Jedan od najpoznatijih wreckova na svijetu, legendarna Zenobia, smještena kod obala ciparske Larnace, više nije dostupna za javnost.
Naime, tako su odlučile tamošnje lučke vlasti i izazvale lavinu prosvjeda brojnih ronilaca. “Ovo će obogaljiti svaku ronilačku školu. Zenobia je mjesto koje magnetski privlači sve ronioce”, kazao je Cipranin Alex Dimitrou, koji je upravo krenuo s otvaranjem ronilačke škole. Zenobia je inače smještena na 42 metra dubine, odnosno na kritičnoj granici rekreativnog i tehničkog ronjenja, dok vrh broda leži na svega 15 metara. Ovaj 178 metara dug i 12.000 tona težak trajekt potonuo je 1980. godine, odvlačeći sa sobom na dno teret od oko 1000 kamiona, industrijskih mašina i sličnoga.
Zenobia je posebno popularna jer su predmeti na njoj jako dobro sačuvani pošto su uvjeti takvi da je korozija vrlo spora. “Takve olupine nigdje nema”, tvrdi Dimitrou. No, vlasti su urone odlučili zabraniti zbog ‘pravnih razloga’, kaže tamošnji šef lučkih vlasti Janakis Kokkinos. Dodaje da je obitelj Catherine Vicar, poginule pri uronu na Zenobiju 2010. godine namjeravala tužiti vlasti jer ih je držala odgovornima za njenu smrt. Vicar (33) je u listopadu 2010. pronađena u prostoriji s motorima Zenobije, a stradala je nakon što se odvojila od grupe i ostala bez zraka.
Tamošnji ronioci ogorčeni su zbog zabrane i tvrde kako su svima koji rone tamo dostupne dodatne boce te konopi na kojima se može držati tijekom dekompresijskih stanki. “Ako se desi nesreća na autocesti hoćete li zato zabraniti vožnju?”, pita se Andy Varoshiotis, predsjednik Udruženja ronilačkih centara Cipra. Odlukom nije zadovoljan niti gradonačelnik Larnace Andreas Louroudjiadis koji je odluku lučkih vlasti nazvao ubrzanom, a šef Turističke zajednice Cipra Alecos Orountiotis tvrdi da ih lučka uprava nije obavijestila o odluci, već je o tome saznao iz medija. Organizacija kojoj je na čelu nedavno je potrošila oko 50.000 dolara kako bi potopila četiri broda, kako bi se populariziralo ronjenje. “Od morskih sportova na godinu prihodujemo 150 milijuna eura”, kaže Varoshiotis. No, šef lučke uprave Chryssis Prentzas kaže da nisu imali drugoga izbora. “Dokle god svi koji žele tamo roniti ne budu imali potrebne dozvole, ronjenje nećemo dozvoliti”, odlučno je kazao.
Više o ronjenju na Zenobiji dok još nije bilo zabranjeno možete pročitati u dossieru drugog broja SCUBAlife magazina.