Suradnja Univerziteta Crne Gore i Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore doprinijela je detaljnom mapiranju i dokumentiranju jedne od najznačajnijih povijesnih olupina Crne Gore, kraljevske jahte Rumija.

Rumija je bila jahte kralja Nikole I Petrovića. Njena sudbina tragično je završila tijekom Prvog svjetskog rata kad je potopljena u akvatoriju luke Bar. Ostaci kraljevskog plovila 1967. godine zvanično su proglašeni za zaštićeno kulturno dobro. Usprkos tome, ovaj, za crnogorsku pomorsku povijest jako važan lokalitet, dugo je bio predmet neodgovornog ponašanja ronilaca, a njegova pozicija unutar luke na dubini od 8,3 do 12,5 metara izlagala ga je destruktivnim utjecajima sidrenja brodova.

20230930123529Rumija Schiff A

Odsjek za hidrografiju i okeanografiju Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore u suradnji s Laboratorijom za arheologiju pomorstva Univerziteta Crne Gore uspješno je realizirao mapiranje kraljevske jahte Rumije koristeći najsuvremeniju tehnologiju Multi Beam Sonara. Ovaj pothvat doprinos je inicijativi “Podvodni kulturni predjeli Crne Gore“ u okviru koje Laboratorija za arheologiju pomorstva nastoji dokumentirati i digitalizirati podvodnu kulturni baštinu Crne Gore.

MBES Rumija 01

Mapiranje jahte Rumija predvodili Luka Calić i Radovan Kandić iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore i Darko Kovačević iz Laboratorije za arheologiju pomorstva. Korišten je NORBIT iWBMS multibeam sonar, tehnologija koja omogućava trodimenzionalni prikaz podvodnih struktura čime su zabilježeni precizni podaci o stanju ostataka ovog kulturnog dobra. Luka Ćalić, načelnik Odsjeka za hidrografiju i okeanografiju ZHMS-a, objasnio je značaj ove tehnologije: “NORBIT iWBMS multibeam sonar dokumentuje podvodne strukture u visokoj rezoluciji, pružajući jasnu trodimenzionalnu sliku olupine. Ovo je korak naprijed u dokumentovanju naše pomorske prošlosti, a istovremeno ovaj vid dokumentacije pruža osnovu za praćenje stanja ovog istorijski vrijednog lokaliteta.”

Podaci prikupljeni multibeam sonarom predani su Laboratoriji za arheologiju pomorstva Univerziteta Crne Gore radi daljeg proučavanja i valorizacije. Darko Kovačević, rukovodilac Laboratorije, istaknuo je: “Ovo dokumentovanje ima višestruki značaj. Konačno smo u mogućnosti da sagledamo stvarno strukturno stanje jahte ‘Rumija’ u cijelini i detaljima i da razumemo nivo ostećenja. Podaci prikupljeni ovim metodom su od velike važnosti za buduće zaštitne mjere, praćenje i očuvanje lokaliteta. Također, digitalizacija jahte Rumija otvara mogućnost upotrebe naprednih 3D tehnologija kako bi istorijska priča ovog lokaliteta doprla do širokog auditorijuma”.

scuba
+ posts