Olupina trgovačkog broda stara 1500 godina s oko 10.000 keramičkih tanjura, posuda i zdjela pronađena je u blizini obale Ayvalika u Turskoj.
Ronioci istraživači otkrili su dobro očuvanu olupinu broda staru 1500 godina u Egejskom moru u Turskoj. Ovo otkriće dio je onoga što je poznato kao “Plava baština” (turski projekt popisa brodoloma), a olupina je pronađena na dubini od 43 metra oko četiri kilometra od pokrajine Balikesir na sjeverozapadu zemlje.
Vjeruje se da ova olupina potječe iz kasnog petog stoljeća nove ere, a plovilo je opisano kao najveći “pločasti brodolom” ikad pronađen u Sredozemlju. Istraživači smatraju da je plovio iz Sjeverne Afrike ili Cipra prema Konstantinopolu (kasnije Istanbulu) kada je potonuo u oluji, a navodno je njegov položaj na otvorenom moru pomogao da se očuva tijekom stoljeća.
Olupinu dugačku oko 15 metara, širine 9 metara, otkrio je i istražio Centar za podvodnu kulturnu baštinu i pomorsku povijest (SUDEMER) Sveučilišta Dokuz Eylul pod vodstvom zamjenika ravnatelja, izvanrednog profesora dr. Nilhana Kızıldaga. Tim istraživača prvo je koristio autonomno podvodno vozilo kako bi istražili anomalije skeniranja sonara, a istraživanje i mapiranje su nastavili ronioci.
Keramika je pronađena podijeljena u setove od 15 do 20 predmeta. Brod je također nosio mali broj amfora, skladišnih posuda za koje bi pomorski arheolozi normalno očekivali da će biti dominantan teret na ranim mediteranskim trgovačkim brodovima. Poznato je da je keramika proizvedena u Sjevernoj Africi, Egiptu i Siriji odvožena za trgovinu u Anatoliju (azijska Turska), Grčku ili Italiju, ali ovaj brodolom je pružio neke od prvih jasnih dokaza takve trgovine. Među teretom je najmanje pet ili šest različitih vrsta ploča što je u proteklih 30 godina podvodnog istraživanja u turskim vodama pravo blago za podvodne arheologe. Stručnjaci tvrde da je ova olupina od velike važnosti jer je ostala netaknuta i sačuvana u izvornom stanju. Raznolikost i količina artefakata pronađenih na ovoj olupini predstavljaj toliko značajnu zbirku da znanstvenici smatraju da je teret vrijedan stvaranja namjenskog muzeja u kojem će biti izložen.