Lideri podvodne arheologije svih jadranskih država okupili su se u Kotoru kako bi predstavili projekte na temu podvodne kulturne baštine i razvoja održivog turizma.

Brojna zainteresirana internacionalna publika i predstavnici institucija zaronili su u budućnost jadranske prošlosti. Konferenciju je organizirala “Laboratorija za arheologiju pomorstva” Univerziteta Crne Gore u okviru WRECKS4ALL 2.0 projekta koji se kofinancira na programu IPA South Adriatic.

Događaj je otvorila prorektorica za internacionalizaciju Univerziteta Crne Gore prof.dr. Sanja Peković. Ispred Ministarstva za europske proslove okupljenima se obratila gospođa Slađana Pešić, dok je gospođa Milena Ražnatović (savjetnica za međunarodnu suradnju Ministarstva kulture i medija) istaknula važnost WRECKS4ALL 2.0 projekta za dalji razvoj mehanizama zaštite i valorizacije jadranske podvodne kulturne baštine.

Šef UNESCO odjela za podvodnu kulturnu baštinu, Eduard Planche istaknuo je podršku Laboratoriji za arheologiju pomorstva i projektu WRECKS4ALL 2.0, upoznao prisutne s radom UNESCO-a i statusom implementacije UNESCO 2001 Konvencije o zaštiti podvodne kulturne baštine u jadranskoj regiji. Kalliopi Baika, predsjednica UNESCO-ove UNITWIN mreže za podvodnu arheologiju predstavila je rad mreže u kontekstu zaštite i očuvanja bogate podvodne kulturne baštine Jadrana naglasivši značaj članstva Univerziteta Crne Gore.

Transformacijski utjecaj IPA projekta WRECKS4ALL i važnost prekogranične suradnje za podizanje svijesti o podvodnoj kulturnoj baštini i podvodnom turizmu u regiji prezentirao je Darko Kovačević. Zatim je Vedran Dorušić predstavio revolucionarni Straton projekt koji je promijenio pristup istraživanju, zaštiti i uključivanju podvodne baštine u turističku ponudu. Fokusirajući se na istraživanje i zaštitu antičkog brodoloma kod Letavice na Pagu poznata hrvatska znanstvenica i dobitnica nagrade ‘Tridente d’oro’ (Zlatni trozubac) koju dodjeljuje International academy of underwater sciences and techniques (Međunarodna akademija podvodnih znanosti i tehnika), doktorica Irena Radić Rossi, osvijetlila je primjere dobre prakse i suradnje između podvodnih arheologa i lokalne zajednice. Profesorica Rita Auriema s Univerziteta Salento predstavila je izazove valorizacije apulijskih morskih pejzaža i ulogu ESAC i projekta “Plovidba morem”. Andrej Gaspari s Univerziteta Ljubljana govorio je o podvodnoj kulturnoj baštini Jadranskog mora i unutarnjih voda Slovenije nudeći uvid u istraživanje, upravljanje i inkluzivni javni pristup. Dr Massimo Capulli diskutirao je o mogućnostima razvoja turizma povezanog s podvodnom kulturnom baštinom u sjevernom Jadranu. Direktor Nacionalnog arheološkog muzeja i Arheološkog parka Egnazija, dr. Fabio Galeandro, predstavio je novu izložbu “Egnazia e il mare” koja stavlja fokus na morsko naslijeđe i njegovu integraciju u muzejski prostor korištenjem najmodernijih tehnologija. Barbara Davidde predstavila je “MUSAS” projekt koji se bavi proučavanjem i unaprjeđenjem podvodnog kulturnog naslijeđa. Profesor Artur Mecolarij osvijetlio je fascinantne arheološke lokacije u Albaniji prikazujući neiskorišteni potencijal za razvoj ronilačkog turizma.

Tijekom panel diskusije lideri podvodne arheologije jadranske regije odgovarali su na pitanja publike, diskutirali o primjenama modela dobre prakse u svim državama Jadrana, očuvanju baštine, angažmanu zajednice i ekonomskog rasta utirući put za održivu budućnost obalnih i pomorskih regija. Dan je kulminirao nezaboravnim posjetom Pomorskom muzeju Crne Gore gdje su sudionici krenuli na putovanje WRECK4ALL virtualnom stvarnošću kroz atraktivne podvodne lokalitete potičući povezivanje i suradnju uz želje da sačuvana prošlost inspirira budućnost.

scuba
+ posts