Ronjenje u špiljama jedna je od najuzbudljivijih i najkorisnijih aktivnosti koje možete raditi pod vodom.
No, cave diving nije za svakoga. Ne samo da zahtijeva sposobnost hiper fokusiranosti i organiziranosti, već morate biti blagoslovljeni određenom razinom psihološke udobnosti, posebno na tijesnim mjestima. Ako ste osobito klaustrofobični ili imate niktofobiju (strah od mraka/tamnih mjesta), ronjenje u špilji može biti vaša najgora noćna mora. Ako ne, ronjenje u spiljama je put do neopisive avanture.
Što je Cave Diving?
Ronjenje u spiljama je istraživanje spilja koje su slučajno uronjene pod vodu. Iako je ronjenje u špiljama ovih dana gotovo podskup tehničkog ronjenja, to nije uvijek bio slučaj. Povijesno gledano, ronjenje u špiljama potječe iz speleologije. Kad su se istraživači špilja spuštali sve dublje i dublje u podzemlje, na kraju su otkrili da su njihova istraživanja suhih špilja blokirana vodom pa su morali naučiti roniti kako bi mogli nastaviti i istraživati. Zato najstarije certifikacije i protokoli obuke za špiljsko ronjenje ne potječu od agencija za tehničko ronjenje, već su speleološka društva razvila prve tečajeve za ronjenje u špiljama. Ovi tečajevi jesu i ostaju zlatni standard za obuku speleoronjenja.
U konačnici, ronjenje u špiljama je istraživanje; istraživanje dijela planeta koji je tako malo ljudi vidjelo je uzbuđenje. Činjenica je da je ronjenje u špiljama opasno, teško i riskantno, ali često i iznimno korisno.
Sigurnost i obuka za ronjenje u špiljama
Kad je riječ o sigurnom ronjenju u špiljama, prva i najvažnija stvar koju morate zapamtiti je da to nikad ne pokušavate bez odgovarajuće obuke. Ako ronite i vidite otvor špilje, odvratite pogled i nastavite roniti bez ulaska u špilju. Pećine su jedan od najlakših načina da se ronioci bez odgovarajuće obuke i opreme ubiju. Svaki ronilac koji uđe u špilju bez odgovarajuće obuke i opreme traži probleme. Ako to učine jednom i izvuku se s tim, to je sreća, a ne vještina. Dakle, ako želite roniti u špiljama, morate započeti svoje putovanje odgovarajućom obukom! Tijekom godina su se ronilački tečajevi za cave diving razvijali pa su sada nastavni planovi i programi široko standardizirani u mnogim ronilačkim agencijama.
Općenito govoreći, obuka ronjenja u špiljama podijeljena je na tri različite razine. Prvo dolazi Cavern Diving. Ovaj početni certifikat služi kao uvod i dopušta samo minimalan prodor u špilju pri čemu je kontakt s dnevnim svjetlom stalan. To znači boravak unutar područja svjetlosne zone na ulazu u špilju ili kavernu.
Na drugom mjestu dolazi Uvod u ronjenje u špiljama. Ovo je vaš temelj za ronjenje u špiljama i obično dopušta samo ograničenu penetraciju i ograničenja dekompresije, upotrebe plina za disanja, postavljanja… Treba napomenuti i da se standardi malo se razlikuju od agencije do agencije za obuku.
Nakon što završite oba ova tečaja možete pristupiti cjelovitom tečaju za špiljskog ronioca. Ovdje ćete naučiti sve što trebate učiniti za istraživanje špilja, a postoje i minimalna ograničenja. Nakon što dobijete certifikat, možete prodrijeti onoliko duboko koliko vam iskustvo dopušta da to učinite sigurno. Ali na kraju, vi sami donosite odluku.
Međutim, učenju nikad kraja. Dodatno možete pohađati tečajeve kao što je korištenje ronilačkog skutera, ronjenje u špiljama s rebreatherom i još mnogo toga.
Osnovna oprema za ronjenje u pećinama
Ovisno o vrsti špilje u kojoj ronite, popis opreme za ronjenje može biti beskrajan. Međutim, jedno načelo vrijedi za sva ronjenja u špiljama, a to je redundantnost. Kad ronite u špilji, uvijek ćete nositi više rezervnih sustava jer ne možete prekinuti ronjenje i otići na površinu; morate se okrenuti i izići.
Kao takvi, špiljski ronioci uvijek će nositi najmanje dva ronilačka svjetla, primarnu i barem jednu pomoćnu svjetiljku. Međutim, mnogi ronioci nose više jer nitko ne želi ostati zaglavljen u mraku duboko u špilji. Cave diveri također će imati najmanje dva spremnika s plinom za disanje s dva odvojena regulatora. Ova konfiguracija je osnovni minimum, a pravilno planiranje znači da čak i ako ste pretrpjeli katastrofalan gubitak plina, i dalje ćete imati dovoljno rezerve da sigurno stignete do izlaza. Kako se dubina i udaljenost prodiranja povećavaju, broj cilindara se alarmantno povećava. Ekspedicije velikih razmjera mogu uključivati stotine ronilačkih boca koje se postavljaju za ronioce.
Ostala oprema jedinstvena za ronjenje u špiljama su strelice, konopi, reelovi… Ne iznenađuje da ronjenje u špilji koristi mnogo konopa. Oni su postavljeni u špilju kako bi roniocima označili put za povratak do izlaza i označili opseg istraživanja špilje. Neki konopi su dizajnirani da budu primarna smjernica, a drugi su dizajnirani tako da ga ronioci mogu skinuti s glavnog konopa i krenuti u istraživanje sporednog kanala koji vide.
Naravno, tu je još mnoštvo moguće opreme s kojom ćete se upoznati ako krenete u avanturu cave divinga. Važno je još napomenuti da za cave diving morate imati savršeno savladane osnovne ronilačke vještine da biste uopće mogli pristupiti početnom tečaju za ronjenje u špiljama.