Projekt osnivanja mreže morskih parkova nevjerojatne veličine počinje se realizirati.
U pitanju je osam posto ukupne svjetske površine, skoro četiri puta veći teritorij od Europe, koji odgovara površini Mjeseca. Ambiciozan plan o povezivanju morskih parkova širom ogromnog pacifičkog prostora predstavio je premijer Cookovih otočja Henry Puna. Prostor veličine 40 milijuna kvadratnih kilometara proteže se od Maršalovih otoka na sjeveru pa gotovo do Novog Zelanda na jugu.
„Kad sam bio dijete, sve je bilo puno života“, govori Kevin Iro reporteru AFP-a dok pokazuje mrtve sive koralje šetajući bijelom pješčanom plažom jednog od otoka u sastavu arhipelaga Cookovih otočja. Taj bivši igrač ragbija glavni je pokretač ideje o morskom parku koji će obuhvatati i Cookova otočja. Premijer Puna izjavio je na Forumu pacifičkih otočja prošlog mjeseca da želi zaštititi ocean i sačuvati ga za buduće generacije. Kiribati i Takelau su se već pridružili Cookovom otočju u namjeri da proglase svoj gospodarski pojas za veliki morski park.
Veliko područje Pacifika stanište je 60 posto riba na svijet. Tu se također nalaze i dragocjena morska trava, koraljni grebeni, kao i veliko bogatstvo morske flore i faune, kitovi, dupini i morske ptice. „Ideja ovog projekta nije zabrana komercijalnog ribolova ili istraživanja mineralnih resursa, već da osigura da se njima adekvatno upravlja“, kaže Marea Hatziolos, stručnjakinja Svjetske banke za obalu i more koja je sigurna da će poticanje biološke raznolikosti i održivi razvoj donijeti prihode otočnim nacijama. Kritičari, pak, smatraju da se jedno tako veliko morsko područje teško može proglasiti za morski park pošto pacifičke otočne države nemaju resurse za patroliranje po moru i zabranu ilegalnog ribolova. Osnivači se slažu s time, ali se nadaju da će u tome pomoći razvijene zemlje u regiji poput SAD-a, Australije, Japana i Novog Zelanda.