Sigurnost je važna stvar u ronjenju i svaki savjestan ronilac uvijek se drži sigurnosnih pravila zarona, no ronjenje ne podrazumijeva samo zaron jer i vrijeme prije i nakon zarona ima neke svoje sigurnosne zahtjeve kojih se treba pridržavati.
Dakle, zaron je završio nakon izlaska iz vode na kopno ili brod, ali postoji nekoliko stvari koje morate imati na umu i satima nakon ronjenja.
Na ronilačkom tečaju naučili smo da se tijekom zarona u krvi i međustaničnim tekućinama akumulira dušik. Što dublje ronite, naše tijelo uzima više dušika. Polako izranjamo i prema pravilima radimo sigurnosne zastanke kako bismo dušiku dali vremena da se “otpusti” dok smo još pod vodom. Prebrzo izranjanje ili preskakanje sigurnosnih zaustavljanja može rezultirati stvaranjem malih mjehurića dušika u krvi, a to je ono što uzrokuje dekompresijsku bolest. Međutim, moramo biti svjesni da se taj dušik i satima nakon izrona još uvijek oslobađa. Stoga je važno nakon ronjenja izbjegavati neke stvari kako biste sigurno i uspješno ispustili taj inertni plin.
1. Odlazak na velike nadmorske visine
Na tečaju ronjenja ste naučiti jedno važno pravilo – ne letite nakon ronjenja! Opće pravilo za letenje nakon ronjenja je čekanje 12 sati nakon jednog zarona, odnosno 18 sati nakon dva ili više ronjenja. Ako ste prekoračili ograničenja bez dekompresije ili ste propustili sigurnosno zaustavljanje tijekom ronjenja, savjetuje se pričekati 24 sata prije leta. To je zato što se uspinjanjem u zrakoplovu smanjuje okolni tlak zraka, a to može potaknuti dušik koji ste nakupili tijekom ronjenja da se prebrzo proširi (učinak sličan prebrzom izronu) i to je ono što uzrokuje dekompresijsku bolest.
Također se savjetuje izbjegavanje penjanja na planine koje su više od 300 metara 24 sata nakon ronjenja (zbog istih razloga kao i letenje). Sve to važno je uzeti u obzir kada planirate put za odmor. Nemojte roniti zadnji dan i nemojte se penjati na planine nakon ronjenja.
2. Ronjenje na dah
Ronjenje na dah još je jedan sjajan način na koji ljubitelji mora mogu istražiti podmorje. Ali, jeste li znali da može biti opasno roniti na dah nakon ronjenja s autonomnim ronilačkim aparatom?
Iako može biti primamljivo nakon uzbudljivog SCUBA zarona skočiti ravno natrag u vodu s maskom i perajama kako biste vidjeli malo više, najbolje je ostati na površini i izbjegavati zadržavanje daha i ronjenje na dah. To je zato što u vašem tijelu još uvijek ima dušika od ronjenja. Vraćanje u dubinu i brzo izranjanje moglo bi utjecati na oslobađanje dušika, a kao što znamo, to je ono što izaziva dekompresijsku bolest.
Ronioci općenito slijede ista pravila za ronjenje na dah kao i za letenje: pričekajte 12 sati nakon jednog zarona i 18 sati nakon dva ili više. Igrajte na sigurno, umjesto ronjenja na dah ostanite s maskom na površini.
3. Topla voda
Tko ne voli lijepu, toplu pjenušavu kupku? Pogotovo kad vam je hladno nakon ronjenja u hladnoj vodi! Ali, možda biste trebali pričekati prije nego što otvorite slavine. Koliko god bilo primamljivo pokušati se brzo zagrijati pod vrućim tušem ili u kadi, kada vaše tijelo bude uronjeno u vruću vodu, vaša tkiva se zagrijavaju. To može pospješiti stvaranje mjehurića dušika u krvi, a ti mjehurići uzrokuju dekompresijsku bolest. Topljivost plina povezana je s temperaturom.
Ne postoje određena pravila, ali preporučuje se da pričekate 30 minuta nakon zarona prije nego što se tuširate ili okupate vrućom vodom, ili prije nego što uđete u hidromasažnu kadu.
4. Masaža
Dobra masaža je odličan način da se opustite na odmoru. No, možda biste trebali izbjeći rezerviranje dubinske masaže nakon ronjenja.
Iako nema puno dokaza, mnogi ljudi u ronjenju vjeruju da masaža može uzrokovati stvaranje mjehurića jer povećava protok krvi. Neki vjeruju da također može gurnuti te mjehuriće u zglobove i uzrokovati njihovo zarobljavanje i uzrokovati bol.
Postoji još jedan razlog zašto izbjegavati masažu nakon ronjenja. Masaža dubokog tkiva može izazvati bol u tkivima i bolove u mišićima. Budući da su bolovi simptom dekompresijske bolesti, mogu se pogrešno protumačiti i dovesti do nepotrebnog odlaska liječnicima. Ili, možda pomislite da je bol u mišićima nastala zbog snažne masaže, a zapravo tako zanemarite simptome dekompresijske bolesti. To bi moglo rezultirati predugim čekanjem na traženje važnog tretmana koji bi vam mogao biti potreban.
5. Fizički napor
Sigurno znate, ali nije naodmet ponoviti da neposredno nakon ronjenja treba izbjegavati fizički napor. Jasno da ćete svoju ronilačku opremu odnijeti do mjesta na kojem ju želite ostaviti, ali nakon toga izbjegavajte daljnje fizičke napore i malo odmarajte. Naime, fizički napor će ubrzati rad srca, ugrijati organizam i posljedično opet može dovesti do neželjenog brzog otpuštanja akumuliranog dušika i dekompresijske bolesti.