Bilo da ste zainteresirani za produljenje ronilačke sezone ili istraživanje udaljenih, hladnih mjesta za ronjenje, suho odijelo otvara svijet mogućnosti.
Ronjenje u suhom odijelu uključuje nošenje posebno dizajniranog odijela poznatog kao suho odijelo u kombinaciji s donjim rubljem i pododijelom kako biste ostali suhi i izolirani u okruženjima s hladnom vodom. Za razliku od mokrog ronilačkog odijela koje omogućava tankom sloju vode da uđe i da ga vaše tijelo zagrije, suho odijelo potpuno zatvara i sprečava vodu da uđe održavajući vaše tijelo suhim tijekom cijelog ronjenja.
Prednosti ronjenja u suhom odijelu
Budući da ostajete suhi, suho odijelo vas izolira bolje od mokrog ronilačkog odijela. Ispod odijela možete se zaštititi izolacijskim donjim rubljem prilagođenim temperaturi vode i pododijelom (neke opcije uključuju čak i grijane prsluke). Za razliku od mokrog ronilačkih odijela koje gubi izolacijska svojstva zbog povećanja tlaka kako zaranjate dublje, većina suhih odijela pruža približno istu izolaciju bez obzira na dubinu. Ove kvalitete omogućuju vam dulje ronjenje bez hladnoće.
Suha odijela tako protežu vašu sezonu ronjenja iz ograničenih ljetnih mjeseci u mogućnosti ronjenja tijekom cijele godine. Uz suho odijelo zimsko ronjenje postaje ne samo opcija, već i ugodna avantura. Zaštita koju nudi suho odijelo omogućuje vam probijanje barijera hladnog vremena i ronjenje kad god i gdje god vam srce poželi. To je osobito vidljivo nakon ronjenja – niste mokri pa nije ni približno tako hladno skinuti ga u usporedbi s mokrim ronilačkim odijelom.
Nedostaci ronjenja u suhom odijelu
Naravno, suho odijelo ima i svojih mana, ali neke se mogu prilično lako riješiti. Prvo, suha odijela su skuplja od mokrih ronilačkih odijela i trebat će vam nekoliko dodataka poput posebnog donjeg rublja, pododijela i crijeva za napuhavanje.
Također, sa suhim odijelom morate nositi više utega na zaron jer u njega upuhujete zrak iz ronilačke boce pa povećavate volumen.
Suho odijelo zahtijeva i malo više održavanja. Naravno, održavanje brtvi, patentnih zatvarača i ventila znači da će vaše odijelo uvijek biti spremno za ronjenje.
U suhom odijelu na kopnu je prilično vruće. Srećom, neka odijela imaju mogućnosti ventilacije da vas rashlade prije nego što uskočite u vodu.
Uz sve to, suho odijelo teže se oblači i skida pa će vam trebati nekoliko dodatnih minuta da se uvučete ili izvučete iz suhog odijela. Naravno, nakon nekog vremena se naviknete i to vam uopće ne smetaVažno je naglasiti da je za ronjenje u suhom odijelu potrebno savladati tehniku koja vas štiti od nekontroliranih uspona (izrona). Naime, suho odijelo punite zrakom pa morate dobro ovladati tehniku ronjenja u njemu kako vas ne bi izbacilo na površinu, a jasno je kako takve stvari mogu završiti. Sve je u vježbanju i ovladavanju opremom.
Slojevito donje rublje za toplinu
Suho odijelo sprečava prodor vode, ali ne pruža uvijek dobru termičku izolaciju (ovisno o materijalu), ključno je nositi odgovarajuće slojeve ispod njega kako biste održali toplinu tijela. Preporučuje se visokokvalitetno donje rublje i pododijelo posebno dizajnirano za suha odijela jer ono zadržava toplinu čak i kada je stisnuto na dubini. Također se brzo suše, što je važno ako vam malo procuri vode ili se znojite i morate ih osušiti između urona.
Na niskim temperaturama odlučite se za više slojeva – osnovni sloj koji upija znoj, srednji sloj za toplinu i deblji, vanjski sloj za izolaciju. Dodatni dodaci, poput grijanih prsluka i rukavica idealni su za ronjenje u ekstremno hladnoj vodi.
