Pate li morski psi od zubobolje?

195

Nešto dublji uvid u ralje morskoga psa (naravno, ne iz prve ruke) otkriva jednu zanimljivu činjenicu, a to je da njihovi zubi prirodno sadržavaju fluor, aktivni sastojak većine zubnih pasti i vodica za ispiranje usta.

To bi trebalo i objasniti zašto su morski psi tako učinkoviti kod trganja i rezanja plijena. Naime, njihovi zubi savršeno su dizajnirani za tako nešto, jer nikada ne pate od karijesa, pokazala je studija nedavno obavljena u magazinu Journal of Structural Biology. Zubi morskoga psa sadržavaju mineral fluorapatite (fluorizirani kalcijev fosfat), zubi čovjeka i drugih sisavaca sadrže hidroksiapatit, koji se kao neorganska supstanca također nalazi u kostima, objašnjava suautor studije Matthias Epple. „Kako bi zubi bili otporniji na kiseline, zubne paste sadrže fluor. Nakon četkanja na površini ljudskoga zuba mala količina hidroksida – oko jedan posto – zamjeni se fluorom. Kod morskih pak pasa situacija je takva da površina njihovih zuba sadrži čak 100 posto fluora. U principu morski psi ne bi trebali bolovati od karijesa“, kaže Epple, inače profesor neorganske kemije na sveučilištu Duisburg-Essen.
Kod izrade studije Epple i njegovi kolege Joachim Enax, Oleg Prymak i Dierk Raabe proučavali su dvije različite vrste pasa, mako psa i psa tigra. Njih su odabrali zbog različitih osobina lova jer mako trga meso plijena, dok ga morski pas tigar reže. Ipak, unatoč tim različitostima, zubi obje vrste imali su identične kemijske i kristalne sastave. Mehanička mjerenja i testovi pokazali su također da zubi morskoga psa nisu teži od ljudskih zuba. „Ovaj nalaz je začuđujući jer je fluorapatite teži od hidroksiapatita, tako da bi zubi morskih pasa trebali biti teži od ljudskih pošto su sastavljeni od samog minerala“, kazao je Epple. Ipak, dodaje on, da su bilo čiji zubi sastavljeni od isključivo minerala i jako tvrdi bili bi krhkiji i podložniji mrvljenju. Stoga se priroda pobrinula da riješi ovaj problem tako što su zubi sastavljeni od „malih kristala posloženih u posebnu ‘arhitekturu’ kako bi bili mehanički otporniji. Također, mala količina proteina koja se nalazi u zubima čini ih elastičnijima. 
Dodajmo i kako, uz svoju jedinstvenu strukturu zuba, morski psi imaju i mogućnost da tijekom života promjene nekoliko pari zuba. Razlog tome nije karijes, već činjenica da im zubi nekada jednostavno ostanu u plijenu ili na neki drugi način ispadnu iz zubala.

+ posts