PADI se trudi da rekreativci zavole rebreathere

150

Tehnologija u svijetu razvija se eksponencijalnom brzinom pa nije niti pretjerano čudno da se za rekreativne ronioce razvijaju sustavi koji su do danas bili rezervirani za profesionalce.

Iako već postoje tečajevi za ronjenje uz pomoć rebreathera, ipak su u očima prosječnog ronioca tehnologija rezervirana za profesionalce. Mnogi nisu ni svjesni da već postoji takav rebreather koji bi svojim karakteristikama i složenošću zadovoljio amatere kako to sada čine ronilačke boce.

Čini se da se i to mijenja, jer je Udruga profesionalnih ronilačkih instruktora PADI odlučila popularizirati ronjenje na rebreather, budući je tvrtka Poseidon razvila uređaj za disanje sa zatvorenim krugom namijenjen amaterima i rekreativcima. Riječ je o potpuno automatiziranom Discoveryu MkVI te su ga mnogi označili kao najveće otkriće rekreacijskog ronjenja nakon aqualunga Jeacquesa Cousteaua, kojim je popularizirao ronjenje i približio ga milijunima ljudi. Tek 18 kilograma težak kad je pun, Discovery teži skoro manje od prosječnih klasičnih ronilačkih boca.

Bez rezervoara i boca teži tek osam kilograma, što ga čini jednostavnim za transport na bilo koju lokaciju klasičnim prometnim sredstvima. Ronilački centri diljem svijeta već su se zabilježili za kupnju kada uskoro počne njegova serijska proizvodnja. Prednosti ronjenja rebreatherom u odnosu na ronjenje klasičnim bocama su brojne, kao što je dulje vrijeme ronjenja i manja dekompresijska ograničenja u odnosu na klasično ronjenje bocama. Osim toga, proizvode mnogo manje buke, budući da ne ispuštaju mjehuriće što je bitno za podvodne fotografe koji se pokušavaju što više približiti životinjama koje snimaju. Zahvaljujući rebreatherima, tijelo dulje zadržava toplinu. Ovaj rekreacijski rebreather namjenjen je ronjenju do 30 metara dubine, a ronilac se u svakom trenutku može jednostavno prebaciti na otvoreni kug. Odmah valja reći da ovaj rebreather nije konkurencija složenim uređajima koje koriste tehnički i špiljski ronioci, ali veća autonomija i jednostavnost korištenja pretvorile su ga u konkurenciju klasičnom ronjenju na otvoreni krug. Postoje još mnoge prednosti novog rebreathera za početnike koje ćemo raspraviti u sljedećem broju ScubaLifea, koji će u prodaji biti od 20. 12. 2011., a ukratko bi se ronjenje s ovim rebreatherima moglo opisati kao SCUBA na steroidima. PADI je stoga uveo nekoliko novih tečajeva za obuku rekreativaca za ronjenje korištenjem ovog visokoautomatiziranog rebreathera, a trajat će svega nekoliko dana za već certificirane scubaše. Kako izgleda ronjenje s rebreatherima pogledajte u videu:

 

+ posts