Istraživački tim pod vodstvom dr. Steve W. Rossa, profesora istraživanja na Sveučilištu Sjeverne Karoline u Wilmingtonu ove godine zaronit će do olupine Titanica kako bi istražili njegov morski život i ekosustav.

Istraživanje će se održati tijekom ekspedicije OceanGate, a ekspedicija ima za cilj istražiti podmorski život na Titanicu budući da se olupina nalazi na dubini od 3800 metara što je čini “svjetionikom života” na tom području. Znanstvenici će koristiti podmornicu Titan s pet članova posade kao platformu za provođenje svojih istraživanja.

Komentirajući ekspediciju predsjednik OceanGate Expeditions-a, Stockton Rush izjavio je kako je bilo fascinantno promatrati brojna stvorenja tijekom prijašnjih zarona na Titanic (2021. godine).

Ekspedicija OceanGate na Titanic 2021. godine

Predsjednik OceanGate Expeditions-a najavio je da će ekspedicija u 2022. godini rasvijetliti izvanrednu podvodnu zajednicu koja obitava na olupini Titanica. Naime, dr. Ross koji vodi ovaj projekt ima 45 godina iskustva u istraživanju dubokog oceana i autor je mnogih često citiranih studija o dubokomorskim koraljima i populacijama riba u podmorskim kanjonima.

Dr. Ross je pojasnio kako su se prethodni zaroni na Titanic uglavnom fokusirali na olupinu i pripadajuću arheologiju. U ekspedicija koja predstoji u 2022. godini istraživački tim nastojat će sastaviti popis svih živih bića koja budu mogli identificirati oko olupine Titanica kako bi razumjeli taj jedinstveni dubokomorski ekosustav. Valja naglasiti kako ovakvo nešto do sada još nitko nije pokušao. Za razliku od ROV-a (podvodnog vozila na daljinsko upravljanje), korištenje izravnog promatranja iz podmornice Titan pruža bolju dubinu polja i potpuniji dojam o tome kakvo je okruženje. Istraživački tim želi dodati biološki sloj naporima GIS mapiranja koji su započeli tijekom prošlogodišnje ekspedicije. Osim prikupljanja važnih ekoloških i arheoloških podataka, istraživači se nadaju da će te nove informacije doprinijeti očuvanju olupine.