Posljednja ekspedicija Schmidt Ocean Instituta na greben Nazca otkrila je najmanje 20 novih vrsta i nepoznatu podvodnu planinu.

Greben Nazca i susjedni greben Salas y Gómez nalaze se oko 1500 kilometara od obale Čilea i razmatraju se kao područja koja bi mogla biti proglašenje zaštićenim morskim područjem otvorenog mora (dio Ugovora Ujedinjenih naroda o otvorenom moru). 

Otkrića koja uključuju prvi puta snimljenu rijetku vrstu lignje i dubokomorske koraljne grebene napravljena su tijekom 28-dnevne ekspedicije istraživačkog broda Falkor i podvodnog vozila za istraživanje dubokog mora ROV SuBastian.

Novootkrivena podmorska planina pokriva područje od otprilike 70 kvadratnih kilometara, a doseže dubinu od 994 metra na vrhu, dok je u podnožju planine dubina 4103 metra. Znanstvenici su izvijestili da je ta podvodna planina dom “procvalom dubokomorskom ekosustavu” koji uključuje prostrane vrtove spužvi i netaknuti koraljni vrt koji pokriva površinu od otprilike 800 kvadratnih metara i pruža utočište nizu morskih organizama.

Tijekom ove ekspedicije prvi put je snimljena lignja Promachoteuthis. Radi se o toliko rijetkom rodu da su do sada opisane samo tri vrste na temelju samo nekoliko uzoraka pronađenih u ribarskim mrežama od kojih neki datiraju iz kasnih 1800-tih. 

Tim je također dokumentirao hobotnicu Casper, što je prvi put da je ta vrsta viđena u južnom Pacifiku, a ostaje neopisana budući da uzorak još nije skupljen.

Također su uočena dva rijetka sifonofora Bathyphysa (kolonijalni organizmi koji se sastoje od mnogo jedinki) koje su komercijalni ronioci koji su ih prvi primijetili prozvali ‘leteća špagetna čudovišta’.

Ova otkrića naglašavaju izuzetnu raznolikost podmorskih ekosustava, dok istovremeno otkrivaju praznine u našem razumijevanju načina na koji su ekosustavi podmorskih planina međusobno povezani.

+ posts