Prva ekspedicija na potonulu galiju San José vraća se s novim arheološkim nalazima, ali bez spomena o blagu vrijednom 20 milijardi dolara.

Kolumbijsko ministarstvo kulture, umjetnosti i znanja (Minculturas) objavilo je rezultate prvog znanstvenog istraživanja olupine Galleon San José nazvane ‘sveti gral brodoloma’ zbog svog blaga, ali nema nikakvih izjava o golemom blagu (zlatu i srebru s kojima je brod potonuo).

Kolumbijski institut za antropologiju i povijest (ICANH), kolumbijska mornarica i Glavna pomorska uprava (DIMAR) sudjelovali su u zajedničkoj ekspediciji na San Jose, a pretpostavke su da je taj brod nosio 200 tona zlatnih dublona, srebra i smaragda kad je eksplodirao i potonuo ispred luke Cartagena dok se borio s britanskim ratnim brodom Expedition u lipnju 1708. godine.

Rezultati ove prve ekspedicije su pronalazak velike količine novih arheoloških dokaza uključujući strukturne komponente broda kao što su jedno od njegovih sidara, prstenovi i slično, plus vrčevi, staklene boce i lavori. Proučavaju se svi elementi broda, od krme do najsitnijih detalja, a svako novo otkriće otvara scenarije istraživanja koji omogućuju formuliranje preciznijih hipoteza o njegovom potonuću jer postoje različita mišljenja u povijesnim zapisima o tome kako je San José potonuo. Britanski zapovjednici inzistirali su da je brod eksplodirao (vjerojatno kako bi se oslobodili krivnje za gubitak blaga), dok španjolski zapisi kažu da nije bilo eksplozije, već da je britanska topovska vatra potopila brod.

Inače, ovaj brod je bio predmet mnogih kontroverzi otkako je prvu ekspediciju koja ga je pronašla pokrenula skupina američkih investitora koji su sebe nazivali ‘Sea Search Armada’. Grupa je tvrdila da je pronašla olupinu, ali je kasnije odbila otkriti njezinu lokaciju nakon što je kolumbijska vlada navodno odustala od sporazuma o podjeli blaga s olupine San Jose na jednake dijelove.

Olupinu je konačno locirao i identificirao na dubini od 940 metara u studenom 2015. Oceanografski institut Woods Hole u suradnji s kolumbijskom mornaricom. Kolumbijska vlada najavila je da će pokrenuti misiju spašavanja 2017., sve dok Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO) nije intervenirala i rekla da bi San José trebao biti klasificiran kao mjesto svjetske baštine, a njegovo spašavanje nadzirati UNESCO. Kao rezultat toga, mnoge institucije, države i tvrtke polagale su pravo na blago s ove olupine – kolumbijska vlada jer je u kolumbijskim vodama, španjolska vlada jer su vode u vrijeme potonuća broda San Jose bile pod španjolskom kontrolom, autohtoni narod Qhara Qhara iz Bolivije inzistira da blago pripada njima jer su njihovi preci bili prisiljeni iskapati plemenite metale koji su završili na San Joseu, a Sea Search Armada tvrdi da još uvijek zakonski imaju pravo na 50% udjela u blagu jer su prvi locirali olupinu.

Stoga možda i nije iznenađenje da se u priopćenju za tisak Minculturas uopće ne spominje blago, već se umjesto toga objašnjava kako znanstvenici istražuju olupinu kako bi utvrdili niz događaja koji su uzrokovali potonuće prije više od 300 godina.

Bilo kako bilo, još uvijek se vjeruje da je na morskom dnu na San Joseu golemo blago i još uvijek je to “sveti gral brodoloma”, a vidjet ćemo tko i kako će ga se dokopati.

+ posts