Pribor i dodaci za suha odijela
Ronjenje u suhom odijelu zahtijeva posebne dodatke za održavanje udobnosti i topline. Neoprenske rukavice ili čak suhe rukavice. Suha odijela dolaze i s više opcija obuće uključujući različite stilove čizama ili čarape od neoprena (tada su za ronjenje potrebne i dodatne čizme). Dok mnogi radije imaju odijelo s pričvršćenim čizmama, drugi bi možda više voljeli neoprensku čarapu koja može pomoći u smanjenju količine plina u nogama.
Suha odijela također dolaze s različitim opcijama brtvi uključujući lateks, neopren i silikon. Neopren nudi toplinu i udobnost, ali ima najmanju mogućnost istezanja što malo otežava oblačenje i skidanje. Lateks se lakše stavlja i skida, izdržljiv je i najjeftinija je opcija, međutim, osjetljiv je na ozon, UV zračenje i alergije na lateks. Najnovija tehnologija u brtvama je sa silikonom jer je mekši, dobro se rasteže, traje dulje i pruža udobno pristajanje.
Kapuljača je također kritična jer se veliki postotak tjelesne topline gubi preko glave. Većina suhih odijela koristi prianjajuću neoprensku kapuljaču odijela koja pokriva i glavu i vrat, iako postoje suhe kapuljače za najhladniju vodu.
Suha odijela najčešće imaju i džepove za pohranu alata, opreme i pribora na jednom ili oba bedra radi lakšeg pristupa, a mogu imati i ventile za mokrenje. Instaliranje ventila za mokrenje omogućuje roniocima da obavljaju nuždu bez izlaska iz vode, a to je bitna značajka za duga ili tehnička ronjenja. Neki ronioci umjesto tog ventila jednostavno koriste pelene za odrasle.
Tečaj za ronjenje u suhom odijelu
Tečaj za suho odijelo osmišljen je kako bi ronioce opremio vještinama i znanjem potrebnim za sigurno ronjenje u suhom odijelu. Tečaj se obično polaže nakon stjecanja certifikata Open Water Diver, iako se može paralelno poučavati na lokacijama s hladnom vodom. Tečaj počinje teorijskim lekcijama koje se najčešće mogu završiti online ili u učionici. One pokrivaju osnove tehnologije suhog odijela, način rada suhog odijela, razlike između različitih materijala odijela, kontrolu plovnosti i sigurnosna razmatranja specifična za ronjenje u suhom odijelu. Također ćete naučiti nešto o održavanju i njezi vašeg suhog odijela.
Nakon teorije vježbat ćete osnovne vještine što vam omogućuje da udobno ronite u suhom odijelu. Tijekom ovih sesija usredotočit ćete se na kontrolu plovnosti, upravljanje plinom i rukovanje u hitnim slučajevima.
Tečaj vas uči kako koristiti ventil za napuhavanje za dodavanje plina u vaše odijelo dok zaranjate kako biste spriječili stiskanje odijela i kako ispustiti plin kroz ispušni ventil tijekom izrona kako biste izbjegli nekontrolirane uspone. Ronjenje u suhom odijelu zahtijeva skup specifičnih vještina u hitnim slučajevima za upravljanje potencijalnim rizicima poput nekontroliranog izrona ili poplavljenog suhog odijela. Do kraja tečaja trebali biste se osjećati sigurni da znate upravljati uzgonom i plinom u suhom odijelu. U početku bi se moglo činiti teškim, ali s vježbom će postati lakše.
Pravilno oblačenje i skidanje suhog odijela ključno je za njegovu dugovječnost. Naučit ćete ispravne tehnike za očuvanje brtvi i patentnog zatvarača čija zamjena može biti skupa. Također ćete naučiti kako njegovati i čuvati svoje suho odijelo kako biste bili sigurni da ostaje u dobrom stanju.
Ronjenje u hladnoj vodi predstavlja dodatne rizike. Hladna voda može dovesti do hipotermije i ozeblina, čak i uz suho odijelo. Vodite računa o svojoj tjelesnoj temperaturi tijekom ronjenja i prepoznajte znakove hipotermije kao što su nekontrolirano drhtanje, nejasan govor i zbunjenost. Ronite konzervativno i ograničite svoje vrijeme u vodi ako su uvjeti ekstremni.