Još jednom, nakon 50-ak godina pauze, Rolex će pokušati ući u povijest zaronom u najdublji dio zemlje, Marijansku brazdu.
Davne 1960-te godine, podmornica Trieste sa dva člana posade, Jacquesom Piccardom i Donom Walshom, postigla je legendarni zaron na 10,916 metara. Istraživajući na toj dubini proveli su ukupno 20 minuta a društvo im je radio i Rolexov model Deep sea Special.
Danas je Rolex predstavio novi prototip za rekorde, Sea-Dweller 12,000 m Deepsee Challenger, nabildanu verziju Deepsea modela. Instrument koji će uskoro biti suputnik poznatom filmskom redatelju i u fušu istraživaču National Geographica, Jamesu Cameronu koji je najavio svoj pokušaj osvajanja ove ekstremne dubine. On i njegova ‘Deepsea Challenge’ ekspedicija bit će na putu prema dnu Marijanske brazde u ručno upravljanom podmorskom vozilu/laboratoriju Challengeru, gdje bi trebali provesti nekoliko sati istraživanja.
Za razliku od svoje prethodnice Trieste, podmornica je sposobna sakupljati brojne uzorke i ono još važnije, opremljena je jakim osvjetljenjem i specijalnim 3D kamerama visoke rezolucije koje bi trebale zabilježiti floru i faunu ovog ekstremnoga i nikada istraženoga okruženja.
‘Uz National Geographic, Rolex je idealan partner u ovoj avanturi – njegova stoljetna tradicija u pomaganju istraživačima i pomicanju granica ljudskih i znanstvenih dostignuća unikatna je’, dodao je Cameron.
Ovo me podsjetilo i moram se složiti s Karlom Strombergom, jednim od zločinaca u filmu o Jamesu Bondu ‘Špijun koji me voli’ koji je rekao: ‘Zašto istraživati Svemir kada je 2/3 Zemlje još uvijek neotkriveno’.
Rolex Deepsea Challenge / Eksperimentalan model
Kućište promjera 51,4 mm od čelika sa stražnjim poklopcem od titana
Debljina 28,5 mm
Krunica na navoj
Safirno staklo debljine 14,3 mm
Keramički rotacioni brojčanik
Vodonepropusnost 12,000 metara
Mehanizam Calibre 3135 Rolex