Narukvica za ronilački sat također je jedna od njegovih posebnosti.

Naime, moraju se moći “produžiti” kako bi ih ronilac mogao na ruku staviti preko ronilačkog odijela. Osnovna im je karakteristika da su napravljeni od materijala koji su otporni na vodu i pritisak, a mogu podnijeti korozivnost vode.
U praksi to znači da moderni ronilački satovi imaju narukvice od vulkanizirane gume, silikona, poliuretana ili tkanine, a oni stariji najčešće su imali narukvice od nehrđajućeg čelika ili titana. Ipak, i danas se mnogi ronilački modeli mogu naći na čeličnim ili narukvicama od titana s produljivom kopčom, a neki proizvođači uz takve narukvice sa satom isporučuju i dodatnu gumenu ili narukvicu od tkanine.
Naravno, neki proizvođači imaju ronilačke modele koje isporučuju s kožnom narukvicom, ali je svima jasno da takva narukvica zapravo neće dugo izdržati djelovanje vode i uskoro ćete je morati mijenjati. Takve modele biraju ljudi koji baš i ne namjeravaju ponijeti svoj sat u istraživanje dubina.

Što se tiče duljine, možemo vidjeti na primjeru. Za zglob obujma 20 centimetara preko kojeg ronilac nosi mokro odijelo debljine četiri milimetra narukvica se mora razvući na 22,5 centimetara. Zbog toga te narukvice imaju ekstenzije (najčešće prikrivene) kojima mogu povećati obujam za dva do tri centimetra. Neke narukvice imaju dio koji se jednostavno umetne na uobičajenu narukvicu kako bi se produljila. Problemi često nastanu kada, zbog ronjenja na većim dubinama, voda stisne odijelo i zglob. Zbog toga se sat može početi slobodno okretati pa je na većini gumenih narukvica dodan rebrasti dio koji kompenzira te oscilacije i drži sat čvrsto na mjestu.
Metalne narukvice teoretski su najnezgodnije jer imaju mnogo mjesta na kojima mogu popustiti pa ronilac može najlakše izgubiti sat u dubini. Zbog toga vojni satovi, u načelu, najčešće imaju narukvicu od tkanine koja se provlači ispod tijela sata pa je mogućnost gubitka smanjen na minimum. Metalne narukvice za ronilačke satove (i neke gumene) danas imaju posebnu ronilačku kopču koja omogućuje jednostavno produljenje i prilično su sigurne, ali ćete na ronjenju ipak najčešće satove vidjeti na gumenim ili “vojnim” remenima od tkanine.

Izbor remena za ronilački sat svakako je i stvar ukusa, ali kod ronilaca koji sat biraju prvenstveno za ronjenje narukvica sata predstavlja i sigurnost. Zapravo je pravo čudo koliko dobar izbor remena transformira izgled sata, naglašava određene detalje ili mijenja njegovu namjenu pa i odražava karakter vlasnika.

+ posts