Nove članice ženske ronilačke Kuće slavnih

174

Od prošloga je vikenda u ženskoj ronilačkoj Kući slavnih šest novih članica. 

Sve one doprinijele su ronjenju u različitim aspektima, ali svima je zajedničko da su ostavile znatan trag u unapređenju ronilačke industrije.

  • Barbara Allen – Počela je kao spasilac na plaži tijekom pohađanja srednje škole i fakulteta. Onda je 1957. godine završila ronilački tečaj te počela raditi u lokalnoj trgovini ronilačkom opremom. Potom se početkom 1960-ih preselila u San Diego gdje je s vremenom počela djelovati u tamošnjem društvu za podvodnu fotografiju. Potom je dobila posao u istraživačkom laboratoriju za oceane, nakon čega je u potpunosti posvetila svoj život unapređenju ronjenja.
  • Kristine Barsky – Dok je studirala morsku biologiju na poklon je 1972. dobila ronilački tečaj od majke, nakon čega se zaljubila u oceane. “Mislim da je voda veliki izjednačitelj. Žene se osjećaju dobro u oceanu. Ako ste kompetentan ronilac ljudi ne gledaju jeste li muško ili žensko”, kaže Barsky koja trenutno vodi lokalnu kalifornijsku upravu za ribolov i lov.
  • Emma Hickerson – Ova Australka kaže kako je oduvijek osjećala privlačnost prema oceanima. U ovom trenutku djeluje u australskom pomorskom parku Flower Garden Banks gdje je nadzirala više od 5000 istraživačkih ronjenja. “Dobila sam priliku raditi puno različitih stvari u ronjenju i na tome sam uistinu zahvalna”, kazala je.
  • Jayne Jenkins – Tijekom odrastanja na obalama Ujedinjenog Kraljevstva slušala je priče svog oca mornara o putovanjima na Galapagos i drugim udaljenim lokacijama. “Kada sam probala prvi put naučiti roniti, 1970. godine, bilo je jako izazovno biti žena u muškome svijetu”, rekla je Jenkins, koja je radila i kao sigurnosni ronilac, istraživač te podvodni snimatelj i voditelj ekspedicija. Trenutno se bavi snimanjem oceana u visokoj rezoluciji, odnosno panoramskim snimkama od 360 stupnjeva.
  • Deidre Sullivane – Od početaka 1980-ih bavi se ronjenjem, a trenutno je, nakon što je bila direktor programa za ronioce tinejdžere u kalifornijskoj Catallini, zaposlena kao suradnik na nekoliko sveučilišta koja se bave podvodnom tehnologijom. 
  • Tamara Thomsen – Porijeklom iz Marylanda, najveći dio svoga života i karijere provela je u Wisconsinu, američkoj saveznoj državi koja ima najveći broj registriranih olupina od svih američkih država, a dovoljno je reći da je od 52 lokacije Thomsen zaslužna za nalaženje i registriranje čak 34 olupine. Također je radila i kao podvodni geolog te istraživač. 
+ posts