Istraživači koji su zaronili u dubinu meksičke Plave rupe Taam Ja’ (TJBH) u zaljevu Chetumal novim su mjerenjima otkrili povezanost te vrtače sa zamršenom mrežom podmorskih špilja i tunela.
Najnovija otkrića detaljno su prikazana u studiji objavljenoj u časopisu Frontiers in Marine Science i otkrivaju da je TJBH najdublja poznata podvodna vrtača na planetu čije dno tek treba dosegnuti. TJBH se tako pridružuje drugim poznatim plavim rupama u svijetu (Dean’s Blue Hole na Bahamima, Plava rupa u Dahabu u Egiptu i Plava rupa na Belizeu), a njezin novootkriveni status najdublje poznate podvodne vrtače naglašava njezin značaj u istraživanju mora.
TJBH smještena je uz jugoistočnu obalu poluotoka Yucatan, a proteže se najmanje 420 metara ispod razine mora što nadmašuje sve prethodne procjene dubine ove rupe. Ronilačka ekspedicija koja je istraživala ovu vrtaču imala je za cilj procijeniti uvjete okoliša koji prevladavaju u njoj. Koristeći profiler vodljivosti, temperature i dubine, istraživači su prikupili podatke u stvarnom vremenu otkrivajući bezdanske dubine ove plave rupe. Profiler je otkrio različite slojeve vode unutar TJBH-a s uvjetima nalik onima u Karipskom moru i obližnjim obalnim grebenskim lagunama iznad 400 metara. Ova opažanja snažno sugeriraju potencijalnu vezu između TJBH i oceana putem skrivenih prolaza.
Plave rupe koje karakteriziraju vertikalne špilje ispunjene vodom nastaju u obalnim regijama gdje topiva temeljna stijena poput vapnenca, mramora ili gipsa dopušta prodiranje vode, otapanje minerala i širenje pukotina. Na kraju se oslabljena stijena uruši stvarajući ove očaravajuće geološke formacije.