Pljačkaši haraju najvrjednijim crnogorskim wreckom

158

 

“Na poziciji gdje se nalazi brod Dague (Bodež), francuski ratni brod potopljen 1915. godine zatekli smo nevjerojatan prizor, bolje reći krah kulture i civilizacije”, ljutito je kazao Mladen Zagarčanin, vođa arheologa koji istražuje olupinu francuskog ratnog broda koji se ispred barske luke u Crnoj Gori našao na meti nevjerojatne pljačke.

Kako pišu tamošnji mediji, Zagarčanin već petnaest dana između barskog i ulcinjskog akvatorija vodi podvodna arheološka istraživanja u okviru projekta “Zaštita i istraživanje podvodnog nasljeđa Crne Gore” u suradnji sa sveučilištom iz  Southamptona i crnogorskim arheolozima, okupljenim oko JP Kulturni centar Bar – Zavičajni muzej.

Zagarčanin je ostao šokiran viđenim. Ustvrdio je da kradljivcima nema kraja jer se netko dosjetio da izvadi sve bakrene cijevi s broda, pa je tako isplanirana komplicirana logistika koja je lopovima omogućila vađenje čitavog motora broda veličine prosječne dnevne sobe stana.

“Vide se otkinute cijevi, jer netko kontinuirano pljačka. Rastureni su čitavi dijelovi broda kako bi se bakar s nemjerljivo važnog dijela povijesti Crne Gore potpuno odnio. Na pijesku se vide rastrgnute kosti poginulih mornara, njihove cipele i dijelovi opreme. Pitamo se, kako je moguće da neko ima srca i snage da krade s broda gdje još leže desetine kostura poginulih mornara i časnika”, ogorčen je Zagarčanin, pitajući se imaju li lopovi bilo kakav osjećaj humanosti prema poginulim mornarima koji su još uvijek sahranjeni u “plavoj grobnici”, a čije se kosti nemilosrdno razbacuju i odnose kućama.

Crnogorski ronioci, šokirani viđenim, stoga su najavili da će obavijestiti francuskog atašea o krađama, jer se nadaju da će Francuzi  reagirati u zaštiti svoje relikvije, ako već neće crnogorske vlasti koje su također vlasnici olupine. “Svakog dana šaljemo apele o devastacijama našeg podmorja i izgleda da nas nitko ne čuje. Brod je bio od 1967. pod zaštitom, ali je sada očito da nije” kaže Zagarčanin.

Dague je sagrađen 1908. godine u brodogradilištu Lorienne na Atlantiku. Imao je tri parna motora koja su mu u ono vrijeme omogućavali da razvije impresivnu brzinu od 30 milja. Nosivost mu je bila 731 bruto registarsku tonu, a u francuskoj floti je pred izbijanje Prvog svjetskog rata postojao još samo jedan brod slične namjene i konstrukcije.

Parobrod Whitehead u veljači je 1915. godine dopremio hranu u Bar, uz pratnju razarača Dague i Foulx koji su ostali na sidrištu. U toku noći počeo je jak vjetar, a Dagueu je sidro počelo orati po dnu pa je zakačilo austro-ugarsku minu, nakon čije je eksplozije brod je prepolovljen. Od 79 mornara spasilo se samo njih 40.

Zagarčanin kaže da je ispred Zavičajnog muzeja bilo torpedo koje je godinama predstavljalo atrakciju. Svatko je na njemu mogao vidjeti mehanizam za pokretanje, napravljen od bakra i mesinga. “Vjerovali ili ne, netko je otpilao cijeli mehanizam i ostavio samo bojevu glavu. Tako je od torpada ostalo samo bojevo punjenje. Ne bi me iznenadilo da netko i to počne sjeći pa da pola Dvorca kralja Nikole odleti u zrak. Bakar se izgleda dobro prodaje”, kaže Zagarčanin.

On je poznat kao barski Indiana Jones, po istoimenom filmskom pustolovu, a da nije daleko od avantura najpoznatijeg filmskog arheologa svjedoči i priča da je njegova međunarodna podvodna ekspedicija prije tjedan dana jedva izvukla živu glavu. Netko je, u cilju hvatanja ribe, bacio eksploziv blizu mjesta gdje su ronili. “Osjećaj je bio strašan, a arheolozi iz inozemstva nisu mogli vjerovati. Činilo se kao da će nam glave eksplodirati“, opisuje Zagarčanin. Kaže da je ekipa, usprkos uvjetima kao u ratnoj zoni, ipak polučila velike rezultate jer je pronašla ostatke u povijesnoj znanosti nepoznatog brodoloma. Pronašli su ostatke broda iz prvog stoljeća prije nove ere, kao i dijelove olupine iz šestog stoljeća prije nove ere. “Pogodite zašto ne želimo otkriti poziciju ostataka“, upitao je Zagarčanin nakon neviđene pljačke usprkos crnogorskim vlastima i nakon što je jedva izvukao živu glavu.

http://www.youtube.com/watch?v=yl-n83ba-jQ

 

+ posts