Bitan dio dodatne ronilačke opreme koju bi svaki ronilac treba nositi je “sigurnosna kobasica” ili plutača za označavanje prilikom izrona (DSMB).

DSMB je kratica za Dive Surface Marker Buoys, a SMB za Surface Marker Buoys, obje su uobičajene i bitne sigurnosne naprave. Ove jarko obojene cijevi na napuhavanje koje se ponekad nazivaju i sigurnosnim kobasicama dijelovi su ronilačke opreme koje bi ronioci trebali ponijeti na većinu ronjenja. Ronioci ih najčešće koriste kao signalne uređaje za označavanje svojih lokacija ispod površine. Tehnički ronioci koristite DSMB kao nadređenu liniju za ispunjavanje svojih obveza dekompresije. Postoji nekoliko mitova i zabluda o DSMB-ima, a mnogi ih ronioci koriste neispravno i neučinkovito.

Prvenstvena svrha ovih plutača je pomoći roniocima da brzo i jednostavno označe svoju poziciju pod vodom i mjesto na kojem će izroniti. 

DSMB je prijenosna, složiva cijev na napuhavanje duljine od metar do dva koja dolazi u jarkim bojama, a omogućujući posadi broda i kolegama roniocima da lociraju vašu poziciju. Uobičajene boje su narančasta, crvena, žuta ili fluorescentno zelena. Na nekim je mjestima žuta boja rezervirana za hitne slučajeve. Ako namjeravate koristiti žutu bovu, obavijestite svoju posadu broda i ronilačke prijatelje kako je ne bi zamijenili kao signal za hitne slučajeve.

DSMBaa

Tipični DSMB sastoji se od cijevi (crijeva) za napuhavanje opremljene ventilom koji služi za izlazak zraka kako bi se izbjegao pretjerani tlak dok se cijev diže na površinu. Sigurnosna plutača otvara se na dnu tako da se može napuhati pomoću drugog stupnja. Prilikom napuhavanja treba obratiti pozornost da ne gurate usnik oktopusa u crijevo kako se ne bi zapetljao (zaglavio). Neke sigurnosne plutače također imaju D-prsten koji se nalazi na vrhu za pričvršćivanje stroboskopskog svjetla ili svjetlećeg štapa, a neki modeli dolaze s džepom za dodatke.

Sigurnosna kobasica” na sebi ima pričvršćenu strunu i kalem ili kolut koji se koristi za držanje DSMB-a. U nekim slučajevima ronioci postavljaju (napuhnutu) i vuku signalnu plutaču tijekom cijelog ronjenja, a u drugim slučajevima je napuhuju (ispaljuju) pri kraju ronjenja, obično dok se pripremaju za izron. Ovdje je važno upozoriti da nikada ne biste trebali pričvrstiti kolut ili kalem sigurnosne plutače za sebe tijekom ronjenja jer napuhana plutača može uzrokovati prekomjerni uzgon i tako može uzrokovati brzo izranjanje, a postoji opasnost i da brod ili čamac koji prolazi povuče konop i tako vas povuče za sobom u nekontrolirani izron.

DSMB DIVER

Neki ronioci određuju boje sigurnosnih plutača kako bi prenijeli različite poruke osoblju za podršku na površini. Ova praksa je najčešća u tehničkom ronjenju. Na primjer, narančasti DSMB može priopćiti da su svi ronioci prijavljeni i da su u redu, a žuti DSMB može priopćiti da je hitan slučaj. Ploča ili stranica podvodne bilježnice pričvršćena na žuti DSMB može navesti problem i opisati potrebne intervencijske mjere. Naravno, ovaj sustav funkcionira samo ako se svi ronioci slože oko jednog unaprijed definiranog plana.

20150209 DSC 5314 Edit scaled 1

Bez obzira na boju, svi ronioci trebali bi razmotriti pisanje svojih imena velikim slovima na svojim DSMB-ovima kako bi podrška na površini mogla lakše identificirati ronioca ispod.

Glavna svrha DSMB-a je učiniti vas (ili vašu poziciju pod vodom) vidljivijima onima na površini. Kod plovidbe i ronjenja s broda koji nije usidren DSMB je posebno koristan dok izvodite sigurnosno zaustavljanje ili se pripremate za početak izrona. Dok izronite, brod može vidjeti plutaču i doći u blizinu spreman pomoći vam da se popnete na brod. Prilikom noćnog ronjenja s obale ili broda, svjetlo koje svijetli kroz dno DSMB cijevi daje sjaj koji lako vide kolege ronioci. Ako se cijev ne otvori na kraju, držite ronilačko svjetlo uz bok kako biste osvijetlili cijev.

DSMB

Linija pričvršćena na vaš DSMB također može biti zgodna referenca za vaše sigurnosno zaustavljanje. Na primjer, zavežite pet čvorova na užetu na svaki metar ispod dna cijevi. Kad namotavate konop dok se penjete, čvorovi na konopu pokazat će da ste na dubini sigurnosnog zaustavljanja. Referentna oznaka je posebno korisna pri uvjetima ograničenoj vidljivosti ili ronjenju noću (za točnost uvijek koristite svoje ronilačko računalo i/ili dubinomjer).

DSMB se također može koristiti i pod vodom za označavanje mjesta na grebenu ili nekom kamenu pružajući roniocima potrebnu referentnu točku. Ako ronite s obale, DSMB može odrediti početnu točku za povratak na kraju ronjenja. U oba slučaja cijev će biti djelomično napuhana, a konop odmotan nekoliko metara. Konop i kalem (kolut) morat ćete usidriti pomoću olovnog utega ili privezati za stijenu ili druge fiksne, nežive podvodne predmete.

Napuhavanje sigurnosne plutače je jednostavno, a važno je da prilikom napuhavanja budete neutralno plovni. Kad ju napušete, gledajte prema gore kako biste se uvjerili da je plutača sigurna i da je izronila na površinu. Zapamtite da će se zrak unutar cijevi širiti kako se cijev penje pa je za napuhavanje obično dovoljno onoliko zraka koliko bi vam trebalo za jedan do dva velika udaha. Jednostavno okrenite oktopus ispod otvorene cijevi i kratko pritisnite gumb za pročišćavanje regulatora.

Rescue1 1

Nakon ponovne provjere plutanja i položaja, stavite strunu/kalem između palca i kažiprsta. Pazite da ne stavite prst u središnji otvor na kolutu. Dok se cijev otpušta, zadržite napetost na uzici tako da cijev ostane uspravna. Ako je konopac sigurnosne plutače previše labav, odvojite trenutak da to riješite jer biste se mogli zapetljati u labavi konopac. Dok se uspinjete, nastavite održavati napetost na liniji. Jednom rukom držite strunu, a drugom rukom držite kalem sa strane. Kružnim pokretima zgloba namotajte labavu strunu na kalem. Ne pokušavajte okretati kalem za namatanje strune! Kad izronite upotrijebite kopču da učvrstite konop i spriječite njegovo odmotavanje. Nakon izrona možete pričvrstiti kalem na svoj kompenzator plovnosti. Nastavite držati napuhanu bovu dok brod ne stigne ili dok ne dovršite plivanje do obale.

Scuba ascent with DSMB copy

“Sigurnosnu kobasicu” treba smatrati osnovnim priborom koji treba imati sa sobom na svakom ronjenju. Ovaj mali komad opreme može igrati veliku ulogu u vašoj sigurnosti.

scuba
+ posts