što će oduševiti vojne entuzijaste, ovo mjesto privlači ronioce zbog bogatog podvodnog ekosustava koji se razvio na olupinama nekadašnjih ratnih strojeva.

Iako nosi naziv “Vojni muzej,” iskustvo ronjenja ovdje je daleko od tradicionalnog vojnog muzeja – postaje most između burne prošlosti Jordana i mirne budućnosti stvarajući novi život u dubinama oceana. Nekoliko jordanskih vlasti blisko je surađivalo na ovom projektu te nakon mjesec dana planiranja i tjedan dana potapanja svih vozila sada ronioci mogu posjetiti 21 olupinu u jednom zaronu!

Na dubini od samo sedam metara već možete naići na dvije olupine Willis MB Jeepa koji je bio prvi terenski automobil s pogonom na sva četiri kotača i kopiran mnogo puta u vojne i civilne svrhe.

Na dubini od 15 metara približavate se pomno posloženom nizu vojnih vozila simulirajući borbeni raspored. Dno se blago spušta prema jugu i pratite liniju potonulih ostataka.

Nakon što pređete FV701 Ferrets, pet izviđačkih oklopnih automobila, dolazite do dva laka tenka FV101 Scorpion praćena osobnim nosačem FV103 Spartan. Sada možete vidjeti tešku mašineriju, poznate tenkove Chieftain koji su na Bliskom istoku poznati kao tenkovi Khalid Shir.

Prolazeći pored nosača za pješaštvo Ratel-20 naići ćete na još dva samohodna protuavionska topa M42 Duster, a prije nego što dođete na najdublji dio lokacije, pogledajte FV104 Samaritan, oklopno vozilo hitne pomoći i Chieftain, oklopno vozilo za spašavanje “The Crane” koje je posebno izgrađeno za Chieftain tenkove u slučaju oštećenja ili izvlačenja tenkova.

Topovi Field Gun MI 155 milimetara i dva jurišna helikoptera Bell AH-IF Cobra čekaju malo naprednije ronioce na dubini od 25-28 metara.

Jordan je nevjerojatan spoj povijesti, prirodnih ljepota i podvodnih čuda. Ova destinacija nije samo mjesto za istraživanje prošlosti, već i za urone u fascinantan podvodni svijet.

Aqaba nudi brojne restorane i tržnice na kojima možete uživati u okusima jordanskih specijaliteta uključujući falafel, humus i slatki desert baklava te svakako knafeh (slatko slani desert koji se pravi od tijesta, sira i sirupa od ružine vodice i vodice cvijeta naranče, a sve to preliveno je mljevenim pistacijama).

Nema sumnje da će Jordan, zemlja kontrasta i bogate povijesti, ostati u srcima svih onih koji se usude istražiti njegove ljepote, bilo na kopnu ili pod vodom. Jordan je neotkriveni dragulj koji čeka da ga otkrijete.

Više o ovoj fascinantnoj zemlji i ronjenju u Aquabi pročitajte u 24. i 51. broju SCUBAlife magazina.

Damir Zurub
+ posts

Damir Zurub jedan je od najpoznatijih hrvatskih podvodnih fotografa (podvodnom fotografijom bavi se od 2011. godine), član je CMAS-ove vizualne komisije za podvodnu fotografiju i video te sudac na mnogobrojnim internacionalnim natjecanjima u podvodnoj fotografiji. Instruktor je ronjenja, preronio je gotovo cijeli svijet, a okitio se i titulom svjetskog prvaka u podvodnoj fotografiji